Evlilikte görülen problemler! Kadınların ve Erkeklerin boşanma nedenleri

0
38

Mutlu giden evliliklerde bile bir süre sonra yaşanan ufak tefek anlaşmazlıklar sabrın da bitmesi ile beraber çiftleri boşanma noktasına getirebiliyor. Eşini sevmesine rağmen anlaşamadığı için boşanma düşünen kadın ve erkeklerde bu kararı almasının arkasındaki sebepleri sizlere sıraladık. Evlilikteki sorunlardan dolayı kadınların ve erkeklerin boşanmayı istemesi fertleri olumsuz etkiler. Sık görülen boşanma sebepleri

Eşler arasındaki sevgi ne kadar kuvvetli olursa olsun aralarında yaşanan anlaşmazlık ve tartışmalar, bazen çocuk olsa dahi çiftleri boşanma noktasına kadar sürükleyebiliyor. Evlilikte sabrın ve saygının tükendiği ilişki sonrasında alınan boşanma kararı sadece çiftleri değil çocukları da son derece olumsuz etkileyebiliyor hatta ilerleyen zamanlar için birtakım kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. Dinimizce de Allah’ın en sevmediği helallerden biri olan boşanmada kadın ya da erkek tarafı kendilerince haklı gördükleri sebeplerden dolayı boşanmada ısrarcı olabiliyor. Günümüz boşanma nedenlerine baktığımızda aldatma, şiddetli geçimsizlik, anlaşamama, maddi problemler ve sorumsuzluklar başlıca etken sayılabilir. Boşanmaya sürükleyen bu gibi basit görünen ama aslında son derece yıkıcı durumlara sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak için her şeyden önce sevgi ve saygı korunmaya çalışılmalıdır. Yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda gereksiz kaprislere kapılmayıp evliliği kurtarma yoluna gidebilirsiniz. İşte kadınlarda ve erkeklerde görülen en sık boşanma nedenleri…

EVLİLİK YORGUNLUĞU NEDİR? EVLİLİK YORGUNLUĞU BELİRTİLERİ

Geçtiğimiz dönemlerde boşanmaların en büyük nedeni ‘şiddetli geçimsizlik’ olarak gösterilirken, şimdilerde ‘evlilik yorgunluğu’ olarak nitelendirilen bir olgudur. Genellikle evlilikten 2,5 yıl sonra ortaya çıkan bu durumu tetikleyen en önemli faktör eğitim uyuşmazlığıdır. Eğitim uyuşmazlığı görüldüğü zaman çiftler birbirlerini anlayamaz ve tartıştıkları sorunlarda uzlaşamazlar.

Dolayısıyla bu çiftlerin dünya görüşlerinin, geçtikleri yolların ve geleceğe yönelik hedeflerin birbirlerine yakın olmaları sayesinde evliliğin daha uyumlu bir şekilde devam etmesi, evlilik yorgunluğunu önlemektedir.

Peki evlilik yorgunluğunun görülmemesi için başka neler yapılmalı?

– Mutlu olmak için araya hedefler belirlemeyin.

– Evliliğinizi ön planda tutarak eşinize zaman ayırın.

– İş ve sosyal hayatınızın eşinizle aranıza girmesine izin vermeyin.

– Değer verdiğinizi eşinize söyleyin ve hissettirin.

– Konuşurken göz teması kurmaya dikkat edin.

EŞİNİ SEVEN ERKEK NEDEN AYRILMAK İSTER? ERKEKLERİN BOŞANMA NEDENLERİ…

1- Eşi tarafından değiştirilmeye çalışıldığını hissettiğinde,

2- Çalışan ve başarılı olan eşinin altında kendisini yetersiz hissettiğinde,

3- Olaylar karşısında sürekli eleştirildiğinde,

4- Sevildiğini hissetmediğinde,

5- Diğer erkeklerle kıyaslandığında,

6- Özgürlüğü kısıtlanmaya başlandığında erkek sıkılır ve boşanma durumunu aklından geçirebilir.

KADINLAR NEDEN BOŞANMAK İSTER? KADINLARIN BOŞANMA NEDENLERİ

Günümüzde boşanma raddesine gelen çiftlerin evlilikleri her zaman nefret dolu bitmiyor. Bazı çiftlerde eşler birbirlerini ne kadar çok severlerse sevsinler, yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturamamaları veya durumun gittikçe daha da kötü bir hal alması ayrılıklarına sebep olabiliyor.

EŞİNİ SEVEN BİR KADIN NEDEN AYRILMAK İSTER?

1- Eşi için önceliğinin kendisinin olmadığını düşündüğünde,

2- Yaşadığı kötü olaylarda ve ihtiyacının olduğu zamanlarda yanında olmadığında,

3- Yeteri kadar sahiplenilmediğinde,

4- Diğer kadınlarla kıyaslandığında,

5- Sürekli olarak kendinisin baskı altında olduğunu hissettiğinde,

6- Anlaşılmadığını hissettiğinde kadınlar sevseler bile yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle bir süre sonra bu durumdan sıkılıp boşanmak isteyebilir.

ÇOCUKLAR BOŞANMADAN NASIL ETKİLENİR? BOŞANMA VE ÇOCUK İLİŞKİSİ

Boşanma sonrası, yeni yaşantıya alışma süreci hem anne ve baba hem de çocuklar için çok önemli. Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, bu boşanma sürecinde ebeveynlerin nasıl davranmasına gerektiğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Boşanma sonrasında alınacak birtakım önlemler ile bu sürecin daha az sorunlarla aşılabileceğini belirten Barlas,

“Çocuğun ruhsal sağlığı açısından en az boşanma süreci kadar boşanma sonrasındaki süreç de çok önemli. Boşanmayla beraber değişen ya da değişecek alışkanlıklar, çocuğun yaşında uygun bir şekilde anlatılmalı. Bu dönemde nasıl davranılması, neler yapılması gerektiği de aynı şekilde anlatılmalı.” dedi.

DUYGULARINI İFADE ETMESİNE İZİN VERİN

Boşanma sonrasındaki süreçte çocuğun kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmesine olanak sağlanması gerektiğini belirten Barlas, ”Boşanır boşanmaz çocuğun adapte olmasını beklemeyin. Hem kendinize hem de ona zaman tanıyın, çünkü değişimlere alışmak zaman alır. Bu dönemde çocuğunuzla birlikte daha çok vakit geçirmeye bakın.” şeklinde açıklamada bulundu.

Önceki İçerikPeygamberimizin kızı Hz. Fatma’nın çeyiz bohçasında neler vardı? Evlilik için çeyiz seti
Sonraki İçerikDinimizde boşanmanın yeri nedir? Boşanmak günah mı? İslamiyette boşanmanın hükmü
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.