Evlilikte eşler arası muhabbet ve huzur duaları! En tesirli evde huzur ve bereket duaları

0
45

Ev içerisinde zaman zaman yaşanan problemlerden birisi de eşler arasında anlaşmazlıklar çıkarak aralarına soğukluk girmeleridir. Bir süre sonra boşanmaya kadar giden bu aile sorunlarının önüne geçmek için evdeki huzur ve mutluluğu arttıran dua önerilerini sizler için derledik. Eşler arasında muhabbet nasıl arttırılır? Evlilikte aile içerisindeki huzur ve mutluluk duaları neler? Mutlu evliliğin sırrı nedir? Peygamberimiz eşlerine nasıl davranırdı? Eşler arasındaki soğukluk nasıl giderilir? İşte örnekleri…

Allah (c.c)’un yolundan giden ve biz ümmetinin öncüsü olan Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), vefat etmeden önce gerek sözlü gerek fiili davranışlarıyla hepimize örnek bir yaşantı sergilemektedir. Yumuşak başlılığı, nezaketi, merhameti, sabrı, adaleti, hoşgörülüğü ve iyimserliği ile bizlere daima rehber olan Peygamberimiz (SAV), Allah (c.c) katında aile reisinin değerinin eşine ve yakınlarına gösterdiği değerle ölçülebileceğini belirtmektedir. Eşlerine karşı her zaman yumuşak ve hoşgörü sahibi olan Efendimiz (SAV) bu anlamda da bizlere örnek olmaktadır. ‘Ahir zaman’ olarak nitelendirdiğimiz şu çağda özellikle de son zamanlarda boşanma oranlarının ne yazık ki misliyle arttığını görüyoruz. Boşanma nedenleri her aile durumuna göre farklılık gösterse de birçoğunun genellikle anlaşamadıkları için boşanmak istediklerini duyuyoruz. Dinimizin boşanmaya dair bakış açısı ise bir hadis-i şerifte şu şekilde ifade edilmektedir: “Allah Teâlâ’ya, helal kıldığı şeylerin en sevimsizi talaktır.” (İbn Mâce, nikâh 1; beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, VII/322; Hakim, Müstedrek, II/196). Buradan da anlaşılacağı gibi eşler arasında boşanma her ne kadar haram olmasa da Allah’ın zorunlu olmadığı sürece istemediği bir şeydir. Peki işi bu raddeye getirmemek için nasıl bir aile yaşantısı sergilemeliyiz? Evlilikte ailenin huzuru için okunacak dualar neler? Eşler arasındaki soğukluk nasıl giderilir? Eşler arasında soğukluğu gideren zikir ve Esmalar neler? Evde en tesirli huzur duaları hangileri? İşte mutlu evliliğin sırrı…

EŞLER ARASINDA SOĞUKLUK NASIL GİDERİLİR? AİLENİN HUZURU İÇİN…

Evlilikte eşlerin birbirine karşı hoşgörülü ve yumuşak olmasını isteyen dinimizde, erkeklerin kadınlardan tam anlamıyla mükemmellik beklememelerini öne sürülmektedir. Her insanoğlunun ufak tefek bile olsa bazı kusurlarının olabileceğini bu durumlarda sert davranılmaması gerektiğini tavsiye etmektedir. Bu durumu en iyi şekilde özetleyen hadis-i şerif ise şu şekildedir:

“Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hep seni hoşnut edecek şekilde davranamaz. Eğer ondan faydalanmak istersen bu haliyle faydalanabilirsin. Şayet doğrultayım dersen kırarsın. Kadının kırılması da boşanmasıdır.” (Müslim, Radâ 59).

Bir diğer hadis-i şerifte de şöyle buyurulmaktadır:

“Mü’minlerin iman bakımından en kusursuzu, ahlâkı en güzel olanıdır. Ahlâkı en güzel olanınız da kadınlarına en güzel davrananınızdır.” (Ebû Dâvud, Tirmizî, Dârimî)

EVİN HUZURU VE MUTLULUĞU İÇİN OKUNACAK DUALAR NELER? 

Bir ailedeki fertlerin mutlu ve huzurlu olabilmeleri için olmazsa olmaz diyebileceğimiz ilk şey karşılıklı sevgi ve saygıdır. Eşlerden her ikisinin birbirine karşı hoşgörülü olması, sabır ve incelik göstermesi evliliği kurtaran en önemli kurallardandır. Her evde ufak tefek bile olsa eşler arasında çıkabilecek anlaşmazlıkların büyümesi ilerleyen dönemlerde eşler arasında soğukluğa sebep olabilmekte hatta çiftleri boşanmaya kadar getirebilmektedir. Bizlerde durum bu noktaya gelmeden önce aile içerisindeki huzurun bozulmaması için okunması tavsiye edilen mutluluk dualarını sizlere derledik.

EVDE KAVGA OLMAMASI İÇİN BARIŞMA DUASI:

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Allahümme elif beyne kulubina ve aslih zate beynina ve’hdina sübüle’sselami ve necnina mine’z-zulümati ile’n-nuri ve cennibe’l fevahişe ma zahare minha ve ma betane.”

Manası: “Allah’ım kalplerimizi birleştir. Aramızı düzelt ve bizi kurtuluş yollarına ilet. Bizi karanlıktan aydınlığa çıkar ve büyük günahların açığından da gizlisinden de uzaklaştır.”

– Kuran-ı Kerim’de geçen bu ayetlerin abdestli bir şekilde 3 veya 7 kere okunması tavsiye edilir.

– 41 kere ‘Bismillahirrahmanirrahim. Ve elkaytü aleyke mehabbeten minni.’ zikri çekilerek eşler arası muhabbet sağlanabilir.

– Hz. Halid bin Velid (ra) bir gün Efendimiz (SAV)’e gelerek; “Ya Rasulallah, içimde korku ve sıkıntı var, insanlardan uzaklaşmak istiyorum.” dedi.Peygamber Efendimiz (sav) O’na. “Yatacağın zaman bu duayı okursan, o hallerden kurtulursun.” buyurdu.

Bismillahirrahmanirrahim.

Euzü bi kelimatillahi’t-tammati min gadabihi ve şerri ibadihi ve min hemezati’ş-şeytani ve en yahdurun.

Manası: Allah’ın bana kızmasından, kulların kötülüklerinden, şeytanın vesveselerinden ve bana kurduğu tuzaklardan Allah’ın tam kelimelerine sığınırım.

EŞLER ARASINDA SOĞUKLUĞUN GEÇMESİ İÇİN DUA VE ESMA ZİKİRLERİ

Eşi ilе problem yaşayan kimselerin gün içerisinde bol bol Ya Vеdud, Ya Kaviyy isimlerini zikretmeleri gerekir. Aile içerisindeki huzur ve mutluluğun sağlanması için Kuran-ı Kerim’in kalbi olan Yasin-i şerif okunup ailedeki kimseler için dua edilebilir. Her gün Salaten Tefriciyeyi 100 defa okuduğunda ve bu niyetle dua edildiğinde etki sağlanabilir.Bunun dışında ev ahalisi için koruyucu bir sure olan Ayetel Kürsi’yi okumak fertlerindaha anlayışı olmalarına yardımcı olabilir. 

AİLE HUZURU İÇİN OKUNACAK ESMA ZİKRİ:

“Yâ Veliyy celle celalühü” zikrine devamlı olarak söyleyen kimseler Allah (cc)’un izni ile hoşnutluğu içinde olurlar. Huzurlu ve mutlu aile geçimi için eşlerin bu ism-i şerifi zikretmeleri geçimlerini kolaylaştırabilir. (46 defa)

EŞLER ARASINDAKİ SOĞUKLUK İÇİN DUA:

Allah (c.c)’un izni ile anlaşamayan eşlerin şu duayı okumaları soğukluk giderilmesine yardımcı olabilir…

Kur’an-ı Kerim’deki Duhan Suresi’nin 25. ayeti“Kem terakü min cennatin ve u’yün” kavga eden eşlere 21 yada 71 defa okumak sakinleştirmeye yarayabilir.

Önceki İçerikBebeklerde göz rengi hesaplama formülü! Bebeklerde göz rengi ne zaman kalıcı olur?
Sonraki İçerikAnne sütü alan bebeklerde kabızlık neden olur? Kabız bebeklerde fitil kullanımı ve çözümleri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.