Ev işlerini kolaylaştıran 8 pratik bilgi

0
27

Ocaktaki lekeleri temizlemek, ürünlerin üstündeki etiketleri çıkarmak, tıkanan lavaboyu açmak… Hepsi ve daha fazlası için evde işleri kolaylaştıran pratik bilgiler sunuyoruz.

Evinizin düzen ve temizliğini kısa sürede halledin, geriye kalan zamanda hayatınızın keyfini çıkarın. Örneğin, kendinize bir Türk kahvesi yapıp kişisel gelişim kitabı okuyabilirsiniz.

Sirke ve tuzla ocak temizliği yapın

Fırın ya da ocağınızın daima parlamasını istiyorsanız sirke ve tuzla hazırladığınız karışımı sürün. Daha sonra iyice durulayıp yumuşak bir bezle kurulayın. Ocağın ayna gibi parladığını göreceksiniz.

Fırını limonlu suyla tertemiz yapın

Tıkanmış lavaboyu kolayca açın

Lavabo ve eviyeler zamanla tıkanır ve istenmeyen kötü kokulara sebep olur. Bunu önlemek için 1 litre sirke kaynatın ve içine iki avuç iri taneli tuz atın, iyice karıştırın ve beklemeden eviye giderine boşaltın. Bu işlemi ayda bir kez tekrarlamanızda fayda var.

Tül perde ütülemeye son verin

Dantel ve tül perdelerinizin hep düzgün durmasını istiyorsanız son durulama suyunun içine bir ölçü şeker ilave edin ve iyice emmesi izin 10 dakika içinde bekletin. Sonra suyunu süzdürüp kurutun. Kumaşın cinsine göre ılık ütü yapın ve asın.

Mobilyaların rengini yenileyin

Bir limonun suyu ve bir kaşık zeytinyağı ile karışım hazırlayın ve beyaz havlu ile iyice yedirin. Birkaç saat bekleyin ve bir yün parçası ile hızlıca ovalayın. Koyu renk mobilyalar için ceviz yağı daha iyi sonuç verir.

Kalan sabunları eğlenceye dönüştürün

Kalan sabun parçalarını yaklaşık 4 yemek kaşığı olacak kadar rendeleyin ve 4 bardak sıcak suda eritin. Birkaç gün beklettikten sonra içine 1 kaşık şeker ilave edin ve iyice karıştırın. İşte baloncuk yapmak için malzemeniz hazır. Bu hem büyüklerin, hem de çocukların en sevdiği ve modası hiç geçmeyen bir eğlence yöntemidir.

Etiketleri zeytinyağıyla çıkartın

Plastik ya da cam eşya satın aldığınızda fiyat etiketlerini çıkarmak genellikle sorun olur. Çıkartsanız bile bir parça yapışkan iz kalır ama artık kolay bir yolu var. Sıcak suda yıkamadan önce etiketin ya da tutkalın üzerine birkaç damla yoğun zeytinyağı damlatın, bekletin ve ovalayarak temizleyin.

Gazete kağıdıyla camları parlatın

Günlük bir gazete sayfası pencere ve aynaları parlatmak için ideal. Yumuşak bir bezi çok az deterjanlı su ile silin ve kurumasını beklemeden gazete kağıdı ile iyice ovun. Ama bildiğimiz gazete kağıdı olması önemli, parlak kağıt kullanmayın.

Önceki İçerikHamilelikte peynir tüketimi nasıl olmalıdır?
Sonraki İçerikŞık giyinmek için pratik bilgiler
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.