Ana Sayfa Blog Epizyotomi nedir? Normal doğum sonrası dikiş bakımı

Epizyotomi nedir? Normal doğum sonrası dikiş bakımı

0
Epizyotomi nedir? Normal doğum sonrası dikiş bakımı

Normal doğum ile bebeğini dünyaya getirmek isteyene ya da doğum dikişleri hakkında yeterli bilgisi olmayan kimseleri aydınlatacak rehber bilgileri haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz. Doğum sonrası dikiş atması, bakımı ve hakkında merak edilenleri bir araya derledik. Peki normal doğumda uygulanan Epizyotomi, nedir? Epizyotomi nasıl yapılır? Doğum dikişleri bakımı nasıl yapılmalı? İşte normal doğum dikişleri…

Hem anne adayı hem de bebek için en sağlıklı doğum yöntemi olan normal doğum, halk arasında kaygı verici bir durummuş gibi algılansa da aslında şaşırtıcı birçok faydası vardır. Bebeğini en sağlıklı şekilde dünyaya getirmek istediği için kendini normal doğuma ikna eden anne adayları, olumsuz söylentilere hiçbir zaman kulak asmayıp kendini olabildiğince motive etmelidir. Doğum uzmanları anne adayını doğumhaneye aldığı zaman bebeğin daha kolay çıkması ve perine bölgesinin yırtılmaması için kesi işlemi (Epizyotomi) uygular. Doğum dikişleri şeklinde de tanımlayabileceğimiz Epizyotomi işleminin nasıl yapıldığını ve hakkında merak edilen tüm bilgileri sizler için ele aldık…

NORMAL DOĞUM DİKİŞLERİ NE ZAMAN DÜŞER?

Doğum sırasında doktor normal bir dikiş attıysa bunun düşmesi 1 ayı bulabilirken bazılarında daha uzun zamanı bulabilir. Eğer Epizyotomi (eriyen dikiş) atılırsa dikiş düşmeyecek kendiliğinden eriyecektir. 

EPİZYOTOMİ (DOĞUM DİKİŞİ) NEDİR, NASIL YAPILIR?

Doğumu en risksiz ve kolay şekilde gerçekleştirmek için vajinal açıklığın genişletilmesiyle uygulanan Epizyotomi, bebeğin başını ve kalçasını çıkartırken annenin perine tarafındaki gerilmeyi önleyerek yırtılmasının önüne geçmede etkilidir.

Genellikle ilk doğum yönteminde tercih edilen ve doğumun çok kolay geçmesini sağlayan Epizyotomiye bir sonraki doğumda ihtiyaç duyulmayabilir.

EPİZYOTOMİ ZOR BİR İŞLEM Mİ? CAN ACITIR MI?

Vajinadan rektuma kadar düz, ortadan ya da yandan açılan yarık ile gerçekleşen Epizyotomi, alınması şart olmayan emilebilir dikişlerle ayrı ayrı kapatılarak uygulanır. Epizyotomi sonrasında en sık karşılaşılan durum yaşanan ağrılar ve bunları dindirmektir.

Epizyotomi uygulanan bölgeye buz koymak ya da spreyli anestezik ilaçlar yararlı olabiliyor. Genital bölgenin Epizyotomi uygulanan yerinde kan toplandığını görürseniz bunun nedeni kan birikiminden kaynaklanmasıdır.

Tedavisi ise doğum kesisinin yeniden açılıp damarın tespitiyle dikilip kapatılması ile olur.

EPİZYOTOMİ NE ZAMAN İYİLEŞİR, BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Hastaneden eve taburcu olmadan önce dikişlerin güzelce kontrol edilmesi ve pansumanı gerekmektedir. Hastane işleri bittiği zaman eve geçiş yapan anneler kendi rutin bakımına devam edebilir. Bu rutin bakımları arasında yer alması gereken Epizyotomi bölgesi için dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

– Epizyotomi bölgesi kuru ve temiz olmalıdır.

– Doktorun önerdiği antibiyotik ya da ağrı kesici varsa aksatılmadan kullanılmalıdır.

– Hijyenik pedleri en az 4 saatte bir değiştirmekte fayda var.

– Uzun süre oturmamalı ya da ayakta durulmamalıdır.

– Kabızlık riskine karşı bol meyve ve sebze tüketilerek sık sık su içilmelidir.

– Ağrıları dindirmek için gün içerisinde 2-3 defa ılık su dolu leğende oturulabilir.

– Doktor kesin bir ifade ile buz kullanılması gerektiğini önermediyse buz torbası gibi soğuk uygulamalar çok sık yapılmamalıdır.

– İlk 6 haftada cinsel ilişkide bulunulmaması gerekir. Ancak yinede en doğru cevap için doktora sorulmalıdır.

Yaklaşık 7-10 gün arasında dikişler kendi kendine eriyeceği için dikişleri yeniden alma operasyonu gerçekleşmez. Dikişlerden dolayı hissedilen ağrı ve rahatsızlık, günden güne azalacak ve haftanın bitimine doğru yok olacaktır.