En kolay kayısı reçeli nasıl yapılır? Tane tane kayısı reçeli yapmanın püf noktaları nelerdir?

0
43

Kahvaş-ltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kayısı reçelini ev de kolay yapmanın yollarını Şef Ayten Saner Yasemin.com’a anlattı. Tane tane gelen ve uzun süre saklayabileceğiniz kayısı reçeline dair her şey:

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Türk kahvaltı kültürünün vazgeçilmezlerinden olan reçellere olan ilgi günümüzde de artarak sürüyor. Kayısıdan incire, incirden şeftaliye, şeftaliden domatese kadar envai çeşit sebze ve meyveden yapılan reçeller sofralarımızı süslemeye devam ediyor. Vatandaşlar ise son günlerde mevsimin yaklaşması nedeniyle kayısı reçelinin nasıl yapıldığını merak ediyor. Kayısı reçeli yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve kayısı reçeli yapmanın püf noktalarını sorgulayan vatandaşlar, kayısı reçelinin nasıl yapıldığını araştırıyor. Peki, kayısı reçeli nasıl yapılır?

KAYISI REÇELİ TARİFİ:

MALZEMELER

1 kg şekerpare kayısı

750 gr şeker

limon tuzu

ya da limon suyu

YAPILIŞI

Kayısılar yıkanır, elle ikiye bölünüp çekirdekleri ayrılır.

Kayısı çekirdekleri kırılır ve içindeki bademler alınır.

750 gr şeker kayısıların üzerine dökülüp 1 gece beklenir.

1 gece şekerde bekleyen kayısılara çekirdeklerinden çıkan bademler de eklenir ve kendi suyuyla yüksek ateşte 40-45 dakika kaynatılır. (su ilave edilmez)

Fokur fokur kaynayıp altın sarısı rengi alana kadar yüksek ateşte kaynatılır.

Kıvamı yoğunlaşınca içine iki limon tuzu ya da birkaç damla limon suyu eklenerek 5 dakika daha kaynatılıp altı kapatılır.

Sıcak sıcak kavanozlara doldurulur, ağzı açık bekletilir.

Soğuyunca kavanozların ağzı kapatılıp serin yerde bekletilir.

Afiyet olsun…

KAYISI REÇELİNİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kayısı reçeli yapımındaki ilk adım kayısı alımıdır. Kayısıların kokulu olması reçel yapımında önem arz eder. Ayrıca çok yumuşamamış ama çok da sert olmayan kayısıları tercih etmelisiniz. Kayısı reçelini kaynatırken üzerinde oluşan köpükleri mutlaka tahta kaşık yardımı ile çöpe atmalısınız. Son olarak da reçelinizi soğukken kavanozlara doldurmayı ve ağızlarını sıkıca kapatmayı unutmayın.

Önceki İçerikEn kolay sandviç ekmeği nasıl yapılır? Sandviç ekmeğinin püf noktaları
Sonraki İçerikEn kolay kurşun aşı çorbası nasıl yapılır? Kurşun aşı çorbasının püf noktaları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.