Emziren anne diyeti ile hızlı kilo verme! Emzirirken zayıflanır mı? Zayıflama kürü

0
60

Emziren anne diyeti, doğum sonrasına yeni anne olmuş kadınların zayıflamak için uyguladıkları bir diyettir. Sağlıklı ve hızlı yollarla kilo vermek kişilerin uyguladıkları emziren anne diyeti ile formu koruyabilir hamilelik öncesindeki kilo değerine düşebilirsiniz. Peki emziren anne diyeti nasıl yapılır? Emziren anneler nasıl zayıflar? Emziren anneler en kolay nasıl kilo verebilir? Zayıflamak için emziren anneler hangi diyeti uygulamalı? İşte emziren annelerde ödem söktürücü…

Çiçeği burnunda annelerin, hamilelik dönemindeki kilolarını lohusalık döneminde eritmek ve sağlıklı bir görünüm elde edebilmeleri için uyguladıkları emziren anne diyeti, doğru bir şekilde uygulandığı zaman etkisini göstermektedir. Ancak bu evre hem bebek hem de annenin kendisi için her anlamda hassas geçeceği için doğru beslenme kurallarına uygun bir diyetin seçilmesi önem taşır. Doğum eyleminin gerçekleşmesi ve kadın vücudunun değişkenliğiyle beraber ortalama 6-12 kilo kadar sabit kalabilir. Burada öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey en azından ilk 4 hafta boyunca emziren anne diyetine başlanmaması gerektiği ile ilgilidir. İlk 4 hafta sonunda ancak doktorunuz ve diyetisyeninizin onayıyla başlayabileceğiniz emziren anne diyeti, yanlış zaman ve şekillerde uygulanırsa sağlıksız ve yetersiz beslenmeden dolayı süt kesilmesi bile görülebilir. Kilo vermek her ne kadar sizin için öncelikli bir meseleymiş gibi görülse de unutulmamalıdır ki; bebeğinizin sağlığı ve doğru beslenmesi her şeyden önce gelir. Güçlü bir vitamin ve mineral kaynağı olan anne sütünden en etkin bir şekilde faydalanabilmek için süt arttırıcı yararlı besinlerden oluşan bir beslenme çizelgesi hazırlamalısınız. Bunun dışında uygulayabileceğiniz emziren anne diyeti ile hem kilo vermeyi kolaylaştırmış hem de bebeğinizi riske atmamış olursunuz. 

Emziren anneler gün içerisinde ortalama 6-7 çay bardağı kadar süt salgılar ev bu süt için harcanan kalori 500-700 arasında bir rakama tekabül etmektedir. Süt emme sırasında  yaklaşık 1 saat orta dereceli egzersiz yapmış kadar olunur.

EMZİRİRKEN KAÇ KİLO VERİLİR? KİLO VERME HIZI…

Doğum sonrasındaki ilk 4 aylık süreçte yarım ila 1 kilo vermek doğaldır. Anne çok kilo almışsa aylık 2 kilo verilmesi görülebilir. Ancak 1 ayda 2 kilodan fazla kilo vermek emziren anneler için uygun görülmeyen bir değerdir. Emzirme sırasında annenin duyduğu enerji ihtiyacı hamileliğe göre daha fazladır. Bu ihtiyaçlar giderilmediği zaman vücut deposundan kullanılır ve beslenmede yetersizlik görülür.

Emziren annenin ihtiyaç duyduğu kalori miktarı, emzirmeyen kadınlara oranla 300-500 kcal daha fazladır. Dolayısıyla bu miktar göz önünde bulundurularak bir diyet yapılmalıdır. Diyetin yanında 8-12 bardak sıvı tüketimine yer verilmelidir.

EMZİREN ANNE DİYETİ NEDİR? EMZİREN ANNE DİYETİ NASIL YAPILIR?

Annenin ve bebeğin ihtiyaç duyduğu temel besinleri ele alarak oluşturulan diyet listesi için aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz…

Kahvaltı:

1 bardak süt,

1 adet haşlanmış/az yağda pişirilmiş/ıspanakla zenginleştirip omlet şeklinde yumurta,

1 dilim peynir,

4-5 tane zeytin,

1 dilim tam buğday ekmeği

Ara öğün:

1 tane elma ya da 1-2 kuru kayısı ya da incirli 1 kase yoğurt

Öğle:

1 porsiyon yağsız etli sebze veya baklagil yemeği,

1 kase yoğurt, (içine ceviz ya da badem gibi kuru yemişler)

Bol yeşillikli bir salata

Sadece haşlanmış makarna.

Ara öğün:

1 kase yoğurtlu kereviz salatası,

Akşam: 1 kase besleyici bir çorba,

1 porsiyon haşlanmış, fırınlanmış ya da ızgarada pişirilmiş kırmızı et ya da tavuk

1 büyük kase bol yeşillikli, domates ve havuçlu salata. 

Ara öğün: Yarım elma, muz ya da armut veya 1 bardak süt.

EMZİREN ANNELER İÇİN KİLO VERDİREN ÇAYLAR

Emzirme döneminde zayıflamak için tüketilen zayıflama çaylarının bebeğe karşı yan etkisinin olup olmayacağını bilmeden tüketmek sakıncalı bir sonucu beraberinde götürebilir. Bu nedenler her çayı tüketmemeli, doktora sormadan kullanılmamalıdır. Süt yoluyla geçebilecek besinlerin bebeğe olumsuz etkisinin olmaması gerekiyor.

Halk arasında bilinen zayıflatıcı çaylar arasında rezene, ısırgan ve nane çayları geliyor. Ancak yinede her ihtimale karşılık doktor izni ile tüketilmelidir.

EMZİRME DÖNEMİNDE ÖDEM ATARAK ZAYIFLAMAK İÇİN…

1 tane orta büyüklükte limonu ve elmayı soyup küp küp keserek tencereye atın. Daha sonra 1-2 tane çubuk tarçın, 6-7 tane karabiber ve karanfil ilave edin. Bir tutam kadar ısırgan ve rezeneyle beraber 2 litre su ekleyip 10 dakika kaynatın.

Önceki İçerikMadame Coco 2019 plaj ürünleri! Plaj çantalarında mutlaka bulundurmanız gerekenler
Sonraki İçerikEn iyi kaş maskaraları ve fiyatları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.