Emzik diş yapısını bozar mı? Yenidoğanda emzik kullanmak zararlı mı?

0
26

Yenidoğan dönemde bebeklerin en temel ihtiyaçlarından birisi olan emzik kullanımının zararlı olduğuna yönelik birtakım görüşler bulunmaktadır. Uzun süreli kullanımda diş yapısını bozduğu iddia edilen emzik kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler haberin detayında…

Bebeklerdeki doğal emme iç güdüsünü tatmin etmeye yarayan en temel ihtiyaçlardan birisi de emziklerdir. Doğum itibariyle en güçlü reflekslerden birisi olan emme davranışının pekişmesini sağlayan emziklerin bebeklerde sakinleştirme ve rahat bir uyku çekme imkanını kolaylaştırmadaki etkisi oldukça büyüktür. Yenidoğan dönemindeki bebeğine emzik almayı düşünen anne-babaların bu konu ile alakalı akıllarında birtakım soru işaretleri mevcuttur. Günümüzde birçok kez tartışma konusu haline gelen emzik kullanımında kimi uzmanlar emziğin anne sütü almayı erken bıraktırma riski olduğunu savunurken kimileri tamamen yasaklayabiliyor. Peki yenidoğan emzik kullanımı nasıl olmalı? Bebeklerde emzik kullanmak sakıncalı mı?

YENİDOĞANDA EMZİK KULLANMANIN ZARARLARI

Yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre bebeklerde emzik kullanımının memeyi emmeyi bırakmada çok az da olsa etkisinin olduğu görülmüştür. Bir diğer riskli durum da emziğin ağızda şekil bozukluğuna neden olduğu ile ilgilidir. Ayrıyeten plastik yapıdaki  emziklerin tükürükte eriyip kana geçtiği gibi bir bilgiye de rastlanmaktadır. Emzik kullanan bebeklerin bir süre sonra emziğe bağımlı olduğu görülmüştür. Emziksiz uyuyamıyorsa, ağzından düştüğünde geceleyin ağlama nöbetleri ile karşı karşıya kalınabilir. 

Çok uzun süreli kullanıldığı zaman diş sorunlarına yol açabilir. Bununla beraber, uzun çocuğun dişlerinin yanlış hizalanmasına veya düzgün bir şekilde çıkmamasına neden olabilir.

EMZİĞİN ŞEKERE BATIRILMASI ZARARLI MI? EMZİĞİ ŞEKERE BATIRIRSANIZ…

Annelerin genellikle emzik emme alışkanlığını bıraktırmak için emziğe baharatlı yiyecekler sürmesi ya da şeker ve reçel gibi besinlere batırması çok yanlış bir tutumdur. Bu şekilde davranarak bebeğinizin diş minelerinde hasar bırakabilir ya da çürük oluşumuna neden olabilirsiniz.

Önceki İçerikLiposuction Operasyonu nedir ve ne işe yarar? Lipoşakşın nasıl yapılır?
Sonraki İçerikEn kolay çerkez tavuğu nasıl yapılır? Orjinal çerkez tavuğu tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.