Egzama nedir? Egzama nasıl geçer? Saç ve cilt egzamasına kesin çözüm

0
229

Son yıllarda artan ve neredeyse bebek ve çocuklarda daha sık görülen egzama, bir cilt hastalığıdır. Yüzyıllardır bilinen bu hastalığı tedavi etmenin binbir türlü yolu üretilmiş, gerek sabunlar gerekse ilaçlar piyasada yerini almıştır. Ancak ne yaptıysanız egzama rahatsızlığından kurtulamıyor, saçlarınızda ya da cildinizdeki egzamalardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız mutlaka hazırladığımız yazıyı incelemelisiniz.

Egzama, ülkemizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tıpta atopik dermatit olarak adlandırılan egzama, deride oluşan iltihabi olarak da bilinir. Birden fazla sebebe bağlı olarak görülebilen bu hastalığın kesin nedeni tam olarak belirlenememiştir. Egzamaya yol açan birden fazla etken olduğu gibi egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Deriden tırnağa, genital bölgeden ağız içi dahil olmak üzere egzama türünü vücudun her alanında görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması gibi durumlar da belirtiler arasındadır. 

PEKİ EGZAMANIN ASIL BELİRTİLERİ NELERDİR?

Deride su dolu kabarcıklarla kendisini gösteren egzama sonrasında kabarcıkların yerini kabuklanma ve kepeklenme alarak ciltte kalınlaşma ortaya çıkar. Gece şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılar, egzama belirtileri arasındadır. Egzama tedavisinde erken teşhis, başarılı sonuçlar elde etmek için önemlidir.Görünürde herhangi bir leke olmasa bile vücuttaki kaşıntının egzama belirtisi olma ihtimali bulunduğu için vakit kaybetmeden uzmana görünmekte fayda vardır.

EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama genellikle sonradan ortaya çıkan, herhangi bulaşıcılığı olmayan bir rahatsızlıktır. Örneğin ev kadınların çok fazla çamaşır suyu kullanması sonrasında ortaya çıkabilir. En sık görülen temas egzamalarından biri kozmetiklerden ve saç boyasından dolayıdır. Güzellik müstahzarları, özellikle kokulu oldukları zaman, sayısız yüz egzamalarına neden olabilirler. Tırnak cilasının özel bir yeri vardır, tırnaklarda egzama yapmaz, ama göz kapaklarında yapar.

EGZAMAYA NE İYİ GELİR?

Egzamayı rahatlatmanın en iyi yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında kesinlikle kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim değişikliğine göre ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye gibi toz çeken eşyalar özellikle yatak odasından uzak tutulmalıdır.

EVDE EGZAMAYA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

YULAF TOZU

İltihap ve tahriş önleyici etkiye sahip olan yulaf tozu evde egzama tedavisi için en çok tercih edilen malzemelerden. Kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve iyice kurulanın.

SALATALIK

İçerisinde bulunan bol su oranı sayesinde iltihap karşıtı özellikleri onu egzama tedavisinin aranan isimlerinden yapıyor. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Ardından suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan bölgeye uygulayın.

ZERDEÇAL

İçinde yer alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahip. Bundan faydalanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan bölgelere günde 2 kez sürebilirsiniz.

Önceki İçerikKahvaltıda simit ve poğaça kilo aldırır mı? Simit mi poğaça mı daha kalorili? Poğaça çeşitleri kalorileri
Sonraki İçerikSokak simidi kilo aldırır mı? Diyette simit yenir mi? Kahvaltıda 1 adet simit yerseniz…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.