Diz ağrısı neden olur & Belirtileri nelerdir? Diz ağrısına neden olan hastalıklar…

0
36

Vücudun tüm yükünü taşıyan dizler, bazı etkilerden ve hastalıklardan dolayı hasar alır. Hareket etme güçlüğüyle beraber artan bu ağrılar hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kireçlenme, sıvı kaybı, yanlış hareket sonucu ciddi sağlık sorunlarının doğurduğu diz ağrısı hastanın yaşam kalitesini düşürür. Peki diz ağrısı neden olur ve belirtileri nelerdir? Haberin detayında:

Diz ağrısının en temel nedenlerinden biri diz kapağındaki kemiğin çevresel faktörler nedeniyle hasar almasından kaynaklanıyor. Diz ağrısı genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ancak kemik hastalığı olan kişilerde ve sporcularda da sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Vücudun ağırlığını kontrol eden ayak bileklerinden sonra gelen dizler yanlış bir pozisyonda ya da darbe sırasında hasar alır. Bu hasar genellikle diz kapağında yaşandığında sağlıklı kullanımı azalır. Erkeklere oranla kadınlarda daha sıklıkla yaşanan diz ağrısı dikkate alınmadığında uzuv kaybına bile neden olabilir. Diz ağrısına neden olan en yaygın durum kireçlenmedir. Diz kapağı ve çevresinde biten kalsiyum kemik kaybına ya da kemik içindeki sıvının azalmasına yol açar. Genellikle ileri yaşta görülen bu hastalık hastanın daha rahat hareket etmesini engeller. Bunu önlemek için uzmanlar çeşitli cerrahi ameliyatlar önerir. Ortopedik problemlerin başında gelen diz kireçlenmesini yaşayan hasta ileri yaşta ise bu durum daha kötü sonuçlanabilir. Çünkü kemikler bir süre sonra kendilerini yenilemesi imkansızlaşır. Kıkırdaklara kadar alan hasarda farklı cerrahi operasyonlar yapılır. Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı OP. DR. Mahmut Kalendar, iki farklı operasyon şekli ile diz ağrılarına neden olan durumların ortadan kaldırılabileceğini vurguladı:

AĞRISIZ DİZ PROTEZ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

DİZE YÜK AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Vücut ağırlığının dizde olması bazı olumsuz sonuçlara da zemin hazırlar bunlardan bir tanesi de diz kıkırdaklarında bozukluk bu bozukluk kişinin yürüyüşünü etkiler. İleri zamanlarda bel ağrısına kadar neden olabilecek sonuçlar doğurabilir. Diz kireçlenmesine zemin hazırlayan bu durum 45-50 yaşlarında ortaya çıkar. Kalendar, bu durum içinde öncelikle protez yerine dize yük ameliyatını önerir. Tamamen kemiklerden ümit kesilince protezi önerdiğini açıkladı:

DİZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Kireçlenme

– Vücudun toksin oranının artması sonucu eklem aralarında biriken iltihap

Sporcularda sıklıkla rastlanan menüsküs yırtılması

Diz kapağındaki kemiğin hasar alması

Dizlerden geçen sinirlerdeki ya da damarlardaki vitamin oranının azalması

Aşırı kiloluluk

Hareketsiz yaşamdan sonra aniden düzensiz spora başlama

Ayak bileklerinin hasar alması sonucu vücut ağırlığının dizlere kalması

Diz kemiklerinin enfeksiyon kapması gibi durumlar diz ağrılarına neden olur.

DİZ AĞRISI HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Halk arasında en çok doğru bilinen yanlış her diz ağrısının aynı sebepten kaynaklanmasıdır. Ancak uzmanlar her diz ağrısının aynı nedenlerden ortaya çıkmadığını özellikler vurguluyor.

Menisküs bağlarının kopması sadece sporcularda değil menopaza giren kadınlarda da yaşanan bir durumdur.

Her ağrı kesici ilaç diz ağrılarını ortadan kaldırmaz. Diz ağrıları için mutlaka bir uzmana görülmelidir.

Topuklu ayakkabılar diz ağrılarını hafifletmez tam tersi diz kapaklarının arkaya doğru sıkışmasına neden olur.

Hareket, masaj ve krem sürmek diz ağrılarına kesin çözüm sağlamaz bunun için bir uzmana danışılması gerekir.

DİZ AĞRISINA İYİ GELEN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Diz ağrılarının şiddetinin artılması beklenmeden bir uzmana görünmekte fayda var. Ortopedi uzmanının kontrol ettiği dizdeki ağrının nedenini anlamak için MR çekilir. Bunun akabinde uzman bir ilaç ve fiziki tedavi yöntemi uygular. Bazı tıbbi uzmanlar ise doğal yolla hazırlanan bir kaç kür öneriyor.

DR. FERİDUN KUNAK’TAN DİZ AĞRISINA İYİ GELEN KÜR

Yarım çay bardağı kolonyayı bir yemek kaşığı vazelin ile iyice karıştırın. Daha sonra içerisine 3 kafur ve bir yemek kaşığı ozon yağı ilave edin. iyice karıştırarak bu karışımı yarım saat buzdolabında bekletin. Ağırının olduğu yere karışımı sürüp üzerine hafif ısıtılmış havlu koyup bir saat bekleyin.

6 lahana yaprağını bir tencereye koyun. Lahanaları geçene kadar içerisine su koyun. Kaynarken 2 defne,3 kuru karanfil, bir kaşık karabiber, bir tatlı kaşığı at kestanesi ekleyin. İyice kaynattıktan sonra ılıklaşması ocaktan alın. Daha sonra ılık bir halde dizinize lahanaları sarın üzerini streçleyip bir saat bekleyin.

Önceki İçerikDiana Von Fürstenberg koronavirüs nedeniyle mağazalarını kapatma kararı aldı
Sonraki İçerikArdıç ağacının faydaları nelerdir? Ardıç ağacının tohumlarından elde edilen çay! Ardıç yağı
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.