Destekli ve desteksiz oturma! Bebekler ne zaman oturur? Bebeklere oturma nasıl öğretilir?

0
37

Bebek gelişiminde anne ve babaların en çok merak ettikleri konulardan biriside bebeklerinin ne zaman kendi başlarına oturabilecekleridir. Önce destekli sonra da desteksiz oturma süreci ile ilgili bilinmesi gerekenler haberin detayında. Bebeğinize oturmayı nasıl öğreteceğinizi bilemiyorsanız sizlere rehberlik olacak bilgilerimiz sizlerle… Bebekler ne zaman oturabilir? Bebeklerde desteksiz oturma:

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren yaşamları boyunca kullanacakları en önemli ve temel becerilerinin alt yapısını ilk bir yıl içerisinde atarlar. Bu beceriler arasında anne ve babaların bebekleriyle ilgili en çok heyecanlandığı ve bir an önce görmek istediği şey bebeklerinin ne zaman oturmaya başlayacağı konusudur. Fiziksel gelişiminin normal düzeyde olup olmadığı gelişim dönemine uygun aralıklarda o becerileri kazanıp kazanmadığı ile ilişkilidir. Bebeğin önce destekli sonra da desteksiz oturması da bu becerilerden biridir. Bebeklerin dünyaya geldikleri ilk aylarda, yatış şeklinden başka bir pozisyonda duramamaları 3. aydan sonra değişmeye başlar. Kas gelişiminin görüldüğü bu aralıkta bebekler yüz üstü uzanırken baş ve omuzlarını kaldırabilir ve kendi ayakları üzerinde durabilirler. Her bebeğin gelişiminin aynı düzeyde ilerlemeyeceği bilinmeli ve ona göre de kıyaslama yapılmamalıdır. “Bebekler kaç aylıkken oturur ya da bebeklere oturma nasıl öğretilir?” sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Peki bebeklerde oturma aşamaları ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? İşte bebeklerde oturma süreci…

BEBEKLER NE ZAMAN OTURMAYA BAŞLAR?

Bebeklerin oturmayı öğrenebilmesi için öncelikle emekleme ve yürüme eylemlerinin gerçekleşmesi gerekir. Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren ilk 1 ay 40 günde çoğunlukla yatar şekilde iken elleri ve ayaklarını hareket ettirirler. İlk bir ayın sonunda yüz üstü yatırılan bebek yavaş yavaş kendi başını taşıyabilir duruma gelir. İlk üç aya kadar bu şekilde devam edilen süreçten sonra ailelerin bebeklerinin oturma başarısını görebilmek oldukça heyecan vericidir.

İlk altı aydan sonra oturma becerisi kazanan bebeklerin bu durumu anormal olmamakla beraber genellikle 7-9. aylar arasında bebeklerin artık tamamen desteksiz şekilde oturabildikleri görülür.

BEBEKLER NE ZAMAN DESTEKLİ OTURUR?

Bebeğinizi oturma eylemine alıştırmak için önce başını kendi kendine taşıyabilmelidir. İlk etapta bebeğinizi yormamaya ve işi aceleye getirmemekte fayda vardır. Bebeklerde destekli oturma zamanı 4. ayı bulurken bu evrede ellerinizle destek sağlayarak ya da çevresine yastıklar koyarak düşmesini önleyebilirsiniz.

BEBEKLER NE ZAMAN DESTEKSİZ OTURUR? BEBEKLERDE DESTEKSİZ OTURMA NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Bebeklerin destek almadan oturabilmesi için iskelet sisteminin tamamen gelişmiş olması ve vücudu koruması gerekir. Dolayısıyla da bebeklerin kendi başlarına oturabilmesi ve çevrelerini keşfedebilmesi için ortalama 7. ayı beklemeleri gerekir. Bazı bebeklerde bu durum 9 aya kadar çıkabilir ve bunda hiçbir anormallik yoktur.

GENELLİKLE BEBEKLERDE GELİŞİM AŞAMALARI SIRASIYLA;

1- İlk olarak yüz üstü yatar pozisyonda başarını ve omuzlarını kaldırmayı,

2- Oturma şeklini aldıklarında birkaç saniyelik de olsa kafalarını dik tutabilmeyi,

3- Destek alır vaziyette oturabilmeyi,

4- Destek almadan oturabilmeyi,

5- Destek alacak şekilde oturduğu yerden tutunarak kalkmayı,

6- Emeklemeyi,

7- Yürümeyi başarırlar.

BEBEKLERE OTURMA NASIL ÖĞRETİLİR?

Bebeklerde kas gelişimini sağlamak ve motor becerilerini kazandırmak için oturma evresi çok önemlidir. Bir bebeğin oturacak düzeye gelmesi için boyun, sırt ve karın kaslarının güçlü olması gerekir. Bu kasları kuvvetlendirmeye yarayan en güçlü egzersiz de karın üstü egzersizleridir. Karnının üzerine yatırılan bebek kendi başını kaldırabileceği zaman sırt ve karın kasları da çalışır. Böylelikle de oturma becerisinin zemini kolaylaşır.

Bebeği sırtı annenin göğüs hizasında olacağı gibi oturtulması ya da çevresine destek koyup oturtma desteksiz oturmaya geçişi kolaylaştırır. İlk etapta bebek uzunca oturamaz, bedenini taşıyamaz ancak zamanla dik oturma süresi artar.

Önceki İçerikNöroblastom nedir? Nöroblastom belirtileri ve tedavisi
Sonraki İçerikVücutta iltihap olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Vücuttan iltihap atan besinler…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.