Demirhindi (tamarind) nedir ve demirhindi hangi yemeklerde kullanılır? Demirhindili yemekler

0
49

Son dönemde adını daha sık duymaya başladığımız demirhindi, meşhur Worcestershire sosunun da hammaddesi. Demirhindi ağacı, Afrika’nın tropikal bölgelerine, özellikle de Sudan’a özgü olduğu için ülkemizde çok fazla kullanılmıyor. Biz de sizler için demirhindi nedir, demirhindi nasıl yenir gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Osmanlı’da özellikle ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan şerbetin yapımında kullanılan tamarind’in Türkçe adı demirhindi, Arapça “temr-i Hindi” yani “Hint hurması” ifadesinin değişe değişe günümüze gelmiş hali. Son dönemde yeniden keşfedilmiş olsa da aslında demirhindi, Osmanlı’da mutfaklarda en sık kullanılan baharatlardan biriydi. Marco Polo’dan Evliya Çelebi’ye gezginlerin eserlerinde adı sık sık karşımıza çıkan demirhindi Orta Çağ’dan bu yana hem lezzeti hem de şifası nedeniyle dikkatleri üzerine çekmiş.  Asıl doğal ortamı Afrika kıtası olan ve Sudan, Kamerun, Nijerya, Kenya, Zambiya, Somali ve Tanzanya gibi ülkelerde kendiliğinden yetişen demirhindi ağacı, buradan Arap ülkelerine ve Asya’ya, 16’ncı yüzyıldan itibaren de İspanyol ve Portekizli sömürgecilerin etkisiyle Meksika’ya ve Orta Amerika’ya taşındı. Günümüzde en büyük üretici Hindistan’ken tüketimde de Hindistan ve çevre ülkeleri ile Güneydoğu Asya ve Meksika başta olmak üzere Amerika ülkeleri önde gidiyor. 

DEMİRHİNDİ MUTFAKTA NASIL KULLANILIR?

Demirhindi ağacı, baklagiller ailesinin bir üyesi ve tıpkı fasulyeye benzeyen bir kabuk içinde tanecikli bir meyve veriyor. Bu meyveler kabuklarından ve çekirdeklerinden ayıklandıktan sonra püre haline getirilerek kullanılıyor. (Hindistan mutfağında ayrıca ağacın taze yaprakları da yemeklere katılıyor.)

Oldukça ekşi bir tadı olan demirhindi püresini şeker gibi tatlı bir malzemeyle harmanlayıp kullanmak gerekiyor. Demirhindi püresinin ekşiliği narenciyeyi andırıyor. Aynı şekilde hafif karamelimsi ve isli bir tada da sahip.

Tatlılardan et yemeklerine, turşulardan yukarıda da bahsettiğimiz şerbete birçok farklı tarifte kullanılabilen demirhindi püresi ya da demirhindi meyvesi, Türkiye’de de aktarlarda ve büyük marketlerde bulunabiliyor.

Önceki İçerikEn kolay Kilis tava nasıl yapılır? Kilis tava yapımının püf noktaları
Sonraki İçerikLezzetli yemek tarifleri “Nermin’in Enfes Mutfağı” ile Kanal 7’de!
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.