Dalak büyümesi nedir? Dalak büyümesi belirtileri nelerdir & Tedavisi

0
11

Karaciğerin yağlanması sadece karaciğere değil diğer tüm organlara zarar verir. Bunların arasında dalakta vardır. Dalak vücuttaki enfeksiyonlu hücreleri atmada etkilidir. Ancak enfeksiyon atamayan dalak büyümeye başlar. Bu da ciddi sağlık sorununa neden olur. Yorgunluk gibi sağlık sorunuyla kendini belli eder. Peki dalak büyümesi nedir? Dalak büyümesine dair bilmeniz gereken her şey haberin detayında.

Dalak, karının sol altında midenin arka tarafında bulunan bir organdır. Vücudu enfeksiyonlu hücrelerden korur ve kanı zararlı mikroorganizmalardan arındırır. Bağışıklık siteminin zayıflaması dalağın zarar görmesine neden olur. Bunun yanı sıra bazı ilaçların yan etkileri, kan kanseri, lenfoma ve siroz gibi hastalıklar dalağın büyümesine ortam hazırlar. Dalak büyüdükçe vücutta bazı komplikasyonlar ortaya çıkar. Başta mide belirtileri mide ağrısı ya da apandist ile karıştırır. Ancak dalak büyümesi bekletildikçe bazı kronik hastalıklara zemin hazırlar. Bunun için belirtiler ortaya çıkar çıkmaz hastanın bir uzmana görülmesi gerekir. Dalak büyümesi beraberinde kansızlık gibi ciddi sağlık sorununun yaşanmasına zemin hazırlar. Kan içerdiği enfeksiyonu temizlemedikçe ve vücuttan atmadıkça hemoglobin oranı azalır. Demir emilimi yeterince sağlanmadığından kansızlık yaşanır. Kişi sürekli yorgun ve ağrılı hisseder.

DALAK BÜYÜMESİ NEDENLERİ

– Vücudun aşırı derece de enfeksiyona maruz kalması

– Kalıtsal hastalıklardan biri olan Niemann-Pick yani metabolik bozuklukta dalağın fonksiyonunu olumsuz etkiler.

– Kanda kansere ve hastalıklara neden olan plazmaların sayısındaki artış

– Karaciğerin fonksiyonunu etkileyen hastalıklar ve beslenme 

– Kan yapıcı hücrelerin tahribi

– Sıtma gibi bağışıklık sistemini zayıflatıp kandaki sağlıklı hücre sayılarını azaltan hastalıklarda dalak büyümesine davetiye çıkartabilir. 

DALAK BÜYÜMESİNİN BELİRTİLERİ

Sürekli tok hissetmek,

Tokluk hissine bağlı hızlı kilo kaybı,

Karın bölgesinde sürekli ağrı ve şişkinlik,

Cilt renginin solgunlaşması,

Vücudun hafif darbelerde bile şiddetli ağrıması,

Üst solunum yolu enfeksiyon rahatsızlığının hiç geçmemesi,

Gece ani ateşlenme ve terleme yaşanması gibi belirtiler dalak büyümesinin habercisi olabilir.

DALAK BÜYÜMESİNİN TEDAVİSİ

Dalak büyümesi erken teşhis edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden yaşanılan belirtiler karşısında bir uzmana görünmekte fayda var. Kan testi ve ultrasonla dalağa bakılır. Dalak büyümesi herhangi bir kanser hastalığından dolayı meydana gelmemiş ise dalak hemen alınmaz ilaç tedavisi yapılır. Ancak ciddi rahatsızlıklara neden olabilecek durumda büyümüş ise cerrahi müdahale ile vücuttan alınır. Dalağın alınması vücutta herhangi bir eksikliğe neden olmaz. Fakat dalağı alının kişi beslenmesine dikkat etmeli çünkü bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Uzmanlar dalağı alınan hastaların sürekli yüksek vitamin ağırlıklı beslenme şeklini sürdürmeleri gerektiğini belirtiyor.

Önceki İçerikAcıktırmadan zayıflatan Protein diyeti nedir? 5 günde 5 kilo verdiren protein diyeti
Sonraki İçerikErkekler neden ceketlerinin altını iliklememeli? Babalar için şık ceket modelleri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.