Ana Sayfa Blog Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her sabah 1 kaşık içtiği dut pekmezinin sırrı ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her sabah 1 kaşık içtiği dut pekmezinin sırrı ortaya çıktı

0
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her sabah 1 kaşık içtiği dut pekmezinin sırrı ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her sabah 1 kaşık içtiği dut pekmezinin sırrı ortaya çıktı. Adıyaman’ın Tut ilçesinde üretilen dut pekmezi, bilinenin aksine kaynatılmadan güneşte yoğunlaştırılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her sabah bir kaşık dut pekmezi içiyor. Erdoğan’ın içtiği dut pekmezinin merak edilen sırrı ortaya çıktı. Dut pekmezinin merkezi olan Adıyaman’ın Tut ilçesinde pekmez, güneşte yoğunlaştırılıyor ve kaynatılmıyor. Bu şekilde pekmezin besin değeri yüksek tutuluyor.

Yeşillikler Beldesi olarak da bilinen Tut ilçesinde, 2 bin 500 dekarlık alanda dut yetiştiriliyor. İlçe, alan bakımında 2, ürün bakımından ise 4. sırada yer alıyor.

Dut  bahçelerinin işletmeciliğini yapan Hasan Bilen, ‘Kısa süreli kaynatılan pekmezler, krom tepsilere dökülerek 3 gün, 3 gece güneşle yoğunlaşıyor. Bekledikten sonra kaplarımıza alarak sofralara geliyor. Bizim yaptığımız pekmezin püf noktası, pekmezin güneşte olgunlaşmasıdır. Biz buna ‘gün pekmezi’ diyoruz. Biz pekmezi kaynatarak yapmayız. Başka bölgelerde tamamen kaynatılıyor. Sabahleyin koyup akşama kadar kaynatarak, yoğunlaştırıp o şekilde pekmezi yapıyorlar. Onların pekmezi biraz siyah oluyor. İçindeki bazı maddelerin değerlerinin yükseldiği biliniyor. Biz öyle bir pekmez yapmıyoruz.’ açıklamasında bulundu.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Gani Bereket de, ‘Son zamanlarda modern kapama dut bahçelerinin de yapılmasıyla ilçenin ekonomisine çok büyük avantajları var. Dünyanın en güzel dutlarının yetiştiği Tut ilçesinde olmaktan çok mutluyuz. Tut ekonomisi gerçekten çok güzel yerlere geleceğine inanıyorum.’ açıklamasında bulundu.