Çörek otunun faydaları nelerdir? Balın içine çörek otu karıştırıp yerseniz…

0
41

Susamın siyahı gibi görünen çörek otunun insan sağlığına birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Peki çörek otunun faydaları nelerdir? Uzmanlar özellikle bal ile karıştırılıp tüketilen çörek otunun faydalı olduğunu vurguluyor. İçeriğinde güçlü antioksidan özellik gösteren mineral içeren çörek otu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında…

Eski çağlardan beri doğal tıbbi tedavide kullanılan çörek otunun insan sağlığına birçok faydası vardır. Özellikle eski çağlarda yaraları iyileştirdiği için askerlerin çantalarına konulurmuş. Yıllık otsu bitkisi olan çörek otu, bitkinin kozalağında büyür. Olgunlaştıktan sonra kozalağı inceltir. Yağ oranı yüzde 18 olan bu ot 14 türü olan düğün çiçeği ailesinden gelir. Yapılan bazı araştırmalarda çörek otunun astım hastalığının bitirici olduğu gözlemlenmiştir. Amerika’da özel bir araştırmada kullanılan çörek otunun meme kanserine neden olduğu hücreleri yok ettiği ortaya çıkmıştır. Daha sonra modern tıp bu otun üzerine yoğunlaşıp birçok araştırma yapmıştır. Laboratuvar araştırmalarında çörek otunun kan şekerini düşürerek kanı dengelediği tespit edilmiştir. İçeriğinde yüksek miktarda; conjuge linoleik asit, thymoquinone, nigellone, melanthin, nigilline, damascenine ve tannin maddeler içermektedir.

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Enfeksiyon sonucu boğazda meydana gelen öksürük ve solunum yolu hastalıklarının etkisini azaltır. Bunun yanı sıra balgam söktürücü etkisi de vardır. 

Çörek otu vücutta bulunan tüm serbest radikalleri idrar yolu ile atarak sindirimin temizlenmesinde yardımcı olur. Böylece ortaya çıkabilecek olan mide ve bağırsak hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra bu bölgelerde daha önceden oluşan deforme risklerini en aza indirir.

Kandaki şeker hücrelerini dengeleyerek, kanı dengeler. Damarlarda tıkanmanın yaşanmamasını sağlayarak kalp rahatsızlıklarının önüne geçer. İnme, felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini azaltır.

Antioksidan özelliği olan çörek otu ödeme neden olan iltihabı temizler. Aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini destekleyerek yaşlanmayı önler. Bu etkinin aynısını dermis tabakasında da gösterir. Dermis tabakasının kısa sürede yenilenmesini destekleyerek sivilce ve akne oluşumunu önler. Ayrıca ter bezlerinin sağlıklı işlemesini sağlar. 

Hazmı kolaylaştırdığından zayıflamaya destek olan besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Yoğurtla beraber tüketilince faydası daha fazla artar.

Sinir sistemine bağlı gelişen depresyon ve panik atak gibi durumların yaşanma riskini azaltır. Böylece beyin sağlığına da katkı sağlar. 

En önemli özelliği ise yapılan araştırmalarda kanserli hücreleri yok ettiğini ve önlediğidir. Uzmanlar özellikle aile öyküsünde kanser hücrelerine sahip kişilerin bu besinden sıklıkla tüketmeleri gerektiğini vurguluyor. 

Çörek otundan elde edilen yağ ise cilt yüzeyinde meydana gelen egzama ve sedef gibi hastalıkların yaşanmaması için bağışıklığı artırır.

Çörek otunu zeytin yağı ile karıştırıp kirpik, kaş ve saçlarınıza iki günde bir düzenli uyguladığınızda daha çok gürleşmesini sağlar. Ayrıca parlak ve canlı bir görünüm kazandırır.

BAL VE ÇÖREK OTU TOZUNU KARIŞTIRIP HER SABAH…

Çörek otundan elde edilen tozu her sabah kahvaltısında bal ile karıştırıp tüketildiğinde gün boyu enerji ve konsantre seviyenizi artırır. Ayrıca hastalıklara karşı direnç oluşturur. Ayrıca salatalara omletinize ve peyniriniz üzerine serpiştirdiğinizde de aynı etkiyi alabilirsiniz. 

ÇÖREK OTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Melanthin büyük dozlarda alındığında zehirlidir ve nigelline ise felç yapıcıdır. Bundan dolayı çörek otu yeterli miktarlarda ara verilerek kullanılmalıdır. 

Önceki İçerikKot pantolon nasıl kombinlenir? 2019 sonbahar kot pantolon modelleri
Sonraki İçerikMuskatın faydaları nelerdir? Muskat hangi hastalıklara iyi gelir?Nasıl kullanılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.