Ana Sayfa Blog Cold brew nedir? Cold brew kahve nasıl yapılır?

Cold brew nedir? Cold brew kahve nasıl yapılır?

0
Cold brew nedir? Cold brew kahve nasıl yapılır?

Ülkemizde son yıllarda popülaritesi artan ve adını sıkça duyduğumuz özellikle sosyal medyada merak konusu olan cold brew kahve “yazın kahve mi içilirmiş, soğuk bir şeyler getirin” diyenlerin çok seveceği bir içecek. Cold brew nedir? Cold brew kahve nasıl yapılır? Cold brew kaç saatte yapılır? Tüm merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Cold Brew, 1600 yıllardan itibaren Japonya’da bulunan Hollandalı tüccarlarca kullanılan bir tür kahve pişirme yöntemidir. “Dutch” ya da “Kyoto” tarzı demleme olarak da bilinen cold brew dünyaca ünlü kahve mağazalarından biri olan Starbucks’ın bu yaz en çok satan içeceği haline geldi. Cold brew, soğuk su ve yüksek miktarda kahveyle karıştırılarak buzdolabında 12-20 saat arası bekletilmesiyle yapılan bir içecektir. Bu içecekte kahve soğuk suyla ile yapıldığı için sıcak ile yapıldığı kadar yoğun bir asidit içermez. Bu nedenle daha az keskin tada sahip bir içecek elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kahvenin uzun süre suyun içerisinde bekletilmesi, suya daha fazla kafein salgılamasına yardımcı olarak kafein oranını arttırır.

Eğer dışarıda cold brew içecekseniz tadı, yüksek miktarda kafeinli soğuk ve şekersiz bir kahve ile karşılaşacaksınız.Peki evde clod brew nasıl yapılır?

COLD BREW KAHVE TARİFİ:

MALZEMELER

1 litre soğuk su
120 gram kahve

YAPILIŞI

Taze çekilmiş olan kahveyi sürahinin içerisine koyun. Daha sonra üzerine soğuk suyu koyarak güzelce karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz karışımı tam 12 saat boyunca buzdolabında bekletin.

Ardından tel süzgeç yardımıyla cam bir kaba süzdürün. Kahveyi koyacağınız edeceğiniz sürahinin ağzına kağıt bir filtre kağıdı yerleştirin.

Pütür kalmaması için; son bir kez kahve karışımını süzün.

Servis edeceğiniz bardaklara buzu koyarak, üzerine kahveyi ekleyin.

İsteğe göre soğuk süt ekleyerek, servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…