Çocuğun tuvalete hazır olduğu nasıl anlaşılır?

0
33

Tuvalet eğitimine başlamak için acele etmek ne kadar yanlışsa geciktirmekte bir o kadar sıkıntılıdır. Her çocuğun gelişimi kendine özel olduğu için hazır olduklarını hissettikleri zaman bezden yavaş yavaş kurtulup tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Peki çocukların tuvalet eğitimine hazır olduğu nasıl anlaşılır?

Tuvalet eğitimi için gerekli hazırlıkların tamam olması için öncelikle çocuğun tuvaletini tutma ya da erteleme gibi bazı kapasitesinin olması gerekir. Eğer sizde çocuğunuzda bezi bırakmak istiyor ve tuvalet eğitimine başlamak istiyorsanız ebeveyni olarak çocuğunuzun tuvaletini ne kadar tutabildiğini gözlemlemenizde fayda var. Gözlem sırasında çocuğa sürekli sorarak değil, onu izleyerek bezini kontrol ederek sağlayabilirsiniz. Sadece fiziksel gelişim olarak düşünmemeli aynı zamanda çocuklardaki mahremiyet eğitiminin ilk başlangıcı olan gizlenme ihtiyacı meydana çıkmaktadır. Genellikle 18-24 aydan sonra tuvalet eğitimine başlanan çocuklarda eğer kas ve psikolojik gelişim tamamlanmışsa eğitimden pozitif sonuç alınır. Peki çocukların tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını gösteren en yaygın belirtiler neler? İşte yanıtı:

ÇOCUĞUN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Yürüme evresine geçen çocuklarda eğer kısa süreli de olsa dik oturma hakimse bu durum o çocuğun kaslarının gelişimi için yeterli olduğunu dolayısıyla da tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterebilmektedir. Giydiği pantolonu kendi başına indirebiliyor ya da yukarı çekebiliyorsa bu da kas gelişiminin tamamlandığını gösterir.

Tuvalet eğitimine dair kelimeler kullanıldığı zaman çocuklar ister istemez bunu zihinlerine kazır ve tuvaletini yapacakları zaman öğrendiği o kelimeleri tekrarlar.

Böylelikle çocuğun tuvaletinin geldiğini de anne- babası kolaylıkla öğrenmiş olur. Bu gibi işaretlerin bir ya da birkaçı bir arada gözükmeye başlamışsa çocuk artık tuvalet eğitimine hazırdır.

ALT ISLATMA SEBEPLERİ:

Biyolojik Faktörler

* Kalıtım (Genetik)
* Mesane problemleri
* Uyku evreleri ile ilgili rahatsızlıklar
* Gelişimsel problemler
* Hormonal etkenler
* İdrar yolu enfeksiyonu

Psikososyal Faktörler

*Tuvalet eğitimine erken başlama,
* Uzun süre beze devam etme
*Aile düzenindeki önemli farklılıklar (ölüm, ayrılık, boşanma, geçimsizlikler, hastalıklar, kardeş doğumu)

Önceki İçerikEn kolay haşhaşlı revani tatlısı nasıl yapılır? Ev yapımı haşhaşlı revani tarifi
Sonraki İçerikSahine tatlısı nasıl yapılır? Peygamber Efendimizin sevdiği tatlı tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.