Çizgi film karakterli ve desenli maskeler zararı mı? Sağlıklı maske nasıl olur?

0
35

Çocuklara özel olarak üretilen eğlenceli çizgi film karakterli maskeleri çocuğunuzu virüsten korumak için kullanırken istemeden başka hastalıklara zemin hazırlayabilirsiniz. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? Desenli ve çizgi film karakterli maskelerin çocuk sağlığına etkisi:

Virüs nedeniyle hepimizin yaşamının bir parçası haline gelen maskeler, gün içerisinde devamlı olarak değiştirmemiz ve temizliğine dikkat etmemiz gereken en önemli ürünlerin başını çekiyor. Çocuklara maske takımını daha da eğlenceli hale getirmek ya da sevmelerini sağlamak nedeniyle üretilen desenli ve çizgi film karakterli maskelere sokakta sıklıkla rastlarız. Ancak bilinmelidir ki bu maskelerin hangi kumaştan, kullanılan boyaların çocuğun sağlığına etkisi olup olmadığını iyi tespit etmek gerekir.

Desenli ve çizgili çocuk maskeleri için uzmanlar aileleri şöyle uyarıyor: “Kullanılan malzeme ve boya kimyasal olabilir. Baskılı maskeler direkt solunum yoluyla temas ettiği için nefes darlığına da yol açabilir. Hatta çocuğunuz alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Eğer çocuğunuz maske taktığında burnu kaşınıyor, art arda sürekli hapşırıyor ve cildinde kızarıklık meydana geliyorsa taktığı maskede kimyasallar olabilir. Böyle durumlarda Sağlık Bakanlığı’nın da tavsiye ettiği cerrahi maskelere dönüş yapın” 

MASKENİN SAĞLIKLISI NASIL OLUR?

– Yumuşak ve esnek olmalı,

– Rahat ve kolay nefes alma imkanı sağlamalı,

– Tüylenme sorunu görülmemeli,

 -Üç katlı ve körüklü olmalı,

– Kızarıklık veya kaşıntı yapmamalı, Sentetik ve naylon kumaştan yapılmamalıdır.

Önceki İçerikDeniz suyu ve havasının faydaları nelerdir? Yazın görülen üst solunum yolları için…
Sonraki İçerikEn kolay vejeteryan yemek tarifleri! Vejeteryan yemek nasıl yapılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.