Çiğ yumurta içmenin faydaları nelerdir? Haftada bir çiğ yumurta içerseniz…

0
36

Amino asit bakımından zengin olan yumurta pişirilince bu özelliği azalıyor. Ancak çiğ tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan amino asidin yüzde 90’nını karşılamada etkilidir. Bu yüzden uzmanlar hafta da birde olsa yumurtanın çiğ içilmesi tavsiye edilir. Peki çiğ yumurtanın faydaları nelerdir? Haberimizin detayında çiğ yumurtaya dair merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Dişi ve uçan hayvan türlerinin doğacak yavrularıdır. Ancak bu yavrular anne karnında değil dışı sert bir madde ile kaplı alanda olurlar. Bu durum gerçekleşmeden önceki safha sabah kahvaltılarında tükettiğimiz yumurtadır. Hemen hemen tüm bu türlerin yumurtaları insanlar tarafından tüketilebilir. Sağlık açısında da insanların ihtiyacı olan maddeler bakımından zengin olan yumurtalar genellikle yemek, pasta gibi yiyeceklerde pişirilerek tüketilir. Ancak pişirilerek tüketilebildiği kadar bu besinler çiğ halde de tüketilir. Lezzetli bir tadı olmamasına rağmen sağlık açısında inanılmaz faydalar sağlayan çiğ yumurtayı genellikle opera sanatçıları ve ses tellerindeki oktavlığı yüksek olan insanlar tüketir. Yumurta pişirilince de sağlıklı bir besindir özellikle protein bakımından oldukça fayda sağlar. Ancak bazı maddeleri ise ısı yüzünden kayba uğrar. Özellikle amino asit maddesi bakımından zengin olan yumurta ısı nedeniyle bu maddesi yüksek oranda azalır. 

ÇİĞ YUMURTANIN FAYDALARI NELERDİR? HAFTADA BİR ÇİĞ YUMURTA İÇERSENİZ…

Boğazı enfeksiyonlara karşı koruyarak ses tellerinin daha sağlıklı çalışmasını destekler.

Yüksek miktarda içerdiği amino asit sayesinde vücutta birikmiş toksinleri kısa sürede temizleyerek ödem oluşumunu önler. 

Doğal bir cilt yenileme ilacıdır. Tüm cildin deformasyona uğramasını önleyerek kırışıklığı ve yaşlanmayı geciktirir. Uzak doğu kadınlarının birçoğu pürüzsüz ciltlerini çiğ yumurtaya borçludur. Ayrıca eski çağlardaki kadınlar da çiğ yumurta içerek cilt sağlıklarını korurlarmış.

Bağırsaklardaki parazitlerin yanı sıra böbrekleri de temizleyerek taş ve kum oluşumunu önler.

Vücudun günlük ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Bunun yanı sıra enerji birikimi yaparak vücudun yeniden kullanmasını destekler.

Bağışıklık sisteminin direncini artırarak hastalıklara karşı vücutta kalkan olur. İltihaplı hücrelerin oluşumunu önler. 

Protein bakımından zengin olan yumurta kemik gelişimini destekleyerek daha güçlü bir iskelet yapısı sağlar.

Sinir damarlarının yapısını güçlendirerek vücut içi iletinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda beyin gelişimine de katkıda bulunur. 

ÇİĞ YUMURTA NASIL TÜKETİLİR? ÇİĞ YUMURTA HAKKINDAN BİLİNMESİ GEREKENLER

Çiğ yumurta oldukça tatsız olduğundan mide bulandırabilir. Bu yüzden çiğ yumurta tüketince bir barda süt ile karıştırabilirsiniz. Bu sayede sağlayacaklarını iki kart sağlar. Ancak çiğ yumurta alerjik reaksiyona sebep verebilir. Bu yüzden detaylı bir alerji testi yapılarak tüketilmelidir. Test sonrası alerjisi olmayan kişi çiğ yumurtayı düzenli tüketir ve bunu alışkanlık haline getirirse yukarıda sayılan faydaları hemen görür. 

 

Önceki İçerikEn kolay 10 dakikada kurabiye nasıl yapılır? Kolay kurabiye yapmanın püf noktaları
Sonraki İçerikKarpuz reçeli nasıl yapılır? Karpuzdan reçel yapmanın püf noktaları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.