Ceviz yaprağı çayının faydaları nelerdir? Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır?

0
27

Yüksek oranda E ve C vitaminleri barındıran ceviz yaprağı insan sağlığına olumlu etkileri mevcuttur. Ciltten sindirime kadar birçok faydası olan ceviz yaprağı genellikle çay olarak tüketilir. Özellikle İbn-i Sina üreme organlarının daha iyi çalışması için ceviz içi ve yaprağı ile beraber bal karıştırıp tüketilmesini tavsiye etmiştir. Ceviz yaprağı çayının faydaları nelerdir? Ceviz yaprağı çayı nasıl yapılır?

Sağlığa faydası bakımından en sık tüketilen besinlerden biri ceviz ağacıdır. Yetiştirdiği meyve ve yaprakları bile alternatif tıpta kullanılır. Bunun yanı sıra ağacından elde edilen mobilyalarda oldukça sağlamdır. Dünyada büyük bir iklim örtüsüne sahip olan ceviz ağacında yetişen yapraklardan çay yapılır. Alternatif tıpta vücuttaki toksinleri atmada fayda sağladığından önerilir. Bunun yanı sıra yaprakları havanda öğüterek krem kıvamına getirip yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca ceviz yapraklarının kaynatıldığı su saçların güçlenmesini sağlar. Özellikle virüslerin çoğaldığı bu son yıllarda uzmanlar bağışıklığı güçlendirmek ve vücuttaki enfeksiyonları atmak için önerdiği etkili çaylardan biri de ceviz yaprağı çayıdır. 

  • Saç köklerini kuvvetlendirir. 
  • Cildinize tonik olarak kullanabilirsiniz.
  • Vücudu mikroplardan arındırır.
  • Macun kıvamına getirilerek yaralara sürülebilir.
  • Bağırsaklarda kurtçuk gibi parazitlerin azalmasına yardımcı olur.
  • Tam bir C vitaminidir.

CEVİZ YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulmuş 5 tane ceviz yaprağını havan da iyice dövün. Daha sonra iki su bardağı çayla beraber cezveye koyup kaynatın. 10 dakika sonra ocaktan alın 5 dakika sonra ise süzüp için gün boyu çayı bir bardak olarak tüketebilirsiniz.

CEVİZ YAPRAĞI NASIL KULLANILIR?

– Yapraklar kaynatılıp suyu banyo yaparken kullanılan suya eklenebilir. Bu su hem ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Hem de yağlı saç derisinden şikayet edenler için saç derisini yeniler. Ayrıca saç köklerini güçlendirerek dökülme ve yıpranmasını önler.

– İbn-i Sina’nın şifa kitaplarında yer alan karışımda ise ceviz içi ceviz yaprağı bal ile karıştırılır. Bu karışım özellikle çocuk sahibi olanların tüketilmesi tavsiye edilir. İki ceviz içine iki kurumuş ceviz yaprağı koyun iyice havanda dönün toz haline gelen karşıma bir tatlı kaşığı bal ekleyin. 

CEVİZ YAPRAĞI ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Ceviz yaprağı çayının en önemli maddesi vücutta toksin birikmesine izin vermez. Bu da vücutta virüs ve enfeksiyona bağlı durumların gelişmesi önlenmiş olur. Ayrıca çay kilo vermek isteyenler içinde idealdir. Bağırsakların fonksiyonlarını düzenler. Bu sayede gıda atıklarının kalmasını önler. Gut hastaları için uzmanların önerdiği sağlıklı bitki çaylarından biridir. Kandaki şekeri de düşüren ceviz yaprağı çayı, C vitamini eksikliğine birebir fayda sağlar. Bağışıklığı güçlendirir. Hücrelerin DNA yapısını koruyarak kanser oluşmasını engeller. 

Önceki İçerikBisk nedir ve Bisk ne için kullanılır? Klasik Bisque nasıl yapılır?
Sonraki İçerikPavurya nedir ve pavurya nasıl pişirilir? Pavunya nerelerde kullanılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.