C vitamin deposu: Portakalın faydaları nelerdir? Her gün bir bardak portakal suyu içerseniz…

0
35

C vitamin deposu olan portakalın insan sağlığına birçok faydası olduğunu hemen hemen herkes bilir. Özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendiren en sağlıklı besinlerin başında gelir. Peki portakalın faydaları nelerdir? Her gün bir bardak portakal suyu içerseniz ne olur? Sizler için portakala dair bilinmeyenleri araştırdık. Haberin detayında portakala ve portakal suyuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

İpek yolu zamanında Hindistan’dan tüm dünyaya yayılan portakal, melez bir meyve olduğu söylenir. Güneşte bekleme süresine göre tadı değişen bu lezzetli besin, sağlığa birçok faydası vardır. Cilt, ilaç ve kozmetik sanayilerinde kullanılan portakal yüksek miktarda B ve C vitaminleri barındırır. Uzmanlar özellikle sabah kahvaltısında tüketilmesini tavsiye ettikleri en sağlıklı meyve suyudur. İçerdiği folik asit bebeklerin gelişimine katkı sağladığından hamileliğin ilk 3 ayında düzenli tüketilmesinde fayda var. Reçel, suyu, çayı ve tatlısı yapılan portakalın kabuklarından esans kokusu elde edilir. Mevsim geçişlerinde hasar alan vücut sağlığına katkı sağlayan portakal özellikle cildin diri ve genç kalması için destek sağlayan besinlerin başında gelir. 

İŞTE PORTAKALIN FAYDALARI

Yüksek C vitamini içerdiğinden günde tüketilen iki orta boy portakal vücudun gün boyu ihtiyacı olan C vitamininin yüzde yüzünü karşılar. 

Vücudu tüm toksinlerden arındırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bunun yanı sıra tümör oluşumunu da önleyerek kanser riskini de sıfıra indirir. 

Düzenli tüketildiğinde bağırsaklardaki floransları dengeleyerek kum ve taş oluşumunu önler. Oluşan kum ve taşlarında dökülmesini sağlar. 

İçerdiği şeker kandaki şeker oranını olumlu etkilediğinden diyabet hastalarının da tüketebileceği meyveler arasındadır.

Toksinleri temizlediğinden artriti yanı eklemlerde oluşan iltihapları da önler. Böylece vücut iskeletinin sağlığını da olumlu etkiler. Eklem ve kemik ağrılarını en aza indirerek ileri yaşlarda görülme ihtimali olan rahatsızlıkların riskini de azaltır.

Yüksek lif sayesinde sindirimi kontrol eder. Metabolizmayı düzenler böylece kilo vermede yardımcı olur. İçerdiği lif aynı zamanda mide hastalıklarına da iyi gelir.

Kahvaltıdan önce tüketilen bir bardak portakal suyu gün boyu yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların yaşanmasını azaltır. Aynı zamanda folik asit içerdiğinden beyin sağlığına da olumlu katkılar sağlar.

 Öksürük, astım, bronşit, göğüs gerginlik ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda uzmanların tüketilmesi gerektiğini vurguladığı en önemli besinlerin başında gelir. 

Portakal kabukları yüzyıllardan beridir güzellik ürünlerinde ve kürlerinde kullanılır. Böylece cildin dermis tabakasına kadar inerek deforme olmuş hücreleri yeniler. Kırışıklık ve yaşlanmayı önleyerek vücuttaki genç hücrelerin sayısını artırır. Aynı zamanda ciltte parlaklık ve gerginlik oluşmasını sağlar. Cildin pH ve yağ dengesini korur.

Portakal suyunu kullandığınız şampuana ekleyerek parlak ve güçlü saçlar elde edebilirsiniz. Portakal suyu saçlarınızın köklerini de besleyerek daha gür çıkmasını destekler.

PORTAKAL ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Kurutulan 10 portakal kabuğunu kaynamış 3 bardak sıcak suya koyunuz 10 dakika demledikten sonra tüketiniz. Ya da portakal kabuklarından hazırlanan tozları satın alarak da çayını yapıp tüketebilirsiniz. 

Önceki İçerikEn kolay yüksük çorbası nasıl yapılır? Yüksük çorbası tarifi
Sonraki İçerikEn kolay lahana sarması nasıl yapılır? Etli lahana sarması tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.