Büyükada gezilecek yerleri anlatıyorum!

0
21

Bir yılı aşkın süredir Büyükada’da yaşıyorum. Evimden dışarı attığım anda doğanın güzellikleriyle buluşuyorum. Deniz, kuş sesleri, orman, tarihi evler ve zengin lezzetlerin hepsini bir arada bulabiliyorum. Sizlere, Büyükada gezilecek yerleri anlatıyorum. Gerçekten keyifli bir gezinti için önerilerimi takip edebilirsiniz.

Büyükada’ya nasıl gelinir?

İstanbul’un birçok merkezi noktasından Büyükada’ya motor veya vapurla gelmek mümkün. Bostancı, Kartal, Avcılar, Kadıköy, Beşiktaş, Eminönü, Kabataş gibi iskelelerden Büyükada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Güncel tarifleri görmek için Google’dan kontrol etmeninizi öneririm çünkü yaz ve kış döneminde saatler değişiyor.

Büyükada’da gezilecek yerler nelerdir?

Büyükada’ya taşınmadan önce “Hatırla Sevgili” dizisini çok severek izler, mekanlarını merak ederdim. Eğer, siz de tarihi köşkleri görmek ve o güzelim nostaljik ortamı hissetmek istiyorsanız, Çankaya Caddesi ilk gezi noktası olabilir.

Hatırla Sevgili dizisinin köşklerini görün!

Çankaya Caddesi boyunca hem dizinin hem de tarihi çok eskilere dayanan, büyüleyici mimariye sahip köşkleri görebilirsiniz. Büyükada’nın coğrafi yapısından dolayı, yolları genellikle yokuştur. Ama Çankaya Caddesi tamamen düz. Bu sayede, pek yorulmadan rahat rahat yürüyüş yapabilirsiniz.

Büyükada’da ne yenir? Özel tavsiye!

Büyükada’yı gezip dolaşırken, lezzetli yemekler tatmak isteyebilirsiniz. Bir Adalı olarak size özel tavsiyem, çarşı civarında uzaklaşın! Ada’nın üst caddelerinde hem doğal güzellikler görüp hem yemek yiyebileceğiniz şahane mekanlar var.

Bahsettiğim mekandan fotoğrafım ????

Bahçeden Sofraya Büyükada’yı keşfedin!

Ada kahvaltısı yapmak istiyorsanız, kesinlikle en iyisi Bahçeden Sofraya! Neden mi? Yerli tohumdan tamamen doğal yöntemlerle sebzeler yetiştiriliyor. Örneğin, siz kahvaltı için menemen sipariş ettiğinizde hemen bahçede dalından domates ve biber toplanıyor. Organik yumurtayla, size özel menemen hazırlanıyor.

Öğle veya akşam yemeği için giderseniz, yine bahçeden taze taze toplanmış sebzelerle nefis salata yapılıyor. Zeytinyağı ise Çanakkale’den geliyor: Erken hasat ve soğuk sıkım!

Dilerseniz, ev yapımı limonata ve reyhan şerbeti içmek için de gidebilirsiniz. Yanınıza kitap, dergi alıp keyif yapabileceğiniz nadir mekanlardan biridir.

Büyükada Hamidiye Camii çıkışında yer alan mekanın telefon numarası: 0532 688 57 87

Aya Yorgi Tepesi’ni mutlaka görün!

Büyükada’nın muhteşem güzelliğini görmek için Aya Yorgi tepesine çıkmanızı tavsiye ederim. Evet, yolu biraz yokuş ama kesinlikle uğraştığınıza değecek… En tepede harika bir deniz manzarası, tarihi kilise ve belki yüz yıllık ağaçları görebilirsiniz.

Özel tavsiye: Mutlaka spor ayakkabı giyerek Ada’ya gelin. Çünkü, sizi uzun bir yürüyüş bekliyor. Ayaklarınızı rahat ettirirseniz, keyifli bir şekilde gezinizi yapabilirsiniz.

Büyükada’da gezilecek çok yer var!

Esasında, Büyükada sadece anlattığım kadar değil. Aya Nikola kilisesi, Çınar Meydanı, Kumsal, Maden gibi görüp gezilmesi değer çok fazla yer var. Fırsat buldukça sizlere anlatmaya devam edeceğim.

Her mevsimde Büyükada güzeldir. Soğuk, sıcak demeden Ada’ya gelin ve harika bir günle kendinizi ödüllendirin.

Önceki İçerikTek başına seyahat tüyoları
Sonraki İçerikKahve sevenler için 5 seyahat önerisi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.