Burdur ekmeği nedir ve nasıl yapılır? Burdur ekmeğinin püf noktaları

0
39

Patatesli köy ekmeği, uzun süre bayatlamadan kalma özelliği ve lezzetiyle dikkati çekiyor. Yapımının her aşamasında özel usuller ve gerçek bir ustalık gerektiren tescil ile koruma altına alınan Burdur ekmeği, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi illere kargo ile de gönderiliyor. Peki Burdur ekmeği nedir ve nasıl yapılır? Burdur ekmeğinin püf noktaları yazımızda.

Burdur’da ev kadını Aysun Onay (58) kiraladığı fırında eski usul ekşi maya ile yoğrulmuş hamurdan patatesli Burdur ekmeği üretiyor. Onay, yaptığı ekmekleri başka şehirlerde yaşayan hemşehrilerine de sipariş üzerine kargoyla gönderiyor. Aysun Onay, “Fırında ekşi maya ile yoğrulmuş hamurdan patatesli pide, ıspanaklı pide, sütlü-susamlı çörek, eski usul patatesli ekmek yapıyoruz. Şehir dışındaki Burdurluların siparişlerini kargo ile gönderiyoruz” dedi. 

’O TATLAR HALEN DAHA DAMAĞIMIZDA’

Çocukluğunda yediği patatesli ekmeklerin lezzetinin hala damağında olduğunu söyleyen Aysun Onay, “Çocukluğumuzda hamurları evde ekşi mayayla yoğururduk. Mahalle fırınları vardı. Teknelerle fırına götürüp ekmek pişirirdik. O tatlar halen daha damağımızda” dedi. 

Çocukluğundaki ekmekleri pişirmek için evinin bahçesine fırın yaptırdığını söyleyen Onay, “O fırında ekmek üretmeye başladım. O fırın 20 ekmeklikti. Hemşehrilerimizden yoğun bir talep gelince istekleri karşılayamaz olduk. Bu yüzden fırını kiralayarak burada üretim yapmaya başladık. Eskiden hamur teknelerinde hamur yoğrulurdu. Şimdi makinelerde yoğuruyoruz. Fırında ekşi maya ile yoğrulmuş hamurdan patatesli pide, ıspanaklı pide, sütlü- susamlı çörek, eski usul patatesli ekmek yapıyoruz. Şehir dışındaki Burdurluların siparişlerini kargo ile gönderiyoruz” diye konuştu.

’EKMEKLERİMİZ 10 GÜN DAYANIYOR’

Ankara ve İstanbul gibi illerdeki Burdurluların sipariş verdiğini ve kargo ile siparişleri gönderdiğini anlatan Aysun Onay, şöyle dedi:

“Oğlum haftada bir gün Antalya’ya götürüyor. Oradaki Burdurlular sipariş veriyor. Ekmeklerimiz 10 gün dayanıyor. Eskiden annemler kazanlara koyarlardı. Şimdi evler kaloriferli olduğu için dolaplara koyuyoruz.”

’ÇOCUKLUĞUMUZDA YEDİĞİMİZ TADI ÖZLEMİŞİZ’

Patatesli ekmek almaya gelen Aliihsan Bedir de “Eskiden mahalle fırınları vardı. Hamurlar teknelerle yoğrulurdu. Eski usul patatesli ekmek yapıldığını duyunca almaya geldik. Çocukluğumuzda yediğimiz tadı özlemişiz. Eski günler güzeldi” dedi.

Önceki İçerikEn kolay cocostar kurabiye nasıl yapılır? Cocostar kurabiyenin püf noktaları
Sonraki İçerikSıcak su içmek zayıflatır mı? Suyun kilo verme etkisi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.