Ana Sayfa Blog Beyaz lahananın cilde faydaları nelerdir? Cilt gençleştiren lahana maskesi tarifi

Beyaz lahananın cilde faydaları nelerdir? Cilt gençleştiren lahana maskesi tarifi

0
Beyaz lahananın cilde faydaları nelerdir? Cilt gençleştiren lahana maskesi tarifi

Turşusu, sarması, çorbası ve hatta diyeti bile yapılabilen lahana hakkında uzmanlar bir araştırma yaptı. Vücut salığı açısından faydaları bulunan beyaz lahananın cilde faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Güçlü antioksidan özelliği sayesinde kış hastalıklarından kansere kadar birçok olumlu etkileri bulunan beyaz lahananın cilde faydalarını öğrenmek için siz de geç kalmayın. Beyaz lahananın cilde faydaları nelerdir? Cilt gençleştiren lahana maskesi tarifi nedir? Gelin birlikte öğrenelim…

Beyaz lahana, Turpgiller ailesinden olan bir sebzedir. Kanseri önlemeden kilo vermeye, göz sağlığından astıma kadar birçok faydası olan beyaz lahana, içerdiği B, E, C vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra; demir, kalsiyum ve magnezyum vitaminleri de içermektedir. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişen beyaz lahana, kış aylarında sıkça tüketiliyor. İlk olarak Yunanlıların keşfettiği bir bitki olarak, dünyada yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Lahana denince akla ilk olarak beyaz lahana gelse de, lahananın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Çeşitlerine göre özellikleri de farklılık gösteren lahana, genellikle sıcağı seven bir yapıdadır. Beyaz lahana sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunuyor. Tüm vücut sisteminin düzene girmesine sağladığı beyaz lahananın cilde mucizevi faydaları var. Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü televizyon programcısı Martha Stewart, lahanın mineraller ve vitaminler açısından zengin olduğunu bunun da cilde faydalı olduğunu paylaştı. 

Lahanada bol miktarda organik asitler, mineraller, antioksidanlar, amino asitler bulunuyor. Böylece lahana sadece bir yemek olarak değil cilde derinlemesine tedavi eden kozmetik mucizesi olarak da kullanılıyor.

Bileşiminde bulunan A vitamini bulunan lahana, iltihaplanmayı tedavi eder. Kısa sürede cildi rahatlatan beyaz lahana aynı zamanda da nemlendirir. Cildin alt tabakasında bulunan yağ üretimini kontrol ederek kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. 

Lahanadaki bol C vitamini sayesinde iyileştirici ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir. İçeriğindeki potasyum pigmentasyon lekelerini giderir. 

CİLT GENÇLEŞTİREN LAHANA MASKESİ

MALZEMELER

1 avuç beyaz lahana
1 yemek kaşığı yulaf unu
1 yumurtanın akı
1 yemek kaşığı susam yağı

HAZIRLANIŞI

Bir kasenin içine tüm malzemeleri alıp, ilk önce kaşıkla karıştırın sonra da blendırdan geçirin. Maskeyi bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. Bu maskeyi kış mevsiminde haftada iki, yaz aylarında ise haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Lahana maskesini sürdükten sonra bir gazlı bezle yüzünüzün üstünü kapatın. Bu şekilde lahana maskesinin etkisini daha çok artırmış olursunuz. Maskeyi 15 dakika yüzünüzde bekletin sonra ılık su ile yıkayıp çıkarın.