Besinlerin sindirim süreleri! Mide sindirimi nasıl hızlandırılır? Sindirimi zor ve kolay yiyecekler

0
29

Kısa süreli ama kronikleşen bazı sindirim problemleri birçok kişinin özellikle de yemek yedikten sonra yaşadığı şikayetler arasında gelmektedir. Bu gibi sindirim sorunlarını kısa yoldan ilaçsız bir şekilde çözmek için dikkat etmeniz gereken önemli hususları sizlere araştırdık. Sindirimi uzun süren besinler neler? Sindirimi kolaylaştıran besinler hangileri? Sindirim sistemi nasıl hızlı çalıştırılır? Sindirimi kolaylaştıran ve rahatlatan bitki çayı tarifleri…

Kimi zaman evde ya da dışarıda yemek yediğimizde tercih ettiğimiz besin türlerine göre bazı sindirim problemleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Tükettiğimiz gıdaların midede kolay sindirilememesi sonucu oluşan hazımsızlık, gaz sorunları ve şişkinlik kişi üzerinde oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Toplum içerisinde bu tarz şikayetlere yönelik çözüm niteliğinde sunulan bazı ilaçlar durumu önlese de çoğu kişi bunu ilaçsız halletmeyi daha çok tercih etmektedir. Bunun için de ilk olarak rahatlatıcı bitki çayları ve sindirimi kolay besinlerin tercih edilmesi gelir. Anlık olarak her ne kadar bize iyi gelecek olsa da doğal ve sağlıklı yollarla mide sindirimini rahatlatmak daha idealdir. Peki sindirim sistemi nasıl hızlı çalıştırılır? Sindirime iyi gelen yiyecekler neler? Midenin eritmesi en zor olan besinler neler? Sindirimi kolaylaştıran bitki çayı nasıl yapılır? İşte mide problemleri ile karşılaşan kimselere reçete niteliğinde doğal çözümler…

YİYECEKLERİN SİNDİRİM SÜRELERİ TABLOSU:

SU: Direkt olarak bağırsaklara geçer.
MEYVE VEYA SEBZE SULARI: 15-20 dakikada bağırsaklara ulaşır.
ÇİĞ SEBZELER: Yaklaşık 30-40 dk sonra bağırsaklardadır.
PİŞMİŞ SEBZELER: Ortalama 40 dakika sonra bağırsaklardandır.
BALIK: 45-60 dakikada bağırsağa geçer.
YAĞLI SALATA: 1 saat sonra bağırsaktadır.
NİŞASTALI GIDALAR: 1,5- 2 saat sonra bağırsaklara ulaşır.
TAVUK: 1,5-2 saat sonra bağırsaklara gider.
KABUKLU KURUYEMİŞ: 3 saat sonra bağırsaklardadır.

MİDE SİNDİRİMİ NASIL HIZLANDIRILIR? SİNDİRİMİ HIZLANDIRAN 3 ÖNERİ

Vücudumuza aldığımız yiyeceklerin minik parçalar haline gelerek içindeki maddelerin kullanışlı olmasına yarayan sindirim işlemi, bazı gıdalarda kolay olabiliyor iken bazılarında epey güçtür. Sindirme hızı her ne kadar kişiye özel çalışsa da hızını ve kalitesini yükselten tavsiyelere kulak vererek bu problemi önleyebilirsiniz. İşte mide sindirimini hızlandıran öneriler…

1. DÜZENLİ SPOR

Gün içerisindeki hareketliliğiniz tüketeceğiniz gıdaların sindirimini kolaylaştırmaktadır. Tercih edilecek olan spor egzersiz hareketleri ile besinler kalın bağırsakta daha az duracak ve dışkı ile vücuttan uzaklaştırılacaktır. Spor vaktini yemek sonrasına bırakacaksanız bunun için en az 1 saat geçmesini beklemelisiniz.

2. KENDİNİZİ YORMAYIN

Geceleyin siz yatağınızda uyurken sindirim sisteminden sorumlu organlarınız dinlenmeye geçer ve kendini yeniler, böylelikle de daha hızlı sindirme gerçekleşir. Yemek sonrasında gıdaların sindirilmesi için en az 2-3 saatin geçmesini bekleyin aksi takdirde verimli bir sindirim gerçekleştirilmez.

3. BOL SIVI TÜKETİN

Günlük alınması gereken sıvı miktarını vücudunuzda karşılayın. En az 2,5-3 litre su içmek dışkınızı yumuşaklaştırır ve kabızlığın önüne geçer. Ayrıca karında tokluk hissettirerek kilo vermenize de yardımcı olur.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN YİYECEKLER NELER? SİNDİRİM DOSTU BESİNLER

Günlük beslenme programında tercih edebileceğiniz yiyecekler arasında lif değeri yüksek olan besinleri tercih etmeniz önerilebilir. Bağırsak sağlığı konusunda 1 numara olan lifli gıdalar suyu emdiği için dışkının ağırlığı  azalacaktır. Bu nedenle bol bol sıvı tüketimine önem verilmeli, lif oranı yüksek tam tahıllı ürünler, meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumları tüketin.

Probiyotik bakımından zengin olan yoğurt tüketimi hem sindirimi kolaylaştırmada hem de kilo vermede oldukça önerilen besinlerdendir. İçerisindeki organizmalar sindirime olumlu katkı sağlarken yararlı bakterilerin de artmasını sağlar. Ayrıca enfeksiyon riskini önlemesinin dışında bağışıklık sisteminin daha doğru çalışmasına da izin verir.

Mide kaslarının kasılmasına etkili olacak zencefil ile besinlerin ince bağırsağa geçmesi daha kolay olur. Ayrıca kış hastalıklarına karşı tüketilebilecek en ideal bitkilerdendir. Sindirim sisteminin hızlı çalışması için uygulanabilecek yöntemlerden birisi de metabolizma hızlandıran elma sirkesidir. Öğlenleyin ya da akşamleyin salataya 1 kaşık miktarında elma sirkesi koymak işinizi görecektir.

SİNDİRİMİ UZUN SÜREN BESİNLER NELER? MİDEDE EN ZOR ERİTİLEN ŞEY…

Özellikle de bayram günlerinin vazgeçilmezi olan çikolatalar direkt olarak reflüyü etkileyerek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Sütün içinde bulunan laktoz maddesi mide üzerinde gaza ve şişkinliğe sebep olarak sindirimi zorlaştırmaktadır.Midesi hassas olan kimselerin laktozsuz ürünleri tüketmesi daha çok önerilir, alerjik riski de oldukça yüksektir.

Mutfakta yemek yaparken kullanılan en temel malzemelerden biri olan soğan erimesi zor gıdalardandır. Dışkı ile vücuttan uzaklaştırıldığında yanmaya sebep olarak sindirim sistemini olumsuz etkileyebilmektedir. Midede rahatsızlık hissi uyandırdığı yetmezmiş gibi bir de midenin en zor erittiği şeylerden biri olduğu için gaz ve şişkinliğe yol açabiliyor. Bu nedenle olabildiğince pişmiş ve yerken güzelce çiğneyerek yemek daha doğru olacaktır.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRAN BİTKİ ÇAYI TARİFİ

NANE ÇAYI YAPIMI

MALZEMELER: 2 tatlı kaşığı kuru nane ya da 10 tane taze nane yaprağı

YAPILIŞI:  Yarım litre kadar kaynatılmış suyu cam demliğe koyduktan sonra kuru nane ya da taze nane yapraklarını koyup üzerini kapatın. 5-6 dakika demledikten sonra birkaç dilim limon ekleyip içmeye başlayabilirsiniz.

REZENE ÇAYI YAPIMI

MALZEMELER: 2 çay kaşığı dövülmüş rezene tohumu

YAPILIŞI: Kaynattığınız suya rezene tohumlarını ilave edip 5 dakika boyunca demlenmesini sağlayıp güzelce süzün. İsteğe göre 1 çay kaşığı miktarında bal koyup tatlandırma yapabilirsiniz.

Önceki İçerikDomatesin faydaları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Domatesin zararı ver mıdır?
Sonraki İçerikMakarnanın yanında ne gider?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.