Ana Sayfa Blog Bebeklere ceviz ne zaman verilir? Cevizin bebeklere faydaları neler? Bebeklere cevizli yoğurt

Bebeklere ceviz ne zaman verilir? Cevizin bebeklere faydaları neler? Bebeklere cevizli yoğurt

0
Bebeklere ceviz ne zaman verilir? Cevizin bebeklere faydaları neler? Bebeklere cevizli yoğurt

Beyin gelişimi için önemli bir rol oynayan cevizin bebeklere ne zaman verilebileceğini sizlere derledik. Bebeklere ceviz ne zaman verilmeli? Bebekler için cevizli yoğurt nasıl yapılır? Cevizli yoğurdun bebeklere faydaları neler? Cevizin besin değerleri nedir? Bebeklerde ceviz tüketimi:

İnsan beynine benzeyen görüntüsüyle mutfak raflarında yerini alan cevizin bilindiği üzere beyin gelişimi üzerindeki etkisi büyüktür. İlk altı aylık dönemden sonra ek gıdaya geçişte tercih edilebilecek alternatif besinlerden biri olan ceviz ya tek başına ya da besinler arasına karıştırılarak tüketilmesi gereken faydalı kuruyemişlerdendir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı çok sağlıklı olduğu bilinen ceviz bebeklerde da gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Elbetteki hassas bünyeli olmayan bebeklerde yani alerji durumu görülmediği zaman tüketilmeye devam edilmesi gereken ceviz besini için 3 gün kuralı uygulanabilir. Cilt üzerinde kızarma ya da herhangi bir tahriş gibi alerji belirtileri görüldüğü takdirde tüketilmemesi gereken bu besin, eğer bebeği riske atmıyorsa faydaları için muhakkak doktor kontrolünde tüketilmedir. Alerji gözlemlenmişse de 24. ayı beklemek gerekir. Peki bebeğine ceviz vermek isteyen anneler nelere dikkat etmeli? Bebekler için cevizli tarifler..

BEBEKLERE CEVİZ NASIL VERİLMELİ? BEBEKLERDE CEVİZE KAÇINCI AYDA BAŞLANIR? BEBEKLERDE CEVİZ TÜKETİMİ

Ceviz tüketiminin bebekler için uygun aralığı 6 ay ile 36 ay arasında değişmektedir. Doktor kontrolü ile cevizle tanıştırılması gereken bebeklerde cevizi seçerken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Kabuklu bir ceviz alımında ağırlıkta göz önünde bulundurulmalıdır. İçi hafif olan cevizler eski ve kurudur.Bu gibi türlerin serin ve kuru yerde 1 sene saklama ömrü vardır. Bebeğin ceviz tadını sevmesi ve ona alışması için ılık suda bekletilmesi önerilir. Böylelikle üstündeki zar da kolaylıkla gidecektir.

Ezip ya da robottan geçirerek tahin pekmezin içerisine karıştırılabilir. Eğer tahin pekmez istenilmez ise kahvaltıya eklenerek de tüketilebilir. 12. aydan erken başlandıysa cevize robottan geçirmeniz daha iyi olur. Onun dışında ezerek veya birkaç parçaya ayırarak ceviz verilebilir.

 9 AY VE ÜZERİ İÇİN BEBEKLERE CEVİZLİ YOĞURT TARİFİ

MALZEMELER:

1 yemek kaşığı irmik
1/2 çay bardağı su
3 yemek kaşığı yoğurt
1 ceviz (ezilmiş )
1/2 çay kaşığı tarçın

YAPILIŞI:

İrmiği suda pişirdikten sonra ılınınca tüm malzemeleri ilave edip afiyetle tüketin.

CEVİZİN BESİN DEĞERLERİ:

Betain 0,3 mg
Kolin 39.2 mg
Folate 98.00 mcg
Folik asit 0.00 mcg
Niasin 1.125 mg% 7
Pantotenik asit 0,570 mg% 6
Riboflavin 0.150 mg% 9
Thiamin 0.341 mg% 23
A Vitamini 20.00 IU% 0
A Vitamini, RAE 1.00 mcg
Karoten, alfa 0.00 mcg
Karoten, beta 12.00 mcg
Kriptoksantin, beta 0.00 mcg
Lutein + zeaksantin 9.00 mcg
Likopen 0.00 mcg
B12 Vitamini 0.00 mcg% 0
B6 Vitamini 0.537 mg% 27
C vitamini 1.3 mg% 2
D Vitamini 0.00 IU 0%
E vitamini 0.70 mg% 2
Tokoferol, alfa 0.70 mg
Tokoferol, beta 0.15 mg
Tokoferol, delta 1.89 mg
Tokoferol, gama 20.83 mg
K Vitamini 2.7 mcg% 3