Bebeklerde sırt dikeni nedir, neden olur? Bebeklerde sırt dikeni nasıl çıkarılır?

0
35

Yetişkinlerde görülen topuk dikeni ile karıştırılmaması gereken bu rahatsızlık, ne yazık ki pek çok annenin dikkatinden kaçan bir durum olabiliyor. Peki yeni doğan döneminde görülen bebekteki sırt dikeni nedir? Bebekteki sırt dikeni nasıl temizlenir? Bebeklerde sırt dikeni ile ilgili tüm detaylar yasemin.com’da!

Özellikle de ilk defa anne ve baba olacak olan kişiler bebekleri doğdukları zaman olması gerekenden daha fazla üstlerine titrerler. Bebeklerine yanlış bir şey yaparım korkusu ile en ufak bir aksi harekette evhamlanıp hata üzerine hata yapabilirler. Böyle durumlar yaşamamak için bebek daha dünyaya gelmeden önce gerek doğru kaynaklardan araştırmalarla gerek de kitaplardan bilgilenerek bakımın en iyi şekilde yapılması önerilir. Bebeklik döneminde yaygın olarak görülen ancak, çoğu zaman fark edilmeyen sırt dikeni sırt bölgesindeki tüylenme ile kendini gösterir. Erkek bebeklere nazaran kızlarda daha sık rastlanan bu durum, sert ve batan kıllar eşliğinde sırtın ovulması ile ortaya çıkar. Bebek için herhangi bir zararının olup olmadığı belirlenmeyen sırt dikeni, fark edildiği takdirde masaj yapılarak rahatlatılmalıdır. 

Masaj esnasında kullanılabilecek olan hakiki zeytinyağı elleri kayganlaştırarak daha kolay masaj yapma imkanı sağlarken, cildin zarar görmesini önleyerek dikenlerin dökülmesine yardımcı olur.

BEBEKLERDE SIRT DİKENİ NEDEN ÇIKAR?

Bebeklik döneminde çıkan sert dikenler, genellikle banyo sırasında annenin bebeğin vücudunu ovalamasıyla ortaya çıkar. Bu sert kılları düşürmek için her banyo sonrasında masaj yapmak yeterlidir. Ancak, içinizin rahat etmesi için doktora götürmeyi de deneyebilirsiniz.

BEBEKLER İÇİN SIRT DİKENİ MASAJI NASIL YAPILIR?

Banyo esnasında bebeğinize uygulayacağınız masaj, cildini rahatlatacak ve sırt dikenini temizleyecektir. Doğal bir zeytinyağı ile ya da masaj yağını kullanarak elinizin ayasını orta kuvvette bastırarak dairesel hareketlerle masaj uygulayın.

Banyo bitiminden hemen önce sabunsuz bir vaziyetteyken uygulamanız gereken bu masaja 1-3 dakika devam edin.

Önceki İçerikBebeklerde baş çevresi ölçümü nasıl yapılır? Bebeklerde kafa sivriliği nasıl düzeltilir?
Sonraki İçerikKoah hastalığı nedir? Koah hastalığı belirtileri nelerdir? Koah hastalığına ne iyi gelir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.