Bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir? Bebeklerde saç dökülmesi nedenleri ve doğal çözümleri

0
26

Kel olarak ya da seyrek saçlı dünyaya gelen bebekler için anne ve babaları saçlarının bir daha uzamayacağından dolayı endişe edebilir. Aslında gelişimlerinin normal bir parçası olan saç dökülmesi, korkulacak bir durum değildir. Bebeklerde saç dökülmesi neden olur? Bebeklerde saç dökülmesi neye iyi gelir, saç dökülmesini önlemek için ne yapılmalı? İşte bebeklerde saç bakımıyla ilgili bilinmesi gerekenler…

Hamilelik dönemindeyken bebeğinizin şekli ve şemali hakkında birçok şeyi merak edebilirsiniz. Bunlar saçı, göz rengi, yüzü, mimikleri, eli ve ayakları hatta gülüşünü bile bir an önce görmek için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Bebeğinize kavuşmak için geçme bilmeyen 9 ayın sonunda ise bebeğinizi kucağınızda aldığınızda yaşayacağınız duyguları anlatmak imkansızdır. Bambaşka bir hissiyata bürüneceğiniz o anda hayalinizde canlandırdığınızın dışında gelen bebeğiniz sizi biraz şaşırtabilir. Çeşitli etkenlere bağlı olarak anne ve babadan alınan fiziksel değişikliklerde genelde genetik rolün etkisi büyüktür. Örneğin; bazı yeni doğan bebekler adeta dünyaya bir saç olarak gelir iken bazılarının kafasında tek tük sayılı saç teli vardır. Burada bilinmesi gereken önemli bir detay ise yetişkinlikte ve çocuklukta meydana gelebilen saç dökülmesi, seyrekte olsa bebeklik döneminde rastlanabileceğidir. Peki bebeklerde saç dökülmesi normal mi? Bebeklerde saç dökülmesi nedenleri neler? Bebeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir? Bebeklerde saç dökülmesine doğal çözümler...

BEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NEDEN OLUR? SAÇI AZ OLAN BEBEKLER…

Doğum esnasında görülmese bile zamanla bebeğin saç derisinde görülen parça parça dökülmeler, dışarıdan bakıldığı zaman komik bir görünüme neden olsa da aslında normal bir durumdur. Bebeklerdeki saç dökülmeleri genellikle şakak kısmında ya da ensede yuvarlak halka şeklinde ortaya çıkıyor. Normal saç dökülmelerinin dışında kel gibi yamalıklar görülüyorsa bu durumu tetikleyen etkenlerden birisi de bebeğin uyurken sürekli aynı pozisyonda yatması ve dolayısıyla da bu duruşundan dolayı aynı yerlerde dökülmelerin görülmesi ile ilgilidir.

Olan saçlarda döküldüğü zaman anne ve babalar, çareyi saçların gürleşmesi için halk arasında doğru olduğu sanılan ancak yanlış olan saç kazıtma da arıyor. Hiçbir bilimsel açıklaması olmayan saç kazıtma meselesi, bebeğin saçlarını tahriş etmekten başka bir işe yaramıyor. Bu nedenle bebeklerin saçlarının çok çıkması için kazıtma işlemi yapılmasının bir faydasının olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Hormonların etkisinin dışında bebeklerde saç dökülmesi nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

– Uykuya yatış pozisyonu

– Tinea Capitis (Mantar enfeksiyonu)

– Ateşlenme ve stres durumu

– Vitamin eksikliğine bağlı yanlış beslenme

– Endokrin problemleri

BEBEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ NE ZAMAN OLUR?

Yeni doğan bebeklerde saç dökülmesi bir diğer haliyle telogen effluvium olarak nitelendirilir. Saç dökülmelerindeki en temel nedenin doğum sonrasındaki hormon düzeylerinin düşüşe geçmesi ile bağdaştırılabilir. Anne karnında hormonları yüksek olan bebeklerde, dünyaya geldikten sonra hormon düşüşü nedeniyle saç uzaması dinlenmeye geçer.

Dinlenme süresinde saçlar dökülür iken biraz zaman geçtikten sonra bebeğin yeniden büyüme evresi hızlanır. Bu büyüme evresinde daha hızlı ve gür çıkan saçlar, bebeklerde sağlıklı saç gelişiminin bir parçası olacaktır. Genellikle ilk altı ayda bebeklerde saç dökülmesi görülmektedir.

HANGİ BEBEKLERİN SAÇLARI DAHA ÇOK DÖKÜLÜR?

Yeni doğan döneminde bebeklerin saçlarının dökülme oranı biraz daha gelişmiş bebeklere göre daha fazladır. Nedeni ise oturma ve emekleme dönemindeki bebeğin hareketli olması ve sürekli yata pozisyonda olmaması ile ilgilidir. Yeni doğan bebek kucakta, araba koltuğunda ya da yastıkta yatırıldığı zaman devamlı aynı pozisyonda yattığı için yama şeklinde belli bölgelerde dökülmeler görülür.

”BEBEK ŞAMPUANI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER”haberi için

BEBEKLERİN SAÇLARI NASIL GÜRLEŞTİRİLİR?

– Banyo yaptıktan sonra bebeğinizin saç derisine badem yağı ile  nazikçe masaj uygulayın. Bu yöntemin bilimsel bir kanıtı olmasa da tecrübelerle sabitlenmiştir.

Aloe veranın içindeki jeli kaşıkla karıştırıp su ile birleştirin. Banyo sonrasında bu karışım ile bebeğinizin saçını yıkayın. Böylelikle uzama ve gürleştirme yönünde olumlu ilerlemeler olacaktır.

Önceki İçerikBuzlukta saklanabilen pratik kurabiye tarifi
Sonraki İçerikSu içmek kilo aldırır mı? Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Gece su içerseniz…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.