Ana Sayfa Blog Bebeklerde isilik nasıl geçer? İsilik olan bebeklerde doğal çözümler ve isilik nedenleri

Bebeklerde isilik nasıl geçer? İsilik olan bebeklerde doğal çözümler ve isilik nedenleri

0
Bebeklerde isilik nasıl geçer? İsilik olan bebeklerde doğal çözümler ve isilik nedenleri

Bebeklik döneminde görülen cilt rahatsızlıklarından biri olan isilik, sıcak havalarda ortaya çıkan yaygın bir cilt problemidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilen isilik nedenlerinin ne olduğunu öğrenmek ve bebeklerde isiliği önlemek için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik. Bebeklerde isilik nedir? Bebeklerde isilik nasıl geçer? Bebeklerde kullanılabilecek isilik kremleri neler? İsilik olan bebeklere doğal çözümler…

Günümüzde özellikle de sıcak mevsimlerin hakim olduğu yaz aylarında büyük- küçük demeden her yaş grubunda sıklıkla görülen cilt problemlerinden birisi de isiliktir. Bizlere göre çok daha hassas ve narin yapıda olan yeni doğan ve çocukluk döneminde daha fazla karşılaşılan isilik, vücudun kol ve bacak kısımlarındaki boğumlu yerlerde, sırtta, boyunda, karında ve göğüste kırmızımsı ya da pembemsi noktacıklar halinde kendini belli eder. Yaz aylarında doğum yapmış olan annelerin birkaç ay sonrasındaki dönemlerinde bebeklerini aşırı sıcak havalardan dolayı oluşan isiliğe karşı korumak için gerekli bilgiler edinilmeli, bu durumla karşılaşıldığı vakit doğru yöntemlerle isilik tedavisini uygulayarak bebeğini bu rahatsızlıktan kurtarmalıdır. Peki bebeklerde isilik nasıl geçer? İsiliğe iyi gelen kremler hangileri? Yeni doğan bebeklerde isiliğe karşı uygulanabilecek doğal tedaviler neler? Hızlı ve etkili şekilde fayda göreceğiniz bebeklerde isilik geçirme yöntemleri…

BEBEKLERDE İSİLİK NEDİR? İSİLİK NEDEN OLUR?

Tıp literatüründe ‘Miliaria’ olarak geçen ancak günümüzde daha çok ‘isilik’ olarak kullanılan cilt rahatsızlığı, bebeklik döneminde en yaygın görülen durumlardan biridir. Kırmızı veya pembe noktacıklar halinde kabartıların görülmesi ile fark edebileceğiniz isilik çoğunlukla su çiçeği, kızamıkçık, kızamık ve altıncı hastalık gibi döküntülü hastalıklarla karıştırılabilir. Ancak bu tip hastalıklara göre çok daha alt seviyede bir rahatsızlık olan isiliğin bebeklerde daha sık rastlanmasının nedeni; cilt gözeneklerinin çok küçük olması ve ter bezlerinin tamamen gelişmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bilhassa açık tenli bebeklerde sıcaklık dolayısıyla terlemeden veya geçirdiği ateşli hastalıktan sonra ortaya çıkabilecek olan isilik, elinizde olan nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Sentetik kumaş türünden üretilmiş dar bebek giysileri, bezin sık sık değiştirilmemesi, yanlış bez bağlama yöntemi, bebeğin yeterli yıkanmaması sonucu oluşabilen isilik de terli kıyafetleri değiştirmemekte etkili olacaktır.

BEBEKLERDE İSİLİK NASIL ANLAŞILIR? BEBEKLERDE İSİLİK BELİRTİLERİ

Dirsek içinde, boyunda, koltuk altında ya da sırtta görebileceğiniz döküntüler sonucunda cildin pul pul dökülmesi isiliği ele veren bir diğer bulgulardandır. Bununla beraber kızarıklık, deriyle aynı renkte şişlik, deri üzerinde kırmızımsı sulu şişkinlik, kırmızı lekelenme gibi belirtiler hem bebeklikte hem de çocuklukta görülen isilik nedenlerinden birisidir.

İSİLİK OLAN BEBEKLERE NE YAPILMALI? BEBEKLERDE İSİLİĞE İLK MÜDAHALE…

Bebeğin vücudundaki isilikli bölgeye öncelikli olarak uygulanması gereken müdahale soğuk bezin o bölge üzerinde tutularak serinlik verilmesidir. İsilik olan bölgeyi daha iyi anlayabilmek için ovalamak ya da elinizle dokunmanız tahrişe neden olacağından dolayı fiziksel temasa girişilmemelidir. İsilik olan bölgedeki döküntüler de sıvı ya da irin sızması olursa yüksek ateş ya da birtakım problemlerin habercisi olacağı için böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Ciltteki kabarmaların ve pul pul dökülmelerin yalnızca isilikten ibaret olduğu ortaya çıkmışsa 4-5 gün içinde kendiliğinden iyileşme görülecektir. Uygulayabileceğiniz bazı isilik tedavi yöntemleri arasında yer alan deniz suyunun gerçekleştirilebilmesi için bebeğin aşılarının hepsinin yapılmış olması şartı aranır. Aksi takdirde enfeksiyon riskine karşılık bazı hastalıklar oluşabilecektir.

İsilik tedavisinde uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise isilik kremleri ve kullanılan ilaçlardır. Doktor onayı olmadan kesinlikle tıbbi müdahalede bulunulmaması gereken krem ve ilaçlarda isilik önlemede işe yaradığı öne sürülen şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

BEBEKLER İÇİN EN ETKİLİ İSİLİK KREMLERİ

HAMETAN kremi daha çok yanık ve pişik önlemede etkili olan bir kremdir. İsilik olan yere ince bir tabaka ile sürebileceğiniz bu kremle pişiği geçirebilirsiniz.BEPANTHEN su bazılı olması nedeniyle kolay sürülebilen krem cilt yenileme özelliği sayesinde silik ve döküntüler için birebirdir. STİLEX isilik tedavisinde kullanılabilecek olan etkili bir losyondur.

BEBEKLERDE İSİLİK GEÇİREN DOĞAL KÜR TARİFİ

İsilik olan bebeğinizdeki bu rahatsızlığı geçirmek için yalnızca doktor onayı ile uygulayabileceğiniz kil yöntemini sizler için araştırdık….

MALZEMELER:

– Bentonit kil
– Sıcak su

HAZIRLANIŞI:

Öncelikle elinizde bulunan bentonit kilin macun haline gelmesi için bir miktar su ile karıştırın. Ardından bebeğinizin isilikli olan yerlerine sürerek kilin kurumasını bekleyin. Yaklaşık 10-15 dakika sonra sıcağa yakın ılık su ile killeri temizleyin. Kısa zamanda isiliklerin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz!

İSİLİĞİ GEÇİRMEK İÇİN NE YAPILMALI?

– İsilik olan bebeğinize öncelikli olarak yapmanız gereken şey, kıyafetlerini çıkartıp cildin hava almasını sağlamak olacaktır. Ardından ılık bir banyo yaptırarak isilik olan kısımları suyla nazikçe yıkayın, yıkarken de sert sabun, lif gibi cisimler kullanmayın.

– Bebeğiniz sürekli hareket halinde olduğundan isilikli kısımları kaşıyarak deriye zarar verebilir. Bu nedenle tırnakları kısa tutmakta fayda var. 

– Fazla nemlendirici kullanmak, ter bezlerini tıkayacağından dolayı bebeğinize çok fazla nemlendirici sürmemelisiniz.

– Bilhassa kilolu bebeklerde kıvrımlı bölgeler isiliğe meyillidir. Bu yüzden banyo sonrasında bu bölgeler iyice kurutulmalı ve nemli bırakılmamalıdır.

– Bebeğinizi sık sık yıkamanız ve terlemesine imkan tanımamanız isiliğin oluşmamasına ve tedavi edilmesine yardımcı olur.

ÇAY AĞACI YAĞI İSİLİĞE İYİ GELİR Mİ? İSİLİĞE İYİ GELEN KÜR:

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha hassas ve narin olduklarından dolayı en ufak bir şeyden bile mikrop kapabilirler. Özellikle de popo ve baldır bölgesinde görülebilen isiliklerden bebeğinizi kurtarmak için yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık…

Bir damla kadar çay ağacı yağını yarım bardak ılık su ile karıştıralım. Bebeğin altını her değiştirdiğimizde bu su ile isilikli bölgeyi temizleyelim.

Ancak, burada dikkat etmemiz gereken en önemli kriter, çay ağacı yağı ciltte zedelenmelere sebep olabileceği için  direkt olarak bebeğe uygulamamak olacaktır. Bu nedenle mutlaka çay ağacı yağını bol su ile karıştırarak uygulayalım.

NOT: Doktor onayı almadan uygulamamanızı tavsiye ederiz.