Bebeklerde ağız yaraları nasıl geçer? Bebeklerde ağız içi yara belirtileri ve evde tedavi yöntemleri

0
46

Bebeklerde genellikle pamukçuk olarak karşımıza çıkan ağız yarası rahatsızlıklarına doğru bir şekilde müdahale etmek, bebeğinizin ağrısını azaltma konusunda oldukça önemli bir adımdır. Bebeklerde sık sık oluşabilen ağız içi yaraların en kısa zamanda iyileşmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz doğru yöntemler doğal bir ilaç etkisi gösterecektir. Peki bebeklerdeki ağız yaraları nasıl geçer? Bebeklerde ağız yaraları neden olur? Bebeklerde ağız içi yaralarına en iyi ne gelir? İşte bebeklerde doğal yöntemlerle ağız yarası tedavileri…

Yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan birisi de ağız içinde meydana gelen yaralardır. Biz yetişkinlerde bile ağzımızda yara çıkınca bir şey yiyip içemez olur iken bizden çok daha hassas ve narin yapıda olan bebekler için bu durum çok daha sıkıntılıdır. Her 10 bebekten en az 2’sinde görülen ağız yaraları, sezaryene nazaran daha çok normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde görülür. Bunun nedeni de doğum sırasında bebeğe yerleşen mantarların direkt olarak ağızda yara olarak karşımıza çıkmasından kaynaklanır. Genellikle dil üzerinde, yanak aralarında, damakta ya da dudak üzerinde kendini gösteren bu yaralar, çoğu zaman 2 yaşına kadar devamlı çıkmaya devam eder. Özellikle de ilk defa anne ve baba olan kimselerin bebeklerinin bakımı ile ilgili endişe yaşaması normaldir. Bu gibi durumlarda doğru kaynak ve bilgilerle hareket ederek uygulanabilecek en doğru tedavi yöntemini bilmek gerekir. Peki bebeklerde ağız yaraları neden olur? Bebeklerde ağız yarasına iyi gelen yöntemler neler? Bebeklerde ağız yarasına ilaçsız bitkisel tedavi yöntemleri neler? Karbonat ağız yaralarını geçirir mi? Ağız yarası ve aftlara en iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri…

BEBEKLERDE AFT YARALARINI GEÇİREN EN DOĞAL KÜRLER

BEBEKLERDE AĞIZ YARALARI NEDEN OLUR? AĞIZ YARASI NEDENLERİ

Ağız içinde ya da kenarlarında meydana gelen yara türlerinden biri olan pamukçuk rahatsızlığında kullanılan ilaçlar, enfeksiyonlar ya da mantarlar ağız içerisinde birtakım yaralara neden olabilir. Beyaz renkli lezyonlar halinde ortaya çıkan pamukçuklar özellikle de antibiyotik kullanımı ile meydana gelir. Ayrıca söz konusu bebekler ve çocuklar olduğunda çok daha titiz ve hijyenik olmak gerekir. Bunun için yeterli özen gösterilmeden ve sterilize edilmeyen emzik ve biberon gibi direkt olarak ağız ile temas eden ürünler bebeklerde mantar kapmaya elverişli olduğundan ağız içerisinde yaralara neden olabilir. Genel anlamda bebeklerde pamukçuğun oluşum nedenlerine bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

– Antibiyotik kullanan bebeklerde,
– Emziren annenin göğsünün iyice steril edilmemesinde,
– Bebeğin emzik veya biberonların da hatta oyuncaklarında hijyene dikkat edilmemesinde,
– Bebeğin bağışıklık sisteminin zayıf olmasında ağız yaraları ortaya çıkabilmektedir.

BEBEKLERDE AFT (AĞIZ YARALARI) NEDEN ÇIKAR?

Çoğu zaman diş çıkarma evresinde karşılaştığımız aft yaraları bebeklerin yanakların iç tarafını ısırmasından dolayı olduğu tahmin edilir. Bununla beraber bebeklerde ağzı yarasına sebep olabilecek diğer ihtimallerde elbette unutulmamalıdır.

Bebeğin ateşi çıktığı zaman, vücudun alması gereken besin maddeleri yetersiz alındığı zaman, stres yapıldığında, bağışıklık sistemi zayıf olunduğunda, herhangi bir besine karşı alerjik reaksiyon görüldüğünde beraberinde aft yaralarının oluşma durumu vardır.

BEBEKLERDE AFT YARALARI NASIL ANLAŞILIR? BEBEKLERDE AFT BELİRTİLERİ

Nadir olarak damata görülmesi ile beraber çoğunlukla yanak içlerinde, dudağın iç kısmında ve dilin altında oluşan ağız yaraları yuvarlak ya da oval görünümdedir. Aft yaraları bebeklerde ağrıya sebep olabileceği için huzursuzluk ve ağlama gibi durumların görülmesi normaldir. Bebeklerde aft yaralarının nasıl oluştuğunu şu şekilde de anlayabilirsiniz:

– Eğer süt emerken ya da ek besini yerken zorlanıyorsa,
– Salya akması, yüksek ateşlenme, iştahsızlık varsa,
– Sık sık huzursuzluk varsa ağızda yara olma ihtimali var olabilir.

BEBEKLERDE AĞIZ YARALARI NASIL GEÇER? AĞIZ YARASI TEDAVİSİ

Genellikle pamukçuk olarak karşımıza çıkan ağız içi yaralar, bebeklerde fark edildiği zaman doktora gidilmelidir. Doktorun önereceği ilaç, yaranın iyileşme sürecini kısaltarak tamamen geçmesine neden olacaktır. Ancak, bu gibi durumların görülmesini istemiyorsanız yara oluşumunu önlemek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz.

Bebeğin bulunduğu odanın hava almasını sağlama, temiz kıyafetler giydirme, henüz 1 aylık bile olmamış bebeklere emzik ve biberon vermeme gibi basit önlemler alarak yara oluşumuna engel olabilirsiniz.

Eğer bebeğinizin ağzında oluşan yarayı yemek yedirirken fark ettiyseniz beyaz lekeli yeri yemiz mendille silin. Hafif şişlik hissediyor ve beyaz leke mendile kolay gelmiyorsa sebebinin pamukçuktan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Tahrişe ya da zedelenmeye neden olmamak için mendili daha da bastırarak zorlamaya çalışmayın. Ağzında yara çıkan bebekte bu yara ağrı yapabileceği için durduk yere huzursuzluk çıkarıp ağlayabilir. Bebeğinizde biberon kullanıyorsanız her kullanımdan sonra iyice steril etmeyi ihmal etmeyin.

Bebeklerde ağız içi yaralanmaya neden olan en büyük etkenlerden birisi de bebeklerde kullanılan emzik ve biberonları karbonatla yıkamadır. Bebek eşyalarını karbonatla yıkamak pamukçuk yaralarını arttıracaktır.

AĞIZ YARALARINI GEÇİREN DOĞAL KÜR NASIL HAZIRLANIR?

BAL VE ZERDEÇAL KÜRÜ

Bebeklerde oluşan ağız içi yaralardan sebep doktora gitmek istemiyor bunu evde doğal yöntemlerle iyileştirmek istiyorsanız, antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşıyan zerdeçalı bal ile karıştırarak ağızda yaralı bölgeye sürebilirsiniz. Bu yöntem acıyı hafifletecek ve yaranın iyileşmesini sağlayacaktır. 1 yaşından küçük bebekler için bal tüketimi önerilmez.

ÇOCUKLARDA AĞIZ YARALARI NASIL GEÇER? AFT YARALARINA EN ETKİLİ ÇÖZÜMLER

Bebeklik döneminde değilde çocuklukta ağız içi yaralanmaları oluşmuşsa uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri ile sağlıklı iyileştirme sağlanabilir. Doktora gitmenize gerek kalmadan evde ilaç gibi gelecek bu kuvvetli kür tarifleri ile anında etki göreceksiniz. Uzmanından ağız içi yaraları gideren aft kür tarifleri…

Hindistan cevizi yağı: Tıpkı balda yaptığınız gibi Hindistan cevizi yağını da yaranın üzerine gün içerisinde birkaç defa sürebilirsiniz. 
Aloe vera: Doğadan gelen mucizelerden biri olan Aloe vera jelini ağızdaki yaranın üstüne sürerek iyileşme sağlayabilirsiniz.
Karanfil yağı: Yaraya direkt olarak uyguladığınızda karanfil yağının acıyı hafifletip iyileştirici etkisini görebilirsiniz.
Buz: Acısını almak için buz küplerinden yararlanılabilir.

Önceki İçerikHolywood yıldızlarını incecik yapan diyet! Ünlülerin bebek maması diyeti nedir, nasıl yapılır?
Sonraki İçerikHercai’nin yıldızı Ebru Şahin’in stiliyle şık olmanın yolları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.