Ana Sayfa Blog Bebekler renkleri ne zaman ayırt edebilir? Renkler nasıl öğretilir? Okul öncesi renk etkinliği

Bebekler renkleri ne zaman ayırt edebilir? Renkler nasıl öğretilir? Okul öncesi renk etkinliği

0
Bebekler renkleri ne zaman ayırt edebilir? Renkler nasıl öğretilir? Okul öncesi renk etkinliği

Bebeğinizin renkleri ayırt etmeye çalıştıkları dönemlerde işinizi kolaylaştıracak renk öğretme yöntemlerini sizlere derledik. Peki bebeklerde renk ayrımı ne zaman başlar? Bebeklere ve çocuklara ana renkler nasıl öğretilir? Okul öncesi dönemde renk etkinlikleri:

Bebeklik ve çocukluk döneminde gösterilecek olan sayı ve renk öğrenme becerilerinin erken dönemde kazandırılması çocuğun gelişimi bakımından önemlidir. Farklı renkleri ayırt etme, şekil, boyut ve doku arasındaki farkları tanıyabildikleri 18. aydan 36. aya kadar ki dönemlerde renkler yavaş yavaş isimlendirilmeye başlanabilir. Çocukluk dönemine daha erişmeden bebeklikte kazandırabileceğiniz renk becerilerini nasıl öğreteceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz, bebeklerin gelişim düzeylerine özel tasarlanan kitap ve dokulara sahip sesli oyuncaklardan yararlanabilirsiniz. Bebeklerin etrafını keşfettikleri dönemlerinde farklı şekil ve dikkat çekici renkler gözünü alarak ilgi odağı olur. Bebeklik ve çocukluk döneminde renkleri ayırt etmesini sağlayacak bazı önerileri ve eğlenceli yöntemleri sizlere derledik. Bebeklere ve çocuklara ana renkler nasıl öğretilir? Çocuklarda renk ayırt etme yöntemleri…

BEBEKLERE RENKLER NASIL ÖĞRETİLİR? RENKLERİ ÖĞRETEN YÖNTEMLER

İşinizi kolaylaştıracak önemli materyallerden biri olan renkli kitap ve oyuncaklardan bu süreçte kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Renklerin isimlerini öğretirken, çevredeki eşyaları ya da oyuncakları göstererek “Bu oyuncak hangi renkte?” tarzında sorular sorabilirsiniz. Rengi yanlış dediğinde sert tonla hatasını söylemek yerine yalnızca teşvik edici tonla doğru renk ismini söyleyin.

Gündelik yaşantınız içerisinde gördüğü nesneleri renklerle ilişkilendirerek öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz.

ÇOCUKLARA RENKLERİ ÖĞRETMENİN KOLAY YOLU:

Çocuğunuza renkleri keşfetmesi ve öğrenmesi için gökkuşağının renklerinde renkli boya kalemleri kullanmasına izin verin. İstediği renk kalemi seçip gökkuşağını onunla boyamasını sağlayın. Mesela “Evin kapısını kahverengiye boyayalım mı ne dersin” gibi sorular yönelterek kahverengi boya kalemini gösterebilirsiniz. Daha sonra ortaya çıkan resminde renklere odaklanması için hangi görüntüde ne renk kullandığını sorabilirsiniz. Örneğin; “Evin bacasını hangi renge boyadık”, Ağaç hangi renk” “ sarı renk hangisi” vb.

Evde yapabileceğiniz etkinlikler dışında çocuğunuzu salat galerisine getirip renklerle iç içe olmasını sağlayabilir ve renklerin isimlerini sorabilirsiniz.

Çocuğunuza renkleri öğretmek için renk oyunları üzerine çalışabilirsiniz. Ortalama 3 yaş civarına gelince ortalama 6 rengi kelime olarak bilebilir. Bir günde 1 – 2 kelime öğretmek yeterli olacaktır.

OKUL ÖNCESİ RENK ETKİNLİĞİ: RENKLERE GÖRE PONPON

Kartona çizeceğiniz papatyanın her bir köşesini farklı renklere boyayıp çocuğunuzdan o renge ait ponponları bulup üzerine yapıştırmasını isteyin. Böylelikle ren etkinliğinizi tamamlamış olacaksınız!