Ana Sayfa Blog Bebek kahvaltısı nasıl hazırlanır? Ek gıda dönemi kahvaltı için kolay ve besleyici tarifler

Bebek kahvaltısı nasıl hazırlanır? Ek gıda dönemi kahvaltı için kolay ve besleyici tarifler

0
Bebek kahvaltısı nasıl hazırlanır? Ek gıda dönemi kahvaltı için kolay ve besleyici tarifler

Ek gıda dönemine geçiş yapan bebeklerde sabah öğününde tercih edilecek olan birbirinden leziz tarifleri sizler için bir araya getirdik. Bebeğinizin ek gıdaya geçişini kolaylaştıracak aynı zaman sağlıklı bir şekilde karnını doyurmasına imkan sağlayacak menü seçeneklerini haberimizin detaylarında bulabilirsiniz! Leziz mi leziz bir kahvaltı için bebeğinize yedirebileceğiniz en kolay kahvaltı menüleri…

6 aylık dönemden sonra ek gıdaya geçiş yapan bebeklerde sağlıklı bir gelişim için doğru beslenme oldukça önemlidir. Savunma sistemi zayıf oldukları için hastalıklara karşı onları koruyup kollayan anne sütü, bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral, kalsiyum ve proteinleri içerisinde barındıran mucizevi bir besin kaynağıdır. En az altı ay boyunca bebek beslenmesinde yer alması gereken anne sütü, bebeğin gelişimi için oldukça faydalı iken altıncı aydan sonra günlük yaşamı etkileyen en önemli öğün kahvaltıdır. Anne sütünden sonra ilk defa farklı bir gıda ile karşılaşacak olan bebekler başlangıçta yemeği beğenmeyip reddedebilir ya da elinin tersi ile itebilir. Peki bebek kahvaltısında neler olmalı? Bebeklerde kahvaltıya ne zaman başlanmalı? Ek gıda döneminde kahvaltı nasıl yapılı? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız, sağlıklı olduğu kadar lezzetli olması da önemli olan gıda tercihlerinde bebeğinizin damağına uygun lezzetleri sizler ve bebeğiniz için bir araya getirdik. Ek gıda dönemine geçiş yapan bebeklerde kahvaltı öğününde tercih edilebilecek menüleri haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.  İşte bebeklerinizi güvenle besleyebileceğiniz birbirinden lezzetli kahvaltı menüleri…

BEBEKLERDE KAHVALTIYA NE ZAMAN BAŞLANMALI? BEBEK KAHVALTISINDA NELER OLMALI? İDEAL BEBEK KAHVALTISI İÇİN BESİNLER…

Ek gıdaya alışma dönemi için bebeklikte 6-8 ay aralığı önemli bir süreçtir. 6. aydan sonra sebze pürelerine ve yoğurda başlanmışsa kahvaltı öğününün 9. aya kadar geciktirilmesinde bir sakınca yoktur. O zamana kadar tadımlık kahvaltılıklar az az verilerek alıştırmalar yapılabilir. Henüz süt çocuğu döneminde olan bebeklerin beslenmesinde anne sütüne devam ediliyorsa yine aynı şekilde anne sütü alımı, devam edilmiyorsa devam sütü tercih edilerek ilerlenmelidir.

Bunun haricinde ek gıdaya geçilen bebeklerde kahvaltı öğününü başlatmak için ideal besinleri tercih etmek gerekir. Ek gıdaya başlayanlar için örnek beslenme listesi şu şekilde olabilir:

Sabah: Anne sütü veya devam sütü

10.30-11.00: Meyve püresi

13.30- 14.00: Sebze  püresi

16.00- 17.00: Yoğurt

Akşam: Tahıllı menü

Gece: Anne sütü

Ara öğünler: Anne sütü

7. aydan itibaren başlatılması gereken kahvaltı alışkanlığı güne başlangıç için her yaş aralığında önemli bir hale gelmektedir. Geçmiş dönemlerde sıklıkla uygulanmaya devam edilen kahvaltıda karışım yöntemi, şimdilerde kesinlikle tercih edilmemektedir. Çünkü karışımlar ile kahvaltı yapan bebeklerde damak tadının gelişmediği görülmektedir. Çiğneme becerilerinin geride kalmasına yol açan bu tip karışımsal kahvaltılar yerine düzgün bir kahvaltı yapılmalıdır.

BEBEK KAHVALTISININ OLMAZSA OLMAZLARI: KAHVALTIDA NE OLMALI?

Süt proteinine karşı ya da yumurta alerjisi görülmeyen bebeklerin kahvaltılarında muhakkak verilmesi gereken bir besin yumurta ve peynirdir. 1 yaşına gelene kadar yumurtanın beyaz kısmını beslenmeden uzak tutup, 1 yaşından sonra da alerji riskine karşılık deneme yanılma yöntemi ile gözlemleyerek verilmelidir.

İyice haşlanmış bir yumurtanın sarısı 4/1 kadar ufak ufak kesilmiş hallerde bebeğe verilmelidir. Haftada 3-4 yumurtadan fazla verilmemelidir. Beyaz peynirin ev yapımı tercih edilmesinde lor peynir kullanımı oldukça faydalı ve lezzetlidir. Yaş ilerledikçe lor peynirine farklı besinler katılabilir.

9 AYLIK BEBEKLER İÇİN KAHVALTILIK EK BESİNLER:Bu dönemde verilecek ek besinler meyve püresi, sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta gibi yiyecekleri içerir.

BEBEKLER İÇİN KAHVALTI MENÜSÜ (6 AY)

MALZEMELER:

Kibrit kutusu kadar tuzsuz keçi peyniri

1 veya 2 tatlı kaşığı tuzsuz lor peyniri

Yarım yumurta sarısı

Tam buğday unlu krep

NOT: Bu menüde bebek önüne koyulan menüyü istediği gibi yiyebilir. Doktor onayı almadan denemeyiniz!

KAHVALTIYA BAŞLANGIÇ MENÜSÜ (6 AY)

MALZEMELER:

Yarım muz
Dörtte bir tam pişmiş yumurta sarısı
Anne sütü
1 tatlı kaşığı lor peyniri
1 çay kaşığı tereyağı

YAPILIŞI:

İlk önce yarım muzu iyice ezin. Sonra içine diğer malzemeleri de ekleyip ezme işlemine devam edin. İşte hazır!

NOT: Doktor onayı almadan denemeyiniz!

KAHVALTILIK BASİT MAMA (6 AY)

MALZEMELER:

Yarım muz

1 çay kaşığı pekmez

1 çorba kaşığı anne sütü

1 tatlı kaşığı labne

Hazırlanışı:

Peynir ve muzu çatalla ezin. İçine pekmez dökerek karıştırın. Anne sütü ile kıvamını açabilirsiniz.

NOT: Doktor onayı almadan denemeyiniz!

YOĞURTLU MEYVE PÜRESİ (+6 AY)

MALZEMELER:

Yarım muz ve armut

4 çorba kaşığı ev yapımı yoğurt

HAZIRLANIŞI:

Muzu boş bir kapta ezin. Armudun kabuğunu soyun ve çatalla ezin. Ezdiğiniz besinleri yoğurda dökerek karıştırın.

NOT: Doktor onayı almadan denemeyiniz!

BEBEK MUHLAMASI (+8 AY)

MALZEMELER:

1 bardak tuzsuz lor peyniri ya da rendelenmiş kaşar peyniri

1 kaşık tereyağı

1 çorba kaşığı mısır unu

Yarım çay bardağı su

HAZIRLANIŞI:

Tavaya peynirleri atın. Farklı bir tavada mısır unu ve tereyağını tereyağ eriyene kadar karıştırın. Erime işlemi bittikten sonra peynir ilave edin ve kıvamına göre sıcak su ekleyin.

NOT: Doktor onayı almadan denemeyiniz!