Bebeğin cinsiyeti en erken ve kesin ne zaman belli olur? Cinsiyeti kim belirler?

0
39

Günümüzde ilk bakışta yapılan ultrason sonuçlarının hamileliğin ilerleyen zamanlarında farklılık göstermesi anne ve baba adaylarını şaşkına uğratabiliyor. Çeşitli etkenlere bağlı olarak görülebilen bazı durumlar sonucunda bebeğin cinsiyetinde yanılmalar olabiliyor. Peki, hamilelikte cinsiyet ne zaman belli olur? Bebeğin cinsiyeti anneden mi yoksa babadan mı gelir? Bebeğin cinsiyetini tahmin etmenin eğlenceli yolları var mıdır? Ultrason dışında cinsiyet nasıl öğrenilir? İşte yanıtı…

Toplum içerisinde hamileliğin oluşumuna dair en çok merak edilen konulardan birisi de bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde anne adayının mı yoksa baba adayının mı daha baskın olduğudur. Bizde bebek cinsiyetinin oluşumu ile birlikte, en net ne zaman anlaşıldığını ve bebeklerde cinsiyet tahmin etmenin en eğlenceli yollarını sizler için derledik. Ultrason kontrolüne giden çiftler, bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenecekleri için heyecanın zirvesini yaşarken görüntüde ortaya çıkan sonuç doğrultusunda kız veya erkek olduğuna dair işaretler görülebilir. Ancak bu bebeğin cinsiyetinin kesin olarak kız ya da erkek olduğunun kanıtı olmayabilir. Çünkü bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenebilmek için genital bölge organlarının tamamen gelişmiş olması gerekir. Bunun içinde bebeğin gelişiminin tamamlanması için belirli bir aralığa ulaşmış olması beklenmelidir.

Peki bebeğin cinsiyeti kesin olarak ne zaman belli olur? En erken cinsiyet öğrenme zamanı ne zaman? Bebeğin cinsiyeti tahmin edilebilir mi? Bebeğin cinsiyet oluşumu nasıldır? İşte cinsiyete dair tüm merak edilenler…

BEBEĞİN CİNSİYETİ NASIL OLUŞUR? CİNSİYETİ ANNE Mİ YOKSA BABA MI…

En erken 3. ayın sonunda tespit edilebilen bebek cinsiyetinin oluşumunda izlenen adımlar şu şekildedir:

İnsan vücudunda 23’er tane olmak üzere toplamda 46 kromozom mevcuttur. Erkeğin kromozomlarından 2 tanesinde bulunan kromozom, cinsiyeti belirler. (X,Y). Kadınlarda ise bu 2 kromozom türü (X,X)’tir. Hamileliğin oluşması için bu kromozomların yarılanması şarttır.Yani erkekteki (X,Y) kromozomu X ve Y olmak üzere ikiye ayrılıyor. Spermlerin bazıları X’te bazıları da Y’de taşınıyor. Kadınlarda da X ve X diye sınıflandırılıyor.

 Sperm ile birleşen yumurtadaki iki adet (X, X) kromozomuna erkekten gelen sperm hücresi cinsiyeti belirler. Burada X’in mi yoksa Y’nin mi dölleneceği şanstır. Buradan da anlaşılacağı gibi bebeğin cinsiyetini tamamen erkek yani baba adayı belirliyor. Kadının yumurta hücresinin kromozomundaki x, erkeğin sperm hücresindeki x ile döllenirse kız, y ile döllenirse erkek oluyor.

BEBEĞİN CİNSİYETİ NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Anne karnındaki bir bebeğin cinsiyeti daha rahme düştüğünden andan itibaren bellidir. Ancak bunun dışarıdan anlaşılabilmesi için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması ve organlarının gelişmesi gerekir. Ultrason cihazına bakılarak anlaşılan cinsiyet öğrenimi,en erken 3. ay sonunda yani ortalama 13. haftalarda belli olsa da kesin sonuç için 20. hafta civarı beklenmelidir. Bebeğin duruş şekli, anne karnında yoğun gaz, göbek bağının genital bölgeyi gizlemesi gibi faktörler bebeğin cinsiyetinde birtakım sürprizlere yol açabilir.13. haftalarda anne adaylarına uygulanan ikili tarama testi cinsiyet belirleme için uygulanmasa da bu işlemde bebeğin organları incelenir.

İKİLİ TARAMA TESTİ İLE CİNSİYET ANLAŞILIR MI?

Down Sendromu rahatsızlığının olup olmadığını belirleyen bu işlemde iskelet sistemine bakılırken bacak aralarındaki genital tüberküle bakılır. Genital tüberkül horizontal plana 45 dereceden daha yüksek açıdan görüntü veriyorsa erkek fetüs, 45 derecenin altında açı veriyorsa dişi fetüs olarak yorumlanır. Ancak yine de kesinliği yoktur.

CİNSİYET NASIL BELİRLENİR? ANNE KARNINDA CİNSİYET BELİRLEME YÖNTEMLERİ

Ultrason yönteminin dışında bebeğin cinsiyetini belirlemek için riskli hamileliklerde uygulanabilecek diğer yöntemler şunlardır:

Amniyosentez tekniği: Karın kısmının ön tarafından yapılan muayenede bebeğin etkilenmeyeceği noktadan özel iğne yapılarak sıvı alınır. Bu sıvı bebeğin cinsiyetini belirlemeye yararken ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek problemleri de erken dönemde fark edilmesini sağlar.

Koryon villus biyopsi tekniği: Karından veya rahim ağzından iğne yapılarak doku parçası alınır. Doku incelenmesi sonucu cinsiyet ortaya çıkabilir.

Kordosentez tekniği: Kromozom incelemelerinde bebeğin cinsiyeti kesin belirlenebilir.

BEBEĞİN CİNSİYETİNİ TAHMİN ETMENİN EĞLENCELİ YOLLARI

Bebek müjdesi alındığı zaman aile fertleri arasında heyecanla beklenen en özel an, bebeğin cinsiyetini tahmin etmek ya da bilmektir. Doğruluğundan emin olmasak da halk arasında en yaygın bilinen ve bazen tutan da cinsiyet tahminlerini sizler için sıraladık…

– KALP ATIŞI 

Özellikle de ilk haftalarda düşük riskine karşılık annelerin ultrason esnasında duyamadığında korktuğu kalp atışı, dakikada 140’ın üstüne çıkıyorsa bebeğin cinsiyeti kız olduğu tahmin ediliyor.

– KIRMIZI LAHANA TESTİ

Kış sebzelerinden biri olan lahanayı kaynatıp suyunu köşeye ayırın. Suyun içine birkaç damlalık idrarınızı bırakın. Eğer su mor olursa erkek, pembe olursa kız bebek olacağı tahmin ediliyor.

– YÜZÜK

Yüzüğünüzü ipe sarıp sırtüstü vaziyette uzanın. Farklı bir kişi ipinden tutarak göbeğe doğru sarkıtsın. Yüzük ileri-geri hareket ederse erkek, yuvarlak oluşturursa kız olacağı tahmin ediliyor.

– SARIMSAK

1 diş sarımsağı yedikten sonra cildinizde kokuyu çok ağır hissediyorsanız erkek, kalkmıyorsa kız olacağı tahmin ediliyor. Tüm bu yöntemler sadece bir ihtimaldir, kesinliği yoktur.

Önceki İçerikKahve içmek zayıflatır mı? Sabahları aç karna kahve içerseniz…
Sonraki İçerikTulum peyniri nedir? Tulum peyniri nasıl yapılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.