Az haşlanmış yumurtanın faydaları nelerdir? Günde iki tane haşlanmış yumurta yerseniz ne olur?

0
16

Dünyanın her yerinde sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti olan yumurtanın insan sağlığına birçok faydası olduğu hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek ancak uzmanlar yumurtanın az haşlanmışının daha faydalı olduğunu vurguluyor. Peki az haşlanmış yumurtanın faydaları nelerdir? Günde iki tane haşlanmış yumurta yerseniz ne olur? Sizler için yumurta hakkında merak edilenleri haberin detayına ekledik.

İçerdiği yüksek besin değerleri bazı kişilerde ciddi alerjiye neden olduğundan yumurta üzerinde yapılan araştırmalar halen devam etmektedir. Ancak son olarak yapılan araştırmada yumurtaya karşı reaksiyon etkisi olmayan kişilere çok ilginç faydalar sağladığı açıklandı. Özellikle haşlanmış yumurtayla ilgili yapılan araştırmalarda uzmanlar yumurtanın tam pişirildiğinde içeriğindeki protein ve kalsiyum değerlerinin yok olduğunu tespit etmişlerdir. Vücut sağlığında özellikle kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesinde ciddi katkı sağlayan yumurta, ek takviyedeki en sağlıklı besindir. Amino asit bakımından zengin olan yumurta, A, B, D ve E vitaminleri de içerir. Kümes hayvanlarından elde edilen yumurtanın bu yüzden birçok çeşidi vardır. Besin değeri en yüksek olan yumurta ise deve kuşunun yumurtasıdır. Ancak diğer yumurta çeşitleri pahalı olduğundan yaygın olarak tavuk yumurtası tüketilmektedir. 

AZ HAŞLANMIŞ YUMURTANIN FAYDALARI NELERDİR?

Düzenli spor yapan kişilerin kas yapısını güçlendirir.

İçerdiği yüksek enerji verici maddeler sayesinde vücudun direncini artırır. 

Yorgunluk ve çabuk acıkma gibi durumları önler.

Vücuttaki diğer besinlerle gelen bakteri ve virüsleri temizler.

Güçlü bir demir kaynağıdır. Kansız insanların tüketilmesi tavsiye edilir.

Az haşlanmıştaki yumurta yağı kötü kolesterolü düşürür.

Bağışıklığı güçlendirerek kanserojen hücrelerin oluşmasını önler.

Göz içindeki sarı noktanın hasar almasını önler. Göz içindeki sıvıyı koruyarak katarak oluşumunu engeller.

Diyet listelerinin olmazsa olmazıdır.

GÜNDE İKİ TANE HAŞLANMIŞ YUMURTA YERSENİZ NE OLUR?

Sağlıklı bir beyinde yüksek miktarda kolin bulunması gerekir. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bu vitamin etkisi olan madde azalır. Bu da çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. Yumurta bu kolin maddesi bakımından en zengin besinlerden biridir. Günde iki yumurta beynin ihtiyacı olan bu kolin maddesini karşılayarak unutkanlık ve erken bunama gibi rahatsızlıkları önler. 

– Gözdeki sarı noktada azalan lutein maddesi net görme kaybına neden olur. Bu eksiklik aynı zamanda beraberinde göz rahatsızlıklarına da zemin hazırlar. Geri dönüşümü zor olan göz hastalıklarını önlemek için uzmanlar havuç gibi besinlerin yanı sıra lutein maddesi bakımından zengin olan yumurtanında tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

D vitamini eksikliği vücutta tedavisi mümkün olamayan hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar D vitaminini günlük karşılamak için balık tüketimini artırmayı önerir. Bu ek takviyelerle D vitaminin değeri artar. Ancak yapılan son araştırmada günde iki haşlanmış yumurtanında D vitaminini karşıladığı ortaya çıkarılmıştır.

Karaciğer toksinlenmesi cilde ve saça ciddi hasarlar verir. Bu durumu önlemek için karaciğerin toksinlerden arınması gerekir. Uzmanlar yumurtanın içerdiği fosfolipidler maddeler sayesinde karaciğerin yanı sıra vücuttaki tüm toksinlerin temizleneceğini belirtiyor. Aynı zamanda günde iki yumurtanın cilt dermis tabakasını yenilediğinden yaşlanmayı da geciktirir.

Kötü kolesterol seviyesi damarlarda yağ birikimini artırarak kalp krizi felç inme ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların yaşanmasını artırır. Bu yağları ve kolesterolü düşüren en etkili madde ise omega-3 yağ asitleridir. Yumurta da yağ asidi bakımından zengin olduğundan günde 2 tane tüketilmesi bu riskleri azaltır.

Önceki İçerikAnalı kızlı çorbası nasıl yapılır?
Sonraki İçerikBel fıtığı nedir ve neden olur? Bel fıtığının belirtileri nelerdir? Bel fıtığının tedavisi var mıdır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.