Ana Sayfa Blog Aynısefa çiçeğinin faydaları nelerdir? Aynısefa kremi ne işe yarar?

Aynısefa çiçeğinin faydaları nelerdir? Aynısefa kremi ne işe yarar?

0
Aynısefa çiçeğinin faydaları nelerdir? Aynısefa kremi ne işe yarar?

Kullanımı yüzyıllara dayanan aynısefa çiçeğinin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Ekim aylarında çıkan çiçek özellikle alternatif tıpta sıkça tüketilir. İçeriğindeki faydalı yağ nedeniyle özellikle kemik ve kas ağrılarına iyi gelen aynısefa çiçeği hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki aynısefa çiçeğinin faydaları nelerdir? Aynısefa kremi ne işe yarar? Haberin detayında aynısefa çiçeğine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kap çiçeği veya ortak kadife olarak da bilinen aynısefa çiçeği Güney Avrupa ülkelerinde yaygındır. Ekim ayında tamamen açan çiçeğin kullanımı yüzyıllara dayanıyor. Güneşi bol olan yerlerde kolayca yetişen bitkinin özünde binlerce faydalı madde vardır. Bu yüzden öğütülüp yapı çıkartılarak kullanılır.Genel olarak turuncu renkte olan çiçek bazen sarı renkte bulunur. Kadifeye benzer bir yüzeyi vardır. Antik Yunan kitaplarında sıkça geçen aynısafa çiçeği kadınların güzellik sırrıdır. Ayrıca tadı da güzel olan çiçek salatalara da eklenir. Güçlü bir enfeksiyon önleyici olan aynısefa çiçeği cilt hastalıkların yanı sıra kemik ve kas hastalıkları içinde doğal ilaçtır. Zengin bir lutein maddesi içeren çiçek, saç köklerini güçlendirir. Ülkemizde genellikle yağı kullanılır. Mevsim geçişlerinde tüketilen çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle ve grip gibi hastalıkları önler. 

AYNISEFANIN FAYDALARI NELERDİR?

Ülser, reflü ve gastrit gibi yaygın olan mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yemek sonrası tüketilen bir bardak aynısefa çiçeği çayı mide şişmesini önler. Bunun aynı sıra mide asidini düzenleyerek kasılmaların önüne geçer. Bağırsak florasının dengesini korur. Mide ve bağırsaklardaki atıkları temizler.

Vücuttaki serbest radikalli hücrelerin sayısını azaltır. İdrar yolu ile bakteri ve virüsleri atar. Bu işlem sırasında idrarında daha rahat yapılmasını destekler. Taş ve kum oluşumlarını engeller. Bağışıklığı virüslere karşı güçlendirir.

Kadınların ay dönemlerindeki ağrılı adet sancılarını azaltır. Yaşanan hormon bozukluğunu önler. Krampları engelleyerek rahimin iyi temizlenmesini sağlar. Çay olarak tüketildiği gibi kremi de karın bölgesinde sürülerek ağrıları azaltabilir.

Ev önüne ya da pencere önüne konularak böcek ya da sivrisinekleri engeller. Kaynatılan suyu sprey kutusuna konulup vücuda sıkıldığında ısırıkların şiddeti önlenir. 

Aynısefa yağı, tırnaklardaki mantar oluşumunu önler. Daha sağlıklı uzamasını sağlar. Genel olarak el ve ayaklara sürüldüğünde cildin yumuşaklığını artırarak soğuklara karşı kurumasını çatlamasını önler. Bunun dışında kremi ya da yağı egzama, yanık, yara, varis ve tahriş olmuş cilt alanlarını yeniler. Saça sürüldüğünde parlaklığını artırarak dökülme gibi rahatsızlıkların yaşanmasını engeller.

Güçlü bir antiseptik olduğundan siğil tedavisinde de kullanılır. Cilt katmanlarına emilim sağlayarak azalan kolajenin artmasını destekler. Kırışıklığın önüne geçer. Yapılan araştırmalarda aynısefa yapını kullanan kişilerin yüzde 90’nın cilt yüzeyinin daha hızlı yenilendiğini ve dokuların genç kaldığı tespit edilmiştir. 

Migren ya da strese bağlı gelişen baş ağrısı için kremi enseye ya da alna sürülerek ağrının şiddeti azaltılabilir.

AYNISEFA NASIL KULLANILIR?

Toplanılan çiçekler kurutulur. İki yemek kaşığına 3 su bardağı cezveye eklenir. 10 dakika kaynatılır. Süzülerek tüketilebilir.

Hakiki tereyağını eritin içine sapları yaprakları ile beraber yıkanmış aynısefa çiçeğini ekleyin. En az 5 dakika kısık ateşte bırakın. Daha sonra bir tülbente dökerek süzün. Çıkan sıvıyı bir kaba koyun. Karışıma kekik ve lavanta yağları da ekleyebilirsiniz. Kremi buzdolabında muhafaza edin.