Ay ay bebek beslenmesi! Yeni anneler için ek gıda dönemi beslenme rehberi

0
13

Anne sütünden ek gıdaya geçiş döneminin en doğru ve en kolay bir şekilde geçişini sağlayabilmek için bilmeniz gereken püf noktaları sizlere derledik. Taze annelerin bebeklerinin beslenmesindeki ilk altı ayda işine yarayacak bilgiler! Ay ay bebek beslenmesi…

Sağlıklı bir büyüme ve gelişme için ilk altı aylık dönemde anne sütünün fazlasıyla yeterli olduğu bilinmektedir. Ancak bu süreçten sonra bebekler bazı ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz ve beslenme programına bazı eklemeler yapılır. Anne sütüne ek olarak tamamlayıcı vazifesi sağlayacak olan yiyecekleri, bebekler altıncı aylarını doldurduktan sonra yavaş yavaş temin edilebilir. Bebek altı aylık olana kadar annesini yeteri kadar emiyor ve karnını doyuruyorsa ek besine ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı durumların tespit edilmesi ile doktorlar bebeklerde ek gıda sürecini erken başlatmak isteyebilir.

  • Çeşitli nedenlerden dolayı annenin sütü azalmışsa ve bebek mama ile besleniyorsa,
  • Olması gereken kilo değerinden düşükse,
  • Demir eksikliği görülüyorsa,
  • Yemek gördüğü zaman tepki vermeye başlıyorsa 5. ayın sonuna doğru verilebilir.

Bebeğin gelişim dönemine göre ay ay büyümesini takip edebilir ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz. En az ilk 6 ay boyunca anne sütü alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, gelişimi tamamlanmayan bir bağışıklık sistemi ile 2 yaşına kadar annesini emerek beslenebilir. Böylelikle hem bağışıklık sistemi güçlenmiş olacak ve daha sağlıklı gelişecektir.

YENİ ANNELER İÇİN EK GIDA DÖNEMİ BESLENME RAHBERİ

1 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

1. aydan 6. aya kadar yalnızca anne sütü verilerek beslenme sağlanmalıdır. Anne sütü yetersiz olsa dahi ilk 1 sene içerisinde keçi sütü ve inek sütü tüketilmemelidir. Bebeklerdeki beslenme alışkanlıkları bire bir gitmese de yeni doğan bebekler 2-3 saatte bir acıkır. Beslenme saatlerini kaçırmamaya çalışın.

Emzirme esnasında her iki memenizden verin ve emerken kahverengi kısmı tamamen almasını sağlayın. Beslenme bittikten sonra gaz çıkarmayı unutmayın. Bu konuyla ilgili en doğru bilgiyi doktorunuzdan temin edebilirsiniz.

2 AYLIK BEBEK BESLENMESİ

Emziren bir anne olarak bu dönemde bolca sıvı alımını ihmal etmemeli ve besin değeri yüksek olan gıdaları tercih etmeyi unutmayın. Doğru beslenme şekli süt oranını arttırdığı gibi içeriğin de zenginleşmesini sağlar. Gün içerisinde en az 2 litre su için. Tıpkı ilk ayda olduğu gibi 2. ayda da gaz sancıları sıklıkla görülebilir. Kusmayı engellemek için emzirdikten bir süre sonra bebeğinizi dik tutun.

3 AYLIK BEBEK BESLENMESİ:

Çalışan annelerin iş dönme vaktinin geldiği bu aralıkta bebeğin anne sütü ile beslenmesini sağlayabilmek için süt sağma tekniğini uygulayabilirsiniz. Eğer süt sağacaksanız, sağılan anne sütünü oda ısısında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay saklayabilirsiniz.

4 AYLIK BEBEK BESLENMESİ:

Bebeğinizin gelişimi ile ilgili bazı detayları ufak ufak fark etmeye başladığınız bu evrede beslenme anlamında da birtakım değişimler görülecektir. Emzirme sıklığı ne kadar uzasa da daha az aralıklarla daha fazla süt tüketilebilir. Gaz sancılarının artık daha az görüldüğünü fark edebilirsiniz. Özel durumlarda ek gıda önerilmediği sürece anne sütünden vazgeçmeyin!

5 AYLIK BEBEK BESLENMESİ:

Bebeğinizin ek gıdaya geçmesine çok az kaldığı bu dönemde bebeğin hareketleri izlenmeli ve ek gıdaya karşı eğilimlerinin olup olmadığı gözlemlenmelidir. Yiyeceklere uzanıyorsa, ağzında çiğneme hareketleri yapıyorsa 6. aydan sonra ek gıdaya hazır demektir.

6 AYLIK BEBEK BESLENMESİ:

Bu evrede bebeğiniz tadına baktığı ek gıdaları diliyle dışarı atıyorsa ve yutmak istemiyorsa ek gıdaya hazır olmadığının işaretidir. Bu noktada ısrar yerine 1 hafta 10 gün sonra yeniden denemeler yapılabilir. Bebekler ek gıdalara 7. aya kadar alışamayabilirler, bu çok normaldir. Bazen kaşık yerine parmağınızla beslemek de çözüm olabilir.

İlk gıdalar, tadımlık olmalıdır. Yoğun verilen ek gıdalar sindirim sorunlarına e bebeğin anne sütünden geri kalmasına neden olabilir. Ek gıdaları 1-2 tatlı kaşığı kadar tadımlık olarak vermeye başlayabilirsiniz. En fazla 2 ek gıda öğünü verebilirsiniz. (1 çay bardağı) ölçüsünde. Yemeklerde baharat, salça ve tuzdan uzak durmalısınız.

Önceki İçerikHametol krem ne işe yarar? Hametol krem nasıl kullanılır? Hametol krem fiyatı
Sonraki İçerikVertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun tedavisi var mıdır?
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.