Arı zehri nerelerde kullanılır? Arı zehrinin faydaları! Arı zehrinin iyi geldiği hastalıklar…

0
39

Herkes arının soktuğunda ciddi saplık komplikasyonlarına neden olduğunu biliyor. Hatta bazı insanlarda arı sokması ölümcül bile olabiliyor. Ancak yapılan bazı araştırmalarda arı zehrinin içindeki maddelerin insan sağlığına inanılmaz faydalar sağladığı ortaya çıkarılmıştır. Peki Arı zehrinin faydaları nelerdir? İlaç ve kozmetik sanayisinde kullanımı giderek artan arı zehri hakkında merak edilenler:

Arıların polen toplayarak salgıladıkları balın insan sağlığına faydası olduğu hemen hemen herkes tarafından biliniyor. İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana en büyük şifa kaynağı olarak kabul edilen arı balından sonra şimdi de arı zehrinin faydalı olduğu ortaya çıkarıldı. Arı hakkında tamamen tüm sırlar çözülemese de insan sağlığına inanılmaz katkısı olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçektir. Arılar kendilerini korumak için ayı zamanda çok güçlü bir zehir üretiler. Bu zehri iğneleri aracılığıyla bırakırlar. Zehrin içindeki maddeler vücuda girdiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ancak Mısır, Çin ve Hintliler eski çağlardan beridir arı zehrinin insan sağlığına olumlu katkıları olduğunu vurgulayan alternatif tıbba yönelik çalışmalar sürdürüyor. Çeşitli kaynaklarda da arı zehrinin hastalıklara şifa olduğuna yönelik bilgiler geçiyor. Özellikle o yıllarda arı zehri romatizma, eklem ve cilt hastalıkları için doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Teknoloji geliştikçe arı zehri üzerine çalışmalarda giderek artıyor. Çalışmalar sonucunda da arı zehrinin içindeki maddelerin insan vücudunda mutasyona uğramış hatta kansere bile neden olan hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığı tespit edilmiştir. Bu zehir daha sonra bazı ilaç yapımlarına eklendi. Zehrin yenileme etkisi sayesinde kozmetik sanayi de bu maddeden faydalandı. Belli işlemden geçirilerek kullanılan zehir uzun yıllar saf halde bozulmadan kalabilir. Ancak eski Mısır’da hastalıkta ağrıyan bölgeye arı direk olarak sokularak yapılırdı. Ayrıca günümüzde arı zehri tedavisi uygulanmadan önce kişiye arı zehrine karşı alerjisi olup olmadığına dair test yapılır. Arı zehri ile yapılan tedaviye “apiterapi” denir. 

ARI ZEHRİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda arı zehrinin içinde melittin adında bir madde bulunuyor. Bu madde yapısı bozulmuş hücreleri hızla yenilediği tespit edildi. ABD’li bilim insanları melitin maddesinin içerdiği nano parçacıklarının özellikle HIV virüsünün neden olduğu hasarı azalttığına yönelik çalışmalar yaptı.

Çalışmalarda maddenin ortaya çıkan tahribatın hızla iyileşmesini sağladığı görüldü. Ayrıca madde güçlü bir iltihap temizleyicidir. Günümüzde de yaşanma oranı giderek artan romatizma yanı iltihaplı eklem hastalıklarının önüne geçmede de etkilidir. Arının faydaları üzerinde halen çalışmalar devam ediyor. 

ARI ZEHRİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan saman ve nezle gibi hastalıklarda

İltihaplı eklem romatizmasında

Kalp ve damar hastalıklarında

Sinir hücrelerindeki deformasyon

Cilt hastalıklarında 

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bölgesel sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. 

Son olarak Kayseri Şehir Hastanesi bünyesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nda Multipl Skleroz ve iltihaplı romatizma hastaları için bal arılarından zehirleri toplanarak “Apiterapi” tedavisi uygulanıyor. Uzman doktorlar eşliğinde toplanan zehirler bir yılda 1 MS ve 14 iltihaplı romatizma hastasına şifa oldu. 

Önceki İçerikLejyoner hastalığı nedir? Lejyoner hastalığı belirtileri & Tedavisi| Lejyoner bulaşma yerleri
Sonraki İçerikRezene çayı bebeklere ne kadar verilmeli? Kolik bebeklerde rezenenin faydaları
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.