Anne karnındaki bebeğin oluşumu nedir? Adım adım doğum süreci

0
33

Sancılı bir doğum esnasında bebeğin anne karnından nasıl çıktığını ve hangi mucizelerin gerçekleştiğini sizler için araştırdık. Kuran-ı Kerim’de geçen yaratılış mucizesine ilişkin ayetler Allah (c.c)ûn ne kadar kudret sahibi olduğunu bizlere bir kez daha gösterilmektedir. Anne karnında adım adım bebeğin doğum anları…

İnsan yaratılışına dair pek çok mucizeyi kitabımız olan Kuran-ı Kerim ayetlerinde apaçık görmekteyiz. İnsan bedeninin her bir parçası kendi başına mucize ve hikmetlerle dolu iken kadının rahmine düşen bir can oluşum süreciyle de bizleri derinden etkilemektedir. ”Şüphesiz biz sizi topraktan, sonra nutfeden (sperm), sonra alakadan (kadının aşılanmış yumurtası), sonra uzuvları (önce) belirsiz, sonra belirli canlı et parçasından yarattık ki size gücümüzü gösterelim. Dilediğimizi belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz, sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız.” (el- Hac, 21/5) Anne karnındaki gelişim süreci ile ilgili sahih hadis-i şerifte ifade edilenlere göre ruh üflendiği zaman meleğe 4 kelime emredilir:Doğacak çocuğun rızkını, yaşama süresini, işleyeceği amellerini, şaki mi ( cehennemlik mi?) yoksa said mi (cennetlik mi?) olacağını yazması. Çocuğun anne karnındaki oluşum sürecinde aynı zamanda kader programı da belli olmaktadır. Hatta Peygamber Efendimiz (SAV), ömür boyu cennete  girmeye sebep olan  amelleri işleyip sonunda cennete bir arşın kalmışken cehenneme götüren amelin, sonucu değiştirebildiği gibi tam tersinin de yaşanabileceğini belirtmektedir.

ANNE KARNINDAKİ BEBEK NASIL DOĞAR? BEBEĞİN OLUŞUMU…

İnsan vücudundaki en önemli organlardan birisi de beyindir. Hamilelik döneminde olası bir ihtimalle beyinde gerçekleşebilecek olan hasar, direkt olarak bebeğin gelişimi etkileyeceğinden dolayı dış etkenlere karşı muhafaza edilmesi önemlidir. Vücudun diğer organlarına kıyasla daha büyük olan baş bölgesinin doğum kanalına ilk önce girmesi de yaratılış mucizelerinden biridir. Doğum esnasında bebeğin başının zarar görmemesi için ilk önce baş giriyor ve hasar görmeden doğum gerçekleşmiş oluyor.

Hamilelik döneminde ağrı olmadan yapılan kasılmalarla egzersiz yapan rahim, yavaş yavaş doğuma hazır hale geliyor. Rahimde kasılmaların şiddeti artınca bebeği aşağı doğru itmeye başlıyor. Kanalda döne döne ilerleyen bebeğin başı kemik çatıya en uygun yerini bulurken hasardan korunuyor.

Baştan sonra omuzların ve vücudun doğumu oluyor ve rahim şiddetli kontraksiyonlarla dış dünyaya geliyor. 

Önceki İçerikBebeğin kulağına ezan okuma! Bebeğe isim verirken ezanı kim okur? İsim koyma duası
Sonraki İçerikPratik 5 dakikada poğaça nasıl yapılır? En pratik poğaçanın püf noktaları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.