Ana Sayfa Blog Ananas ve ananas suyunun faydaları nelerdir? Düzenli bir bardak ananas suyu içerseniz?

Ananas ve ananas suyunun faydaları nelerdir? Düzenli bir bardak ananas suyu içerseniz?

0
Ananas ve ananas suyunun faydaları nelerdir? Düzenli bir bardak ananas suyu içerseniz?

Yazın ideal meyveleri arasında yer alan ananasın insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Peki Ananas ve ananas suyunun faydaları nelerdir? Düzenli bir bardak ananas suyu içerseniz?Uzmanlar yaz sıcaklığının neden olabileceği vücut deformasyonlarını önlemek için tüketilmesi tavsiye edilen ananas suyu hem sindirimi rahatlatır hemde vücut ısısını korur. Sizler için ananas ve ananas suyu hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında ananasa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Tropik meyveler arasında yer alan ananas sıcak ülkelerde yetişen güzel kokulu, dışı kabuklu içi bol etli bir meyvedir. İlk kez Brezilya’da keşfedilen ve tüketilebilir olduğu fark edilen ananasın meyve olana kadar 200 çiçek türüne ihtiyaç duyar. Genel olarak tatlı bir tadı olan ananasın yetiştiği toprağa göre bazı yerlerde ekşi de olabiliyor. Dondurma, meyveli yoğurt ve salata yapımlarında tüketiliyor. Süper marketlerde ya suyu çıkarılmış ya da dilimlenmiş şekilde hemen tüketilmeye hazır sunuluyor. Özellikle sıcak havalarda satışı artan ananasın insan sağlığına faydaları vardır. İçeriğinde bol miktarda bromelain maddesi barındırmaktadır. Bu madde kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyerek, vücudun direncini artırır. Aynı zamanda yüksek lif ve C vitamini içeren ananas kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. 

100 GRAM ANANAS GÜNLÜK SAĞLADIĞI KALORİ

7 gram protein
8 gram şeker
4 gram besin lifi yüzde 6
A vitamini yüzde 1
C vitamini yüzde 80
K vitamini yüzde 1
B1 vitamini yüzde 5
B3 vitamini yüzde 2
B6 vitamini yüzde 6
Folat yüzde 5
Kalsiyum yüzde 1 
Demir yüzde 2
Magnezyum yüzde 3
Fosfor yüzde 1
Potasyum yüzde 3
Çinko yüzde 1
Bakır yüzde 6
Manganez yüzde 46

ANANAS VE ANANAS SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

İçerdiği C vitamini sayesinde vücuttaki serbest radikalleri atar. Zengin bir antioksidan olan ananas bu sayede kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Vücuttaki hücreleri yeniler. 

Üst solunum yolları hastalıkları ile vücuda yerleşen enfeksiyonlu hücrelere karşı vücudun direncini artırır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek doğal ilaç görevi görür.

Ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen durumlar ise diş minesindeki zayıflıktır. Diş minesi zayıfladıkça ağız içi koku, dişlerin çürümesi ve diş etinin enfeksiyon kapmasına neden olur. Bu yüzden diş minesini bazı ek takviyelerle güçlendirmek gerekir. Ananas bu bakımdan en güçlü besindir. Diş aralarındaki enfeksiyonları temizler ayrıca tükürükteki bakterilerin sayısını da azaltır.

Sarı nokta hastalığı ciddi bir göz problemidir. İleri yaşlarda ve sağlıksız beslenme ile ortaya çıkar. Sarı nokta hastalığının yaşanmaması için göz içerisinde beta karoten maddesi gereklidir. Doğada beta karoten bakımından güçlü olan meyve ananastır.

Anti-inflamatuar maddesi bakımından zengin olan ananas akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Bu sayede astım ve bronşit hastalığının yaşanmasını engeller. Ayrıca boğaz iltihaplanmasını önler.

Potasyum kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyonu engeller. Aksi halde yüksek tansiyon felç ve inme gibi riskli sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilir.

Çocuklarda daha sık görülen bağırsak kurtları şiddetli karın ağrısına, iştah kaybına ve ishale neden olur. Bağırsak kurtlarından doğal yolla kurtulmanın en doğal yolu ananastır. İçerdiği bromelain maddesi kurtları dökmede yardımcı olurken mesane de taş ve kum oluşumunu da engeller.

Günlük tüketilen 150 gram ananas cilt sağlığı için inanılmaz fayda sağlar. Dermis tabakasındaki hücreleri yenileyerek kırışıklık ve yaşlanmayı önler. Cildin bebeksi dokusuna kavuşmasını sağlayarak çatlaklık ve kuruma gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmamasını sağlar. 

DÜZENLİ BİR BARDAK ANANAS SUYU İÇERSENİZ?

Uzmanlar ananasın suyunun vücut ısısını kontrol ettiklerini vurguluyor. Özellikle sıcak havalarda gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının vücutta bir takım komplikasyonlara neden olabileceğinden günde bir bardak ananas suyu bu durumun farkını azaltır. Ayrıca gün içerisinde vücuda alınan toksinleri temizler. Sindirimin hızla çalışmasını sağlar. Doğal iltihap sökücü özelliği sayesinde hastalıkları önler. Vücudun pH değerini yükseltir. Cildi yeniler. Kemik ve kaslardaki ödemi engellediğinden ağrı oluşumunu önler.