Ana Sayfa Blog Alıç meyvesinin faydaları nelerdir? Düzenli bir şekilde alıç sirkesi tüketirseniz…

Alıç meyvesinin faydaları nelerdir? Düzenli bir şekilde alıç sirkesi tüketirseniz…

0
Alıç meyvesinin faydaları nelerdir? Düzenli bir şekilde alıç sirkesi tüketirseniz…

Alıç meyvesi ilkbahar ve yazın geldiğini gösteren meyvelerden biridir. İnsan sağlığına birçok faydası olan alıç meyvesi özellikle sindirim sorunlarına iyi gelir. Peki alıç meyvesinin faydaları nelerdir? Aynı zamanda elma ve üzüm sirkelerinin yerini alacak kadar etkili olan alıç sirkesini de sizler için araştırdık. Alıç sirkesi nasıl yapılır? Alıç sirkesi nasıl tüketilir? Alıç meyvesine dair her şey haberimizin detayında…

İlkbaharda çiçeklenen alıçın bilimsel adı adi alıçtır. Ülkemizde reçeli, marmelat ve macunu yapılır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına oldukça fayda sağlar. Yöresel adı yemişen olan alıç hoş kokusu ve güzel tadı ile de çiğ halde tüketilir. Alıçların çiçekleri tamamen açılmadan toplanır. Ormanlık ve yol kenarlarında yetişir.  C vitamini tanen, trimethylamin, flavon türevleri ve triterpen gibi maddeler bakımından zengindir. Gülgiller ailesine ait olan alıçların bazıları tatlı bazıları ekşidir. Kırmızı ve sarı renkleri olan alıç ülkemizde Sivas şehrinde en lezzetlileri yetişir. Dünyada ise Kuzey Amerika ve Asya ülkelerinde görülür. 

ALIÇ MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Yapılan bazı araştırmalarda alıç meyvesinin sinir hücrelerini sakinleştirdiği ve bu sayede stres ve depresyona iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Uzmanlar alıçla yapılan çayın depresyon ve kaygı gibi ruhsal hastalıklar esnasında tüketilmesi tavsiye edilir. 

İçerdiği triterpen maddesinin yağ yakma özelliği vardır. Bu sayede sindirim sistemini hızlandırarak kilo vermede yardımcı olur. Diyetisyenler metabolizması düşük olan kişiler için tavsiye ettikleri çaylar arasında ilk sırada yer alır. 

Bağışıklık sistemindeki serbest radikalleri temizleyerek hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde uzmanlar alıçın mevsim geçişlerinde bol bol tüketilmesini tavsiye ediyor. 

Posa açısından zengin olan alıç ishal gibi sindirim bozukluğu hastalığına da iyi gelir. Potasyum kaynağı olan alıç ishal rahatsızlığının hızlı bir şekilde doğal yolla tedavi eder. Eski çağlarda bu çay sıklıkla tüketilir.

Antioksidan bakımından zengin olduğundan kalp ve damar tıkanıklığını önler. Damarlara biriken toksinleri temizleyen alıç meyvesi felç, inme, yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi durumların yaşanma riskini azaltır.

– Alıç çayı ağız içerisindeki yaralara da şifa olur. Tükürük ve dişlerdeki enfeksiyonlu hücreleri azaltarak, diş eti hastalıklarının önüne geçer. Ayrıca ağız kokusunu engeller.

ALIÇ SİRKESİ NASIL YAPILIR?

2 kilo gram alıç
5 litre su
15 yemek kaşığı kaya tuzu
15 çay bardağı üzüm ya da elma sirkesi
7 adet nohut

Alıç meyvelerini ayıkladıktan sonra sirkeyi yapacağınız kavanozlara koyun. 4 Litrelik kavanozlara doldurduğunuz alıçların üzerine 3 litrelik su ekleyin. Geriye kalan malzemeleri ekledikten sonra üzerini temiz bir bezle örtün. Güneş görmeyen yerlere kaldırın ve 20 gün kadar bekleyin. Alıçlar dibe çöktükten sonra süzüp başka bir kavanoza aktarın. Ancak bir uzmana danışmadan tüketmeyiniz. 

ALIÇ SİRKESİNİN FAYDALARI NELEDİR?

Kan dolaşımında etkilidir. Bu sayede kalp ve damar sağlığını korur. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürür. Tansiyon gibi ciddi hastalıkların yaşanma riskini azaltır. 

Rahatlatıcı etkiye sahip sirke sinirleri yatıştırarak stres ve depresyona iyi gelir.

Yemek sonrasında yaşanan hazımsızlık ve şişlik gibi sağlık sorunlarını gidermede etkilidir.

Vücuttaki oksijen dengesini sağlayarak beyin sağlığını korur ve düzenli uyku çekmede yardımcı olur.

Güçlü bir idrar söktürücü özelliği vardır. Ancak aşırı tüketildiğinde ciddi sorunlara da neden olabileceğinden bir uzmana danışılmalıdır.

Vücutta biriken ödem ve şişlikleri atmada etkilidir.