Aknetrent (izotretinoin) nedir ve nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

0
165

Cilt problemlerinin başında gelen, ergenlik döneminde en yoğun halini alarak; genelde kalıcı izlerin de bu dönemde karşımıza çıktığı sivilce tedavisinde en etkili çözümlerden birisi, Aknetrent ilacıdır. Peki Aknetrent (izotretinoin) nedir ve nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir? İşte soruların yanıtı:

Etken Maddesi İzotretinoin olan Aknetrent, 10 mg Yumuşak Jelatin Kapsül, ciltteki yağ bezlerinden salgılanan salgı miktarını azaltır ve cildin kendini daha hızlı yenilemesini sağlar. Diğer ilaç tedavilerine (antibiyotik dahil) yanıt vermeyen ağır akne (sivilce) tedavisinde kullanılır. İlaç, ciltte yüksek oranda kurumaya neden olur. Bu kuruma, ilacın en sık görülen yan etkilerinden biridir. Aknetrent’in hamilelikte ve emzirirken kullanımı kesinlikle yasaktır! Çünkü ilaç ciddi doğum kusurlarına ve bebek ölümüne neden olabilir. Tedaviye başlamadan önce hastaya mutlaka gebelik testi uygulanmalıdır. Sonucun negatif olması koşulu ile tedaviye başlanır ve hasta tedavi süresince ve tedavi sonrasında 2 aylık bir süre doğum kontrol yöntemi uygulamak zorundadır.

  • İlacın kullanımı, cildinizde ve dudaklarınızda kurumaya sebep olabilir. Tedaviniz boyunca cildinizi nemlendiren krem kullanınız.
     
  • İlacı kullanmaya başlamadan önce, kullanırken ve kullanımı bittikten sonra sık sık gebelik testi yaptırınız.  İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.

Kesin etki mekanizması henüz tam bilinmemektedir. Ancak yağ bezi aktivitelerini baskılar, yağ bezlerinin küçülmesini sağlar ve vücutta yağ (sebum) üretimini azaltarak çalışır. Yüksek miktarda sebumun ciddi aknelere neden olduğu bilinmektedir. Aknetrent’in dermal antiinflamatuar etkisinin de iyileşmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 

Aknetrent, 12 yaş altı hastalara önerilmemektedir. 12 yaş üstü ve yetişkin hastalara uygulanan doz hesabı değişmemektedir.

AKNETRENT 10 MG NASIL KULLANILIR?

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. İlacın her dozunu günün ana yemeğiyle birlikte veya süt ile birlikte alınız. İlacı içtikten sonra en az 10 dakika yatmayın.

Önerilen dozdan daha fazlasını almayın. İlacınızı başkalarına vermeyin ve kullanılmamış kapsüller varsa tedavi sonrası eczacınıza geri verin. Tedavisi sırasında ve tedavinin bitiminden sonraki 1 ay içerisinde kan bağışında bulunmayın.

AKNETRENT NE KADAR SÜRE KULLANILIR?

Tedavinin süresine doktorunuz size uygulanan bir dizi test ve akne sorununuzun seviyesine göre karar verecektir. Ancak standart tedavi 4-6 ay arası sürer. Eğer hastaya düşük doz tedavi uygulanıyorsa bu süre uzayabilir. Akneniz tedaviden sonraki 8 hafta boyunca da iyileşmeye devam edebilir. Hatta tedaviden birkaç yıl sonrasına kadar ilacın etkilerini yaşayabilirsiniz.

AKNETRENT YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
Nefes darlığı, terleme, omuza ve kollara yayılan göğüs ağrısı veya ağırlık hissi, görme bozukluğu, bulanık görme, şiddetli baş ağrısı veya göz arkalarında ağrı, mide bulantısı kusma, eklem, kas ve kemik ağrıları, hepatit ve sarılık gibi  durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı görüldüğünde ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

Önceki İçerikAğızda dağılan pratik un kurabiyesi nasıl yapılır? Pastane usulü un kurabiyesinin püf noktaları
Sonraki İçerikYargıtay’dan emsal karar: Çocuk istemeyen eş, kusurlu sayıldı
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.