Ahtapot evde nasıl temizlenir ve nasıl pişirilir? En kolay ahtapot pişirme tekniği

0
48

Deniz ürünleri arasında en kıymetliler arasında yer alan ahtapot, sofralarımızda meze olarak karşımıza çıkıyor. Evde pişirmek biraz zor ve zahmetli olsa da düşkünleri mutlaka öğrenip ekendi elleriyle pişirmek istiyor. Peki ahtapot evde nasıl temizlenir ve nasıl pişirilir? En kolay ahtapot pişirme tekniği nedir? İşte soruların yanıtı:

Ahtapot yumuşak gövdeli, sekiz kollu, Octopoda takımında sınıflandırılan yumuşakçaların genel adıdır. Denizlerde ve okyanuslarda yaşayan bu yumuşakçaların en ilginç özelliği üç kalbe sahip olmalarıdır. Doğal olarak deniz canlılarıyla beslenen ahtapotların yaklaşık 300 çeşidi vardır. Avlanırken veya tehlike anında bu zehirli tükürüklerini avlarının üzerine salarlar ve onları felç ederler. Şaşırtıcı bir hayvan olup çok ilginç özellikler barındıran ahtapotlar yuvarlak gövdeli, şişkin gözlüdür ve sekiz adet kolları bulunur.  Soteden kızartmaya, haşlamadan salataya kadar birçok çeşidi sofralara taşınan ahtapot pişirmek sanılanın aksine zor bir işlem değildir. Ahtapotu pişirdiğinizde yumuşak olması için tahta tokmakla döverek etini yumuşatabilir ya da pişirmeden önce birkaç gün derin dondurucuda bekletebilirsiniz. Ahtapotun ayıklanması ve temizlenmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası bulunur. Bugünkü yazımızda detaylı bir şekilde ahtapot pişirme ve temizlemeye dair tüm detayları araştırdık.

AHTAPOT NASIL TEMİZLENİR?

Herhangi bir yerden ahtapot alacaksanız, temizlemesini isteyebilirsiniz. Çünkü balığın kafasında bulunan mürekkep kesesi ve iç organları ehil kişiler tarafından iyice temizlenmelidir.

Ahtapotu yıkarken bacaklarını bol suyun altında birbirine sürterek yıkamalısınız. Gövdesinde bulunan dişleri bıçakla keserek çıkarmalısınız. Bacaklarının arasını da bıçak yardımıyla keserek ahtapotun sinirlerini gevşetmeli ve daha kolay pişmesini sağlamalısınız.

AHTAPOT EVDE NASIL PİŞİRİLİR?

Öncelikle ahtapotu sirkeli suda haşlayın. Bu aşamada arzu ederseniz dokunaçlarını temizleyebilirsiniz. Dokunaçları ayıklanmış ahtapotu zeytinyağı ve limon suyundan elde edeceğiniz hafif bir sosla söğüş olarak servis edin.

Ahtapotu haşladıktan sonra; bir de ızgarada pişirmeniz gerekir. Yağ, pul biber ve kekikle lezzetlendirdiğiniz ahtapotunuzu ızgarada çok sertleştirmeden pişirin. Tuzunu piştikten sonra ekleyin.

AHTAPOT NASIL KIZARTILIR?

Ocakta döküm tavayı iyice kızdırıp üzerine az zeytinyağı ekleyip üzerine ahtapotu ekliyoruz. Ahtapotu arkalı önlü 2’şer dakika pişiriyoruz. Pişen ahtapotu tabağa alıyoruz. Üzerine kekik, pul biber ve zeytinyağı gezdirip afiyetle tüketiyoruz.

AHTAPOT FIRINDA PİŞİRME

Ayıklanmış ahtapotu; zeytinyağı, sarımsak ve kekikle harmanladıktan sonra uzun bir süre fırında pişirin. Salatası için; ayıklanmış roka yaprakları ve yeşil soğanı ince ince doğrayın. Yumuşayana kadar fırında pişirdiğiniz ahtapotu servis öncesinde kısa bir süre ızgarada pişirip servis tabağına alın.

Önceki İçerikHıçkırık neden olur ve nasıl geçer? Hıçkırık koronavirüsün habercisi olabilir mi?
Sonraki İçerikKalamar evde nasıl temizlenir ve nasıl pişirilir? En kolay kalamar pişirme yöntemi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.