Adet kanaması en fazla kaç gün olur? Adetliyken deniz ya da havuza girilir mi?

0
46

Her kadında ergenlik itibariyle faaliyete geçen rahim, doğum sürecine hazırlanır. Ancak bu süreçte herhangi bir etkileşim gerçekleşmediğinde kanamaya yol açar. Bu sürece adet dönemi denir. Hormonal sıkıntıları da beraberinde getiren adete dair merak edilenleri araştırdık. Özellikle bu aylarda en merak edilen şey adetliyken havuz ve denize girilir mi? Peki Adet kanaması en fazla kaç gün olur? İşte soruların cevabı:

Kadın vücudunda üreme organı olan rahim genellikle 12 ya da 13 yaşından sonra faaliyete geçer. Rahim her ay gebe kalmak için hazırlanır. Bu süreçte yumurtalıklar yenilenir. Ancak herhangi bir etkileşim gerçekleşmediğinden Rahim kendini yenilemek için bir takım komplikasyonlar eşliğinden kanamaya neden olur. Bu kadın sağlığı açısından önemli bir süreçtir. Hormon yapısını da ilgilendiren bu sürecin ilk günleri oldukça ağrılı geçer. Her kadında farklı zamanlarda gerçekleşen bu süreç aynı zamanda gün farklılığına da neden olur. Kimisinde 5 gün kimisinde ise 7 gün hatta 9 gün bile sürebilir. Aynı şekilde bir kadın bir ay 7 gün adetli olurken diğer ay bu süreci 5 günde de yaşayabilir. Kadınların çoğunda doğuştan olan bu süreç menopozla beraber durur. Bu da genellikle 45 ve üstü yaşlarda görülür. Uzmanlara göre normal bir regl süreci 3 ve 7 gün arasındadır. 

ADET KANAMASI EN FAZLA KAÇ GÜN OLUR? 

En çok merak edilen konulardan biri olan adetin kaç gün sürmesi hemen hemen her doktorun hastasından duyduğu bir sorudur. Ancak bu sorunun cevabı net değildir. Bunun nedeni ise hormonal bozukluk, yumurta süreci, rahim duvarı, rahim içi oluşan kistler, rahimdeki hücrelerin mutasyona uğraması sonucu görülebilen kanser, Rahimi çevreleyen kas sisteminin yapısı ve Tiroid hormonun salgılanması gibi durumlar adet kanamasını ve sürecini etkiler. Yapılan araştırmalarda en fazla 9 gün sürdüğü tespit edilen adet kanamasının herhangi ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığı belirten uzmanlar bununla beraber yaşanan olumsuz bir sorunda mutlaka uzmana danışılması tavsiye edilir. 

ADETLİYKEN DENİZ YA DA HAVUZA GİRİLİR Mİ?

Bir diğer merak edilen konulardan biri de adetliyken denize ya da havuza girilebilir mi sorusudur. Uzmanlar şiddetli ağrılara neden olduğundan bu süreçte girilmemesinin uygun olmadığını vurgular. Ancak ilk 3 ya da 4’üncü günden sonra girilebileceğinin de altını çizer. Enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olduğundan uzmanlar bu sürecin tehlikeli olabileceğini hatırlatır. Vajinanın mikrop ya da bakteri kapma olasılığı yüksek olmasından uzmanlar çok zorunlu olmadıkça girilmesini uygun görmez. Rahime kadar ilerleyebilen mikrop gebe kalam ihtimalini olumsuz etkiler. Ayrıca diğer günlerinde daha şiddetli ağrı ve sancılara yol açar. 

Önceki İçerikDenizden sonra saça ne yapılır? Deniz ve havuz sonrası yıpranan saçlar için bakım önerileri
Sonraki İçerikNanenin faydaları nelerdir? Nane limon çayı ne işe yarar? Yaz boyu nane suyu içerseniz…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.