Adet geciktirici hap hamileliği önler mi? Adet geciktirici ilaçlar zararlı mı?

0
50

Özel günleri adet dönemi tarihi ile çakışan kadınların bu durumu ertelemek için kullandıkları adet geciktirici haplar, etkisini kısa zamanda gösterse de doktor onayı alarak kullanılması gereken bir ilaçtır. Adet geciktirici hapların hamilelikteki etkisi ile ilgili bilinmesi gerekenler haberde! Adet geciktirici sonrası hamile kalınır mı? Adet geciktirici haplar nasıl kullanılır? Adet geciktirici hapların yan etkileri:

Yaz tatilinin keyfini doyasıya çıkarmak veya evliliklerinde bir daha yaşanmayacak olan en özel anların olacağı balayını rahat geçirmek isteyen kadınların kötü bir zamanlama ile adet dönemi çakışmış olabilir. Adet döneminin tarihlerini not tutan ya da ezbere bilen kadınların alabilecekleri bazı önlemlerle tam da istenildiği gibi bir dönem geçirilmesi mümkün. Bu anlamda kadınların günümüzde sıklıkla aldığı tedbirlerin başında ise doktor kontrolünde aldıkları adet geciktirici haplar geliyor. Bu hapları kullanmak isteyen kadınların adet kanaması olmadan önce ya da lekelenme aşamasında düzenli kullanması gerekir. Aksatmadan kullanıldığı takdirde adet zamanı istenildiği gibi ileri bir tarihe atılarak ertelenebilir. Kesinlikle doktor kontrolü ile alınması gereken adet geciktirici haplar, herkeste aynı düzeyde olmamakla beraber yan etki gösterebilmektedir. Peki adet geciktirici hap nedir? Adet geciktirici hapların zararları neler? Adet geciktirici haplar hamileliği önler mi?

ADET GECİKTİRİCİ İLAÇLAR NEDİR? ADET GECİKTİRİCİ HAP KULLANIMI…

Günümüzde kadınların neredeyse yarısından fazlasının kullandığı adet geciktirici ilaçlar, progesteron hormonunu bulunduran yani rahmin iç tabakasına etki eden ilaçları kapsamaktadır. Erken adet görme riskine karşılık olası adet dönemi tarihlerinden 3-5 gün önce alınması gereken adet geciktirici haplarda nadirde olsa kişide lekelenmeler görülebilir, endişe edilmemelidir. Doktorun tavsiye ettiği adet geciktirici ilacın formları farklı olabilir.

Kimi doktorlar bu ilaçlardan bazılarını sabah ve akşam olmak üzere 2 defa almalarını tavsiye ederken kimileri sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 defa tüketilmesini önerir.

Kullanım talimatında adet geciktirici hapın ya da ilacın kullanım süresi ile bilgi verilmese de doktorların uygun gördüğü süre 10 gündür. 10 günden fazla alınan adet geciktirici hap doğal döngüyü bozabileceği için pek tavsiye edilmez.

ADET GECİKTİRME İLACINI BIRAKTIKTAN NE KADAR SONRA ADET OLUNUR?

Adet geciktirici hapı ya da ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra görülmesi olası olan olan yan etkilerin durumu da kaybolur. Geciktirici ilaç kullanımı boyunca kanama önlenir, ilacı bıraktıktan sonraki birkaç gün içerisinde adet kanamaları kendini gösterecektir. 

ADET GECİKTİRİCİNİN YAN ETKİLERİ NELER?

Herkeste aynı etkiyi göstermemekle beraber adet geciktirici hapların kişi üzerinde oluşturabileceği bazı olumsuz etkiler şu şekildedir:

– Göğüste şişkinlik
– Vücutta ödem hissi
– İlaç sonrasında şiddetli ağrı ve fazla kanama
– Varis
– Kabızlık problemi
– Yumurtalıklarda ve rahim içindeki döngü arasında denge bozulması.

ADET GECİKTİRİCİ HAMİLELİĞİ ÖNLER Mİ? HAMİLELİKTE ADET GECİKTİRİCİ KULLANIRSANIZ…

Adet geciktirici olarak kullanılan haplar, progesteron şeklinde nitelendirilen rahim iç tabakasını doğrudan etki eden bir ilaçtır. Adet tarihini erteleyen bu ilaçların hamilelik döneminde kullanılmasının vücut için bir sakıncasının olup olmadığı ya da çocuk sahibi olma şansı üzerinde olumlu/olumsuz etkisinin olup olmadığı merak edilen konulardan biridir.

Adet kanamasının görülmesini olması gereken vakitten daha geç gelmesini sağlayan bu ilaçlar, eşlerin yakın temas halinde gelişebileceği yumurtlamayı etkilemez. Sadece rahim içi tabakasını etkileyerek kanamanın gelmesinin önüne geçer.

Dolayısıyla adet geciktirici ilaçların tek başına hamilelik önleyici etkisi yoktur.

Önceki İçerikAralıklı oruç diyeti nedir, aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır? Aralıklı oruç diyet çeşitleri
Sonraki İçerikHindistan cevizi yağının cilde ve yüze faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.