Ana Sayfa Blog Aç kalmadan nasıl zayıflanır? Diyetsiz kilo vermenin püf noktaları

Aç kalmadan nasıl zayıflanır? Diyetsiz kilo vermenin püf noktaları

0
Aç kalmadan nasıl zayıflanır? Diyetsiz kilo vermenin püf noktaları

Karnınızı tok hissettirecek ve zayıflamanıza yardımcı olacak besinler sayesinde uzun zamandır hayalini kurduğunuz kusursuz fiziğin görünümüne kavuşabilirsiniz. Tartıya çıktığınızda gülümsemenize sebep olacak rakamlara inmek için açlık hissettirmeyen bu besinler ile sağlıklı bir beslenme listesi hazırlayabilirsiniz. Peki aç kamadan nasıl zayıflanır? Açlık hissettirmeyen besinler neler? Kilo almamak için uymanız gereken bazı püf noktalar…

Kilo problemleri ile karşı karşıya olan kadınların zayıflamak için uygulamaya çalıştığı diyetler, kimilerinde olumlu sonuçlar verip gözle görülür değişim oluştururken kimilerinde işe yaramayabiliyor. Vücudun özelliklerine göre tercih edilecek sağlıklı beslenme programının yanında düzenli uygulanması gereken spor egzersizleri kilo verme konusunda işinizi epey kolaylaştıracaktır. Günlük beslenme listesinde yer verilen ve kalori değeri düşük olması nedeniyle açlık hissi oluşturmayan besinleri tüketeceğiniz zaman fazla yemek yeme isteğinizin önüne geçmiş olacak ve formda kalmış olacaksınız. Beslenme ve Diyet Uzmanlarının yaptığı açıklamalara göre, günlük tüketilmesi gereken protein miktarının, besinin hacminin ve suyun doyuruculuğunun tokluk hissettirmesi diyet yapan kimse açısından yararlıdır. Midesine düşkün olan kimselerin yiyip içmelerinden fazla fedakarlık etmeyeceği ama düzenli uyguladığında da en az birkaç kilo fark edeceği besinleri sizler için sıraladık.

Zayıflamanızı kolaylaştıracak gıdaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

KİLO VERMEYE YARDIMCI İDEAL 5 BESİN

1- YUMURTA

Anne sütünden sonra en güçlü protein kaynağı olan yumurta, bağırsaklarda iştah bastırıcı hormonun salgılanmasında oldukça etkilidir. İçerisinde A vitamini, demir, sodyum, magnezyum gibi besleyici değeri yüksek olan maddeleri bulunduran Yumurtadaki sarı kısımda E vitamini vardır.

Buradaki sarı kısımda yağlı yapıya sahip olduğu için tokluk hissi verir.

2- YULAF EZMESİ

İçerisindeki bol lifli yapısı ile uzun süre tokluk hissi veren yulaf ezmesini sabah kahvaltılarında tüketerek formunuzu koruyabilir ve fit bir bedene sahip olma yolunda önemli adımlar atabilirsiniz. İster yoğurtla ister tek başına ölçülü miktarda tüketebileceğiniz yulaf ezmesini diyette gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Yulaf ezmesinin en önemli kilo verdirici etkisi suyu hızlı bir şekilde emmeyi sağlaması bu sayede de uzun süre karnı tok tutmasıdır.

3- TATLI PATATES

1 kase haşlanmış veya fırınlanmış tatlı patatesin ince bir dilim ekmekle aynı kalorisi neredeyse aynıdır. Gündelik yaşantı içerisinde tercih edebileceğiniz bu besin ile daha az yemek yiyecek ve daha az açlık hissedeceksiniz. 100 gramında 86 kaloriyi içinde bulunduran tatlı patates, içerisindeki lifli özelliği sayesinde doygunluk hissi verir ve sindirimi kolaylaştırır.

Yağ emiliminin önüne geçmesine yardımcı olan tatlı patates iyi huylu bakterilerin artmasını sağlarken boşaltımı hızlandırdığı için kilo vermeyi destekler.

AÇ KALMADAN KİLO VERMENİN PÜF NOKTALARI

PORSİYONLARI AZALTIN

Kilo verme konusunda akla gelen ilk şey, kişin uyguladığı diyet boyunca aç kalarak kilo verebileceği anlaşılsa da bu düşünce oldukça yanlıştır. Tamamen katı kurallarla sen sevilen yiyecekleri kısıtlamak yerine azar azar tüketerek nefsi köreltebilirsiniz.

EV YEMEKLERİNİ TERCİH EDİN

Dışarıda yiyebileceğiniz Fast food ya da hazır yemekler içerdikleri yağ, ne olduğu belirsiz malzemeler ya da soslardan dolayı fazla kalori alımına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için sağlıklı ve doğal tariflerle kendi yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz.

DÜZENLİ SÜT GRUBU TÜKETİN

Sağlık açısından faydalı olan süt ve süt ürünleri grubunda içerisindeki protein bakımıyla gün boyu aç hissetme durumu azalmaktadır. Kalsiyum gereksiniminizi karşılayarak zayıflamanızı kolaylaştırır.