Uzmanlar önerdi: Aşıdan sonra bol antikor için iyi uyuyun

0
12

Koroanvirüsün getirdiği pandemi yaşam tarzı en çok uyku durumumuzu etkiledi. Bunun yanı sıra aşının da gelmesiyle uzmanlardan yeni açıklama geldi. Aşının etkilerini azaltmak için uykunun önemi hatırlatıldı.

Evden çalışma düzeniyle beraber uyku sorunlarında artış yaşandı. Bu da hem fiziksel hem de ruhsal hayatı olumsuz etkiledi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Salı Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Derya Karadeniz, uyku sorunlarında dair merak edilenleri açıkladı. 

– Aşırı stresin uykuyu olumsuz etkilediğini belirten Karadeniz’in uyku hastalığının tedavi edilmemesi hastalığı artıracağını belirtti.

– Fiziksel ve ruhsal durumun sağlığı için uyku oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek için de uyku şarttır.

– Uyku bozukluğu bağışıklığı olumsuz etkiler. Uyku sürecinde dinlenmesi gerek vücudun yeteri oranda dinlenmemesi durumunda hücreleri yenileyemez. Bağışıklık da da zayıflar. 

– Bu durum aşı içinde geçerli aşı olanların sık sık uyuması ve dinlenmesi gerekir. Aşıdan sonra bol bol antikor için iyi uyunmalı.

– Uyku bağışıklığı zayıflattığından Koronaya yakalanma ve ağır geçirme olasılığını artırır.

Önceki İçerikKüresel anlamda artan Delta ve Delta Plus varyantlarına dikkat!
Sonraki İçerikHaşlanmış yumurta diyeti! Yumurta tok tutar mı? Haftada 12 kilo verdiren ‘Yumurta’ diyeti
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.