Tesettürlü kadınlar için saç bakımı nasıl yapılır? Hava almayan saçlar için kolay bakım

0
12

Her kadın sağlıklı, parlak ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Tesettürlü kadınlarda saç bakımı oldukça önem taşır. Saçın gün boyunca kapalı olması saç derisinde kurumaya ve terlemeye yol açar. İşte tesettürlü kadınlar için saç bakım önerileri…

Tesettürlü kadınların saçları gün içerisinde hava almadığı için ve sürekli topuz halinde olduğundan kepeklenme ya da matlaşma gibi sorunlar görülebilir. Kapalı kalan saçın bakımı normal saç bakımına göre farklılıklar gösterir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler için dikkat etmeniz gereken bazı kuralları sizler için derledik. Kapalı saçlar (tesettür) için bakım yapılırken, bakım kremlerinden ve yağlardan yararlanılabilir. Kullanılan bu ürünlerin de olabildiğince katkısız ve doğal olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında haftada en az 3 kez yıkanması önerilir. Bu yıkama esnasında parmak uçlarımızla saç derimize saç dibi masajı yaparak kan akışını hızlandırmak da fayda sağlayacaktır.

TESETTÜRLÜ HANIMLAR İÇİN SAÇ BAKIM ÖNERİLERİ:

Özellikle saçlarınızı yıkadıktan hemen sonra başörtüsü kullanmamaya dikkat edin. Saçlar nemli iken daha fazla hava almaya ihtiyaç duyarlar. Nemli saçların kapanıp nefes alamaması kepek durumuna sebebiyet verecektir. Aynı zamanda da saç diplerinde çeşitli kaşıntılara sebebiyet vereceği için, saç bakımında sizler yıkama sonrasında mümkün oldukça saçlarınızı havalandırmaya ve bakımınızı da bu doğrultuda gerçekleştirmeye özen gösterin. Bu sayede cilt yapısı çok daha korunaklı bir düzene de yerleşmeyi başarmış olacaktır.

Saçları sık sık taramak kan akışını hızlandırarak uzamasına yardımcı olur. Bonenizi çıkardıktan sonra saçlarınızı bir kez de olsa tarasanız çabuk uzamasını sağlar aynı zamanda karışmasını da önleyebilirsiniz.

Haftalık olarak mutlaka bir bakım maskesi uygulayarak saçlarınızın ihtiyacı olan karşılamalı, cansız görünümün önüne geçmelisiniz.

Saçlarınızın yıpranmaması için kullandığınız bonenin saçı çizmeyen kaliteli bir kumaştan üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz.

Kullandığınız şampuanı “güneş görmeyen saçlar” için üretilen ürünler ile değiştirmelisiniz. Böyle saç derinizin ve saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminleri tek bir ürünle karşılayabilirsiniz.

Tesettürlü kadınların en sık karşılaştığı durum saç kepeklenmesidir. Bu durumun önüne geçmek ve kepek oluşumunu engellemek için çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınmalısınız.

SAÇ DİPLERİNİN HAVA ALMASI İÇİN KARBONAT MASKESİ

MALZEMELER

1 çorba kaşığı karbonat
1 çorba kaşığı içme suyu

YAPILIŞI VE UYGULANIŞI

İki malzemeyi güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçlarınızı streç film ile sarın.

1 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Önceki İçerikEn organik nar ekşisi nasıl yapılır? Doğalından nar ekşisi tarifi
Sonraki İçerikSiyah saç rengi nasıl açılır? Doğal yollarla saç rengi açmanın yolları
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.