Sosis en kolay nasıl pişirilir? 3 farklı yöntemle sosis pişirme! Donmuş sosis nasıl pişer?

0
21

Özellikle çocukların en sevdiği sosis kahvaltı sofralarının baş tacı olmaya hazır. Peki Sosis pişirirken nelere dikkat edilmelidir? İşte, kahvaltı sofralarında sunabileceğiniz haşlama, tavada, fırında ve ızgarada sosis pişirme yöntemleri:

Sosis, hemen hemen her öğün için lezzetli bir katkı sunar. Füme sosis önceden pişirilmiştir, ancak sosisi kızartmak onun lezzetini artırmanı sağlayabilir. Pişmemiş sosisleri her ne şekilde pişirecek olursan ol, ilk olarak haşlaman gerekir. İştah açan görünümü ile kahvaltı sofraları ve nefis sandviçlerin vazgeçilmez konuklarından biri olan sosis, birçok kişinin severek yediği bir et ürünüdür. Sokak lezzetlerinin şahı sosisli sandviçin de temel malzemesi olan sosisin çok fazla tüketilmesi, uzmanlar tarafından pek önerilmese de, kararını kaçırmadıktan sonra zaman zaman sosis keyfi yapabilirsiniz.

“Sosis nasıl yapılır?” sorusu karşısında akla ilk gelen iki pişirme yöntemi genellikle kızartma ve salçalı suda pişirme oluyor.

TAVADA SOSİS PİŞİRME YÖNTEMİ: Eğer sosisinizi tavada ya da yağda kızartarak pişirecekseniz, nasıl doğradığınıza dikkat etmelisiniz. Kızarmış sosis için parmak boyunda kokteyl sosis kullanmak ya da uzun sosisleri bu boyda doğrayıp uçlarına hafif derin çarpılar atmak doğru olur. Böylece sosisleriniz pişerken patlamaz. Dahası çarpı şeklinde kestiğiniz parçalar pişerken çiçek gibi açıldığı için hoş bir sunum elde edersiniz.

SALÇALI SOSİS PİŞİRME YÖNTEMİ: Salçalı ya da sade suda pişecek sosisi yuvarlak yuvarlak dilimleyebilirsiniz. Ancak özellikle sosisli sandviç yapacaksanız ve buna uygun sandviç ekmeğiniz de varsa, sosislerinizi bütün de pişirebilirsiniz. Böylece hem sandviçin içi dolu dolu hem de görüntüsü daha hoş olacak. Ancak bütün pişirdiğiniz sosislerinizin üzerine suya atmadan önce bıçakla ufak çizikler atmanız sosisinizin daha iyi pişmesini ve sosunu içine daha iyi çekmesini sağlamak açısından önemlidir.

  • IZGARADA SOSİS PİŞİRME YÖNTEMİ: Sosisleri ızgarada pişirmek için mangalı yakmaya başlayın. Eğer gazlı ızgara kullanıyorsanız, ısıyı yüksek dereceye ayarlayın. Sosisleri pişirmeden önce mangalın bir kısmını yüksek, diğer kısmını ise orta ateşli yapmanız gerekir. Gazlı ızgaralarda bunu ayarlamak oldukça kolaydır. Eğer mangalda yapacaksanız, sıcak kömürlerin çoğunu bir tarafa yayın. Bu kısım daha sıcak olacaktır.

Sosisleri mangalın yüksek ısılı yerine yerleştirin ve 2 dakika bekleyin. Ardından tersine çevirin. Sosisin üzerinde koyu kahverengi bir renk olmalıdır. Bu durum mühürlendiğini gösterir. Sosisleri mühürledikten sonra orta ısılı ızgaraya alarak ortalama 10 dakika pişirin. Sosiste pembe renk kalmayacak şekilde pişirdikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun…

DONMUŞ SOSİS NASIL PİŞİRİLİR?

Sosisi mükemmel biçimde pişirmek zor olabilir. Hem içinin tam kıvamında pişmesini hem de dışının çıtır çıtır, altın rengi olmasını sağlamak imkânsız görünebilir. Donmuş sosisleri doğrudan pişirmen tavsiye edilmez o yüzden pişirmeden önce sosislerin çözülmesini beklemelisiniz.

Fırında donmuş sosis pişirme; Fırını 190 dereceye ayarlayın. Tepsiye bir çorba kaşığı zeytinyağı koyup, sonra sosisleri ekleyin. Sosisleri yağın içinde hareket ettirerek, pişirme öncesinde yağla kaplanmalarını saplayın. Sosisleri pişme sırasında 2 ila 3 defa çevirerek 20-25 dakika pişirin. Sosisler pişerken açık ya da koyu bir renk alabilir ve tüm sosisler aynı biçimde esmerleşmez. 

Önceki İçerikİmroz kuzusu nedir ve nereden alınır? İmroz kuzusu nasıl pişer?
Sonraki İçerikBöbrek en kolay nasıl pişirilir? Dana kuzu böbrek tavada ve ızgarada nasıl pişer?
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.