Mekik çekmek göbek eritir mi? Günde kaç mekik ile göbek erir? Evde mekik çekme egzersizleri

0
9

Göbek yağları dendiğinde akla gelen ilk etkili egzersiz hareketi hiç şüphesiz ki mekiktir. Yapılması biraz güç bir hareket olan mekik egzersizinin çeşitlerinin neler olduğu ve kaç kalori yaktırdığını haberin detaylarından bulabilirsiniz. Göbek eritme için mekik hareketi…

Fit bir bedene ve sağlıklı görünüme kavuşmanın en önemli anahtarı düzenli bir şekilde yapılan egzersizlerdir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle ilerletilen fit görünümü en az elde etmek kadar onu korumakta önemlidir. Bölgesel zayıflama konusunda çoğunlukla şikayetçi olunan yerlerden birisi de göbek ve çevresidir.  Çünkü göbek bölgesinde biriken yağların eritilmesi diğer bölgelere nazaran yakılması en zor yerlerdendir. Göbek eritme hareketleri arasında yapılması önerilen en etkili egzersizlerden birisi de mekiktir. Gündelik yaşantımız içerisinde de göbek eritmeye birebir hareketlerden biri olarak öne çıkan mekik çekme hareketinin göbek yağlarını yakmada yardımcı olduğu bilinmektedir. Peki bu ne kadar doğru? Mekik çekmek göbek eritir mi?

  • 70 kiloya sahip bir birey, 10 dakika içerisinde 50 mekik çekerse 90 kalori yakar.
     
  • 74 kiloya sahip bir birey de aynı işlemi uygulayarak 99 kalori yakar.
     
  • 88 kiloya sahip bir bireyde 10 dakikada 50 mekik çekerek 117 kalori yakarlar.
     
  • Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak 10 – 20 dk mekik çekerek göbek yağlarını eritebilirsiniz.

MEKİK ÇEKMEK GÖBEK YAĞLARINI ERİTİR Mİ?

Vücut üzerinde uygulanan her egzersiz hareketi belirli miktarda kalorinin yakılmasında etkilidir. Göbeğin hemen altındaki yağları kasa dönüştürebilmek için uygulayabileceğiniz mekik hareketinde göbek kaslarınız belirli bir aralıktan sonra baklava dilim göbeğe dönüşecektir. Mevcut olan kasların daha da sıkılaşıp güçlenmesi için yatar halde yapılması ile sağlanır. Ancak unutulmamalıdır ki göbek eritme için yalnızca mekik çekmek yeterli değildir.

Çünkü göbek yağların altındaki karın kasları kuvvetlenirken , üstteki yağ dokusu etki görmez. Göbek eritmek için mekiktense vücudun tamamını ele geçiren kardiyo egzersizleri daha çok tavsiye edilmektedir. Önce kardiyo egzersizleri sonra da mekik çekmek göbek yağların yanmasına yardımcı olur.

GÖBEK ERİTME İÇİN MEKİK EGZERSİZ ÇEŞİTLERİ:

Mekik hareketlerini uygulamadan önce işe ısınmakla başlayın. Mekik çekerken devamlı su tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. İlk etapta seti az tutup, vücudunuz alıştıkça setin sayısını arttırmalısınız. Mekik çeşitlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Yan mekik: Ayaklar yerde duracak şekilde iken elleri sırayla başın arkasına alıp sağ-sol dönüşler yapılmalıdır. 

Yarım dönüş mekik: Kendini yukarı çekerken vücudu bir kalkışta sağa diğer kalkışta da sola hareket ettirilmelidir.

Çapraz bacak mekiği: Ayaklar havada, bacaklar üst üste duracak gibi yerleştirilir. Hem kendinizi yukarı hem de bacaklarını kendinize doğru çekmelisiniz.

Önceki İçerikMengen çorbası nasıl yapılır? Orjinal enfes mengen çorbası tarifi
Sonraki İçerikMadecassol krem ne işe yarar? Madecassol kremin kullanımı nasıl olur? Madecassol kremin fiyatı
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.