Kırk uçurma nedir? Kırk uçurma banyosu nasıl yapılır

0
10

Yeni doğan bebeklerin kırk çıktığı zaman uygulanan ve Şaman kültürünün esintisi olarak günümüze kadar ulaşan kırk uçurma adetinin ne demek olduğunu, bu adette nelerin yapıldığını sizler için mercek altına aldık. Peki bebeklerde kırk uçurma nedir, Kırk uçurma banyosu nasıl yapılır? Kırk uçurma sepetine ne koyulur? Kırk uçurma adeti ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…

Şaman geleneğine ait olan kırk uçurma, yeni doğan bebeğin ilk kırk günlük sürecinden sonra annesiyle beraber yıkanıp paklanarak ev ziyaretlerine çıkması ile gerçekleştirilir. Kırklama, kırk çıkarma veya kırk uçurma olarak nitelendirilen bu geleneksel adette öne çıkan en belirgin nokta gün içerisinde kırkı dolacak olan bebeğe yaptırılan banyodur. Kırklama adetinin 20. günde uygulanması halinde 20 tas su kullanılır. Ayrıca anne ve bebeğin “Yarı kırkı” şeklinde nitelendirme yapılabilir. Çiçeği burnunda taze annelerin doğumdan sonraki ilk 6 haftası lohusa dönemi olarak nitelendirilir ve yeni doğan bebeklerin de bu süreçte kırkı çıkarılabilir. Pek kırkı çıkan bebeğe ne yapılır? Kırk uçurma nedir, nasıl yapılır? Bebeklere kırk uçurma banyosu nasıl yaptırılır? Geleneksel kırk uçurma adeti hakkında merak edilen bilgileri öğrenmek için haberimizin detaylarını inceleyebilirsiniz…

KIRK ÇIKARMA BANYOSU NASIL YAPILIR?

Okunmuş suya bazı nesnelerin atılması halinde gerçekleştirilecek olan bu banyoda aile büyüklerinden birisi (kırklama annesi) olarak seçilir. Anneyi ve bebeği yıkayacak olan kırklama annesinin bilinçli ve tecrübeli olması önemlidir. Günün başlangıcında yapılabilen bu banyoda kırklama annesi yoldan gelirken 40 taş ve 40 mevsim çiçeği getirir.

Bunları yeterince sterilize ettikten sonra dualar okunarak banyo suyuna katılır. Ne kadar doğru olur bilemeyiz ama nazar değmemesi için nazar boncuğu, ayı temsil etmek için gümüş, güneşi temsil için de suya altın atılır. Çoğunlukla kırklama anneleri gelirken bir altın getirir ve suyu hazırlarken gizliden suya atar. 

Kırklama annesinin abdesti yoksa güzel bir şekilde abdest alır ve duasını ederek bebeği 40 kez banyo suyuna sokup çıkartır. Bu sudan 40 kepçe anneye, 40 kepçe de bebeğe ayrılır ve banyo sonrasında “Su aşağı, boyu yukarı olsun! Su gibi ömrü uzun olsun!” gibi cümlelerle bebeğin ve annenin başından dökülür.

Banyo işlemi bittikten sonra ziyaretler başlar. Ziyarete gidilen evlerde annenin sütünün çok olması için yarım bardak su verilir ve suyun bitmesi beklenir. Ziyaret sonunda anlamına uygun bebeğe hediyeler verilir.

KIRK UÇURMA SEPETİNE NE KONUR?

Önceki İçerikKarabaş otunun faydaları nelerdir? Karabaş otu çayı nasıl yapılır ve ne işe yarar?
Sonraki İçerikÇocuklarda saç uzatmak gelişimi engeller mi? Saç zayıflığı için en etkili kür tarifi
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.