Evlilikte ailelerin ilişkiye karışması! Ailelerin eşler arasına müdahale etmesi nasıl önlenir?

0
12

Severek evlenen çiftlerin bile bir zaman sonra ilişkilerine ailelerini ister istemez müdahale etmeleriyle beraber boşandıkları ya da boşanma eşiğinden döndüğü görülebiliyor. Kız ve erkek tarafının ailelerinin ilişkiye karışmaları halinde nasıl bir yol çizilebileceğini sizlere derledik.

İster nişanlılık döneminde olsun ister evlilikte uzun bir süre beraber olan çiftlerin hayatları boyunca duygusal anlamda iniş çıkışları olacaktır. İlişkilerde iniş çıkışların olması anormal bir durum olmamakla beraber önemli olan bu noktada aynı yolu düşmeden beraber yürüyebilmektir. Çiftlerin evlendikten sonra ya da nişanlılık sürecinde en çok problem yaşadığı konulardan birisi de karı kocanın arasına bir başkalarının girmesidir. Evlilik sonrasında çiftlerin oluşturduğu aile; iki kişilik çekirdek ailedir ve bu aile içerisinde yaşanan her ne olursa olsun ikisinin arasında kalmalıdır. Tarafların anne-babalarına evdeki durumlara dair bilgi aktarmaları ya da tartışmalarından bahsetmeleri ilişkinin kısa zamanda yıpranmasına yol açmaktadır. Peki ilişkilerde üçüncü kişilerin karışmasına karşı ne gibi önlemler alınmalı?

 

 

MUTSUZ EVLİLİKLERİN EN BÜYÜK PROBLEMİ: AİLE MÜDAHALESİ

 

 

Ailelerin çocuklarının kurduğu yuvaya müdahale edip karışması, ilk etapta işleri kolaylaştırıyor gibi görünse de sonrasında işin içinden çıkılmaz hale getirdiği görülebiliyor. Evlilikte yaşanan problemlerin en temel etkeni ailelerin bilhassa erkek tarafının annesinin evliliğe karışmasıdır. Kız tarafının ailesi genellikle bunu el atından yapmaktadır. Her iki tarafın ailesi bu şekilde bir baskınlık kurmaya çalışınca eşler arasında sorunlar oluşmaktadır.

Kız ve erkek tarafın ailelerinin evliliğe yardımı ile karışıp müdahalede bulunmaları bir zaman sonra “Senin ailen şunu yaptı, benim ailem bunu yaptı” gibi tartışmaları beraberinde getirir ve evliliği tehlikeye sokar.

Kız ve erkek tarafındaki ailelerin kendi çocuklarını haklı bulmaları ve onları tutmaları eşler arasındaki öfkeyi arttırabilir hatta kimi zaman evliliğin sonlanmasında ana neden bile olabilir.

Ev içerisinde yaşanan sorunlar, eşlerin kendi içlerinde çözülmelidir. Çözülemezse profesyonel yardım alınmalıdır.

OLUMSUZ AİLE MÜDAHALELERİNİN ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

-Her iki taraf da evliliğinde ne kadar zor bir durum yaşarsa yaşasın herkesten önce eşini dinlemesi gerektiği bilinmelidir. Problemi önce kendi aralarında istişare etmeli daha sonra ortak noktada buluştuktan sonra uygulamaya geçilmelidir.

-Bu zamana kadar el bebek gül bebek büyüten anne babalarınızı ne kadar çok sevip saysanız da artık onların otoritesinin olmadığını bilip ona göre davranmalısınız.

-Eşinizin ailesiyle girdiğiniz tartışmaların eşinizle aranızda büyük sıkıntılara yol açacağını göz ardı etmemelisiniz.

Önceki İçerikEn kolay ve gevrek simit nasıl yapılır? Çıtır çıtır mis gibi simit tarifi
Sonraki İçerikÇok kolay ve lezzetli buzluk pastası tarifi! Soğuk pasta nasıl yapılır?
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.